Reklama
Řidičův chleba

Nepřipoutaný ministr Válek zaslouží pochvalu. Opět upozornil na důležitost bezpečnostních pásů

Přínos k bezpečnosti na silnici může mít spoustu podob, třeba i ministra, který se nepřipoutal
Zdroj: Tiskový servis SEAT

Pro některé jsou bezpečnostní pásy jen otravnou povinností, další už na vlastní kůži zažili, jak dobrým pomocníkem jsou. A pak je tu skupina řidičů a spolujezdců, kteří bezpečnostní pásy považují za zbytečnost. Ať už si o nich myslíte cokoliv, je nutné pamatovat na to, že pásy jsou povinné pro všechny v autě, ano, i pro posádku na zadních sedadlech. A že zachraňují životy.

Ne, airbag nestačí

Určitě jste se setkali stvrzením, že bezpečnostní pásy nejsou potřeba, když je v autě airbag. Je to ale absolutní nesmysl. Pásy jsou základním bezpečnostním systémem, pokud by totiž tělo při nehodě narazilo na airbag a nebylo připoutané, mnoho z něj nezbyde. Pásy jsou totiž vybaveny pyrotechnickými předpínači a omezovači tahu, které při nárazu bleskovým přitažením pás zkrátí zhruba o 10 cm. Tím se odstraní vůle mezi pásem a cestujícím a pás přitáhne cestujícího pevněji k sedadlu. Primárním úkolem bezpečnostních pásů je ochránit tělo před nárazem do částí vozu nebo ostatních cestujících a také zabezpečit, aby nevyletělo z vozu.

Reklama

I v koloně!

Všichni asi ví, že pásy se musí používat při jízdě. Jenomže je nutné je mít zapnuté i při stání v koloně nebo jen pomalém popojíždění na parkovišti. I v těchto situacích totiž může dojít k nehodě, dokonce i k vážné. V koloně stačí, aby řidič jiného auta kolonu přehlédl a naboural do ní. Na parkovišti pak někdy stačí i překvapivě malý ťukanec, aby byly aktivovány airbagy. A už víme, že pás tělo zpomalí, aby do nafouknutého airbagu nenarazilo příliš rychle, protože by takový náraz byl devastující.

Bohužel ale na pásy zapomínají i politici, kteří se u toho navíc moc rádi fotí či točí. Před nedávnem to byla tehdejší ministryně financí Alena Schillerová a v pondělí současný ministr zdravotnictví Vlastimil Válek. Ten se nepřipoutaný  vyfotil při cestě na Slovensko, když seděl na zadním sedadle svého služebního vozu. Po kritice fotku ze svého twitteru smazal. Jen o pár hodin později přidal omluvu a vysvětlení, že auto stálo v koloně.

Zákon je jasný

Zákon jasně říká, že „osoba sedící na sedadle povinně vybaveném bezpečnostním pásem, musí být tímto pásem řádně připoutaná“. Policie pak před nedávnem upozornila na výjimky. „V zákoně je však uvedeno i několik výjimek, kdy se lidé poutat nemusí. Jedna z nich se týká posádek vozidel ozbrojených sil a integrovaného záchranného systému. Ty se nemusí poutat v případě, že řeší mimořádné události a použití bezpečnostního pásu může bránit v rychlém opuštění vozidla. Výjimka se vztahuje také na instruktory autoškol, řidiče při couvání a osoby menší než 150 centimetrů, ale zároveň starší 18 let. Zákon s výjimkou pamatuje i na zdravotní důvody řidičů či přepravovaných osob. Může se stát, že lékař z jakéhokoliv důvodu používání bezpečnostních pásů nedoporučuje. V tomto případě ale musí osobě vystavit potvrzení a člověk oproštěný od této povinnosti jej musí policistům na požádání předložit. Z toho jasně vyplývá i povinnost mít tento i doklad neustále u sebe. Pokud se nejedná o stav trvalého rázu, musí být platnost lékařského potvrzení časově omezena, a to na dobu jednoho roku,“ napsala policejní mluvčí Hana Štefflová.

Pokud řidič nesplňuje některou z výše uvedených výjimek a pojede bez pásu, může se dočkat pokuty 2000 Kč na místě a až 2500 Kč ve správním řízení. K tomu budou přidány tři trestné body. Totožnou pokutu si pak mohou vysloužit i nepřipoutaní spolucestující, přičemž je dobré vědět, že za ně řidič nezodpovídá.


Diskuze

libor - 03.05.2022 20:57:51
Ten není z ANO tak může všechno.
Jiří Nejedlý - 03.05.2022 13:31:59
Ok, také mě pásy pomohly od minimálně pěkného rozbidí huby. Ale jako povinnost je to opravdu směšné. V autě vás nutí poutat a na motorku, kde jste při střetu s jiným vozidlem, nebo zdí první na řadě vás pustí...

Bez připoutání se nepohnete. Nový systém chce vyzrát na obcházení povinnosti užít bezpečnostní pásy

Zvuková signalizace nezapnutých pásů není vrcholem snahy automobilek, jak donutit řidiče se poutat
29.08.2021 08:20
|
4
Reklama

Dětské sedačky na pásy nejsou méně bezpečné než Isofix. Dva řidiči ze tří je však upevňují chybně

Oba systémy jsou propojeny přímo s konstrukcí auta. Isofix je ale jednodušší na manipulaci
19.04.2021 07:09
|
5

Poutáte se v taxíku? Měli byste! Pásy vzadu stále podceňujeme

Jízda bez pásů je už dnes pro většinu lidí něco naprosto nepředstavitelného - pokud sedí na předních sedadlech. Jakmile si však sedneme dozadu, tak obzvlášť při krátkých cestách po městě rázem na všechno zapomeneme. Přitom tím násobně zvyšujeme šanci nejen ohrožení vlastního života, ale i ostatních lidí v autě.
06.08.2017 14:28
|
0

Retro: Nemilovaná Škoda 1203 se deset let vyvíjela a čtyřicet vyráběla. Dnes je z ní drahý veterán

Lehká dodávka chtěla být čímsi na způsob Volkswagenu Transporter. Kvalita byla ale mizerná
13.07.2024 09:25
|
2

Retro: Před padesáti lety šla do výroby Tatra 613. Dojela na pověst i originální koncepci

Papalášská limuzína projížděla slepou uličkou, ze které nebylo návratu. Dnes má velkou cenu
06.07.2024 09:55
|
10
Reklama

Retro: Kdyby se Škoda Favorit vyráběla s českým designem, šanci u Volkswagenu by nedostala

Vývoj nového auta s předním pohonem byl v 70. letech jedno velké zoufalství
29.06.2024 08:21
|
10

Retro: Socialistický Fiat 125p byl luxusem své doby. Kvůli mocné korozi ale přímo mizel před očima

Starší bratr Malucha byl zásadním příspěvkem italského Fiatu k motorizaci socialistického Polska
22.06.2024 07:22
|
7
Reklama
Autosalon TV