Reklama
Nová auta

Strategie VW 2050: Jedna platforma, zisky ze softwaru, autonomní jízda... Změny čekají i Škodovku

Sázka na elektromobilitu a nové technologie přinese zásadní proměnu techniky i směřování koncernu
Zdroj: Tiskový servis Volkswagen

Upnutí se ke kompletní elektromobilitě není v rámci strategie koncernu VW nijak zásadní novinka, přesto však během včerejšího představení strategie koncernu pro milníky 2030, 2040 a 2050 zazněla spousta zajímavých informací a překvapivých detailů. Pro koncern VW opravdu začíná nová éra, která se samozřejmě dotkne i tuzemské Škodovky. Z obsáhlých projevů a prezentací jsme připravili stručný přehled toho nejdůležitějšího.

Klimaticky zcela neutrální do roku 2050

V návaznosti na Pařížskou dohodu o ochraně klimatu chce koncern Volkswagen do roku 2030 snížit emise CO2 z celého životního cyklu jím produkovaných aut o 30 % ve srovnání s rokem 2018. Stejně tak počítá s tím, že do roku 2030 budou elektromobily tvořit 50 % prodejů. O deset let později, tedy v roce 2040, by měl být jejich podíl na hlavních trzích už víceméně 100%.  Finálním cílem je celková klimatická neutralita celého koncernu, a to nejpozději do roku 2050.

Auta na platformě SSP

Poprvé se SSP dostane ke slovu v roce 2025 u prvního sériového vozu na této platformě. Bude jím Audi Landjet, které se zatím vyvíjí pod názvem projektu Artemis. O rok později přijde objemový model Trinity, kterým by chtěl koncern VW dostat autonomní jízdu k široké veřejnosti, a to s cenovkou kolem jednoho milionu korun. Následovat bude Apollon, který opět zabrousí do prémiových vod.

SSP: Jedna platforma pro všechny značky i modely

Zní to možná poněkud nerealisticky, ale Volkswagen skutečně přijde s jednou jedinou platformou SSP (Scalable Systems Platform), který by měla díky své variabilitě a možnosti úprav posloužit veškeré automobilové produkci celého koncernu - obavy z unifikovaného projevu nejsou podle VW prý na místě. Postupem času by na ní mělo spočinout zhruba 40 milionů vozů všech koncernových značek ze všech segmentů. 

Jen pro informací, nyní využívá koncern VW pro modely se spalovacími motory tři platformy - MQB (objemové segmenty), MLB (Audi od modelu A4) a MSB (sportovní modely). Je ale fakt, že 80 % vyrobených vozů využívá pouze prvně jmenovanou platformu MQB. Nicméně právě MQB je postupně vytlačována elektromobilní platformou MEB a PPE (platforma pro sportovní a prémiové modely). Tomu všemu by tedy měla nová platforma SSP udělat přítrž a dále zjednodušit a zlevnit výrobu.
Reklama

Nový operační systém, autonomní jízda za poplatek

Sotfware je v současné době achillovou patou celé řady automobilových výrobců koncern VW nevyjímaje. Ukazuje se, že z dlouhodobého hlediska je určitě lepší začít na zelené louce se zcela novým operačním systémem, než se snažit kombinovat a propojovat současné různé systémy. 

Volkswagen tedy společně se softwareovou firmou Cariad vyvíjí  operační systém VW.OS, který bude opět společný pro všechny modely. Softwareová architektura nese označení E3 2.0 a bude dostupná od roku 2025. Její předskokan E3 1.2 se představí v roce 2023. Systém využívá části systému Android Automotive vyvinutého Googlem.

Nový operační systém by měl zvládat nejen on-line služby, ale především bude schopen zpracovávat obrovské množství dat a databází potřebných jak pro obchodní modely, tak pro autonomní jízdu úrovně 4. Její využití ale bude podle všeho zpoplatněno - například částkou 7 eur za hodinu. Do roku 2030 by chtěl mít koncern na silnících celosvětově až 40 milionů nových aut vybavených tímto softwarem.

Značky rozděleny do tří skupin

Koncern rozděluje své značky osobních vozů na tři skupiny: objemové (VW, Seat a Škoda), prémiové (Audi, Bentley, Lamborghini, Ducati) a sportovní (Porsche, Rimac-Bugatti).

Vlastní dobíječky jako Tesla

Také v oblasti baterií, dobíjecích stanic a energetických služeb vidí koncern Volkswagen jako zásadní mít vše pěkně pod vlastní kontrolou. Také proto navazuje koncern nová partnerství s firmami od těžby drahých kovů, přes jejich zpracování, výrobu baterií až po jejich recyklaci. Cílem je uzavřený kruh cenově výhodné výroby baterií ve vlastní režii. Koncern chce tak postavit v Evropě nejen šest Giga-továren na výrobu baterií (jedna z nich by mohla být i v ČR), ale rovněž se po vzoru Tesly nechal inspirovat k rozvoji sítě vlastních dobíjecích stanic. I to by totiž měl být významný zdroj příjmu a zároveň jasná ukázka vizionářství Elona Muska s jeho Tesla-chargery. V Evropě by chtěl mít koncern VW celkem 18 000 rychlodobíjecích stanic, další pak v Číně a USA.
Reklama

Diskuze

Eva Vaskova - 15.07.2021 10:01:45
jako zena se mi tvar moc libi nadhery aerodinamicky tvar jezdim jiz 30 let takze dovedu trochu pochopit vazne krasny auticko jen tak dal Eva Vaskova Brno

První dojmy z Volkswagenu ID.4 GTX: Rychlý, nikoliv sportovní. Kila navíc jsou znát v každé zatáčce

Volkswagen ID.4 na českém trhu pořídíte od 961 900 Kč, zatímco vrcholnou verzi GTX od 1 384 900 Kč
22.06.2021 13:49
|
2
Reklama

Volkswagen představil nový Multivan. Milovníci dosluhujících velkých MPV mohou jásat

Kultovní minivan opustil užitkové kořeny a nastoluje nová měřítka ve třídě
11.06.2021 19:18
|
2

Vytáhli jsme sportovní deriváty Volkswagenu Golf na závodní okruh. Ne každému chutnal

Z vozů Golf GTI, GTD a GTE jsme vymáčkli veškerý potenciál. Jak se jim na trati v Sosnové dařilo?
31.03.2021 20:31
|
1

Ceny paliv letí vzhůru, ušetřit lze chytrou jízdou. Spousta řidičů však dělá zbytečné chyby

Díky řadě praktických jízdních tipů lze skutečně dosáhnout nižší spotřeby paliva
22.10.2021 13:39
|
10

Škodovku drtí čipová krize více než ostatní. Prodala v Evropě méně aut než Kia, blíží se jí Dacia

Česká automobilka na evropském trhu vyklízí těžko dobývané pozice. V září se ocitla mimo TOP 10
19.10.2021 20:57
|
5
Reklama

Jaké jsou nejlepší ojetiny nad 200 tisíc korun? Čeští mechanici rozdali nekompromisní známky

Celkem 19 aut, která se v českých bazarech moc neohřejí, si odnáší své vysvědčení
19.10.2021 07:33
|
29

Elektromobil připojený k nabíječce je příležitost pro hackery. Ovládnou přes něj i domácí Wi-Fi

S rostoucí konektivitou aut se objevují další a další mezery v kybernetické bezpečnosti
14.10.2021 07:27
|
1
Reklama
Autosalon TV