Nepřipoutaný ministr Válek zaslouží pochvalu. Opět upozornil na důležitost bezpečnostních pásů
Pro některé jsou bezpečnostní pásy jen otravnou povinností, další už na vlastní kůži zažili, jak dobrým pomocníkem jsou. A pak je tu skupina řidičů a spolujezdců, kteří bezpečnostní pásy považují za zbytečnost. Ať už si o nich myslíte cokoliv, je nutné pamatovat na to, že pásy jsou povinné pro všechny v autě, ano, i pro posádku na zadních sedadlech. A že zachraňují životy.
Ne, airbag nestačí
Určitě jste se setkali stvrzením, že bezpečnostní pásy nejsou potřeba, když je v autě airbag. Je to ale absolutní nesmysl. Pásy jsou základním bezpečnostním systémem, pokud by totiž tělo při nehodě narazilo na airbag a nebylo připoutané, mnoho z něj nezbyde. Pásy jsou totiž vybaveny pyrotechnickými předpínači a omezovači tahu, které při nárazu bleskovým přitažením pás zkrátí zhruba o 10 cm. Tím se odstraní vůle mezi pásem a cestujícím a pás přitáhne cestujícího pevněji k sedadlu. Primárním úkolem bezpečnostních pásů je ochránit tělo před nárazem do částí vozu nebo ostatních cestujících a také zabezpečit, aby nevyletělo z vozu.
I v koloně!
Všichni asi ví, že pásy se musí používat při jízdě. Jenomže je nutné je mít zapnuté i při stání v koloně nebo jen pomalém popojíždění na parkovišti. I v těchto situacích totiž může dojít k nehodě, dokonce i k vážné. V koloně stačí, aby řidič jiného auta kolonu přehlédl a naboural do ní. Na parkovišti pak někdy stačí i překvapivě malý ťukanec, aby byly aktivovány airbagy. A už víme, že pás tělo zpomalí, aby do nafouknutého airbagu nenarazilo příliš rychle, protože by takový náraz byl devastující.
Bohužel ale na pásy zapomínají i politici, kteří se u toho navíc moc rádi fotí či točí. Před nedávnem to byla tehdejší ministryně financí Alena Schillerová a v pondělí současný ministr zdravotnictví Vlastimil Válek. Ten se nepřipoutaný vyfotil při cestě na Slovensko, když seděl na zadním sedadle svého služebního vozu. Po kritice fotku ze svého twitteru smazal. Jen o pár hodin později přidal omluvu a vysvětlení, že auto stálo v koloně.
Nemá smysl chodit kolem horké kaše - udělal jsem chybu. Ač to byla chvíle, nechci se vymlouvat na kolonu. Člověk má být připoutaný. Případnou pokutu jsem připraven uhradit. Zároveň finančně přispěji do fondu Českého sdružení obětí dopravních nehod. Omlouvám se.
— Vlastimil Válek (@vlvalek) May 2, 2022
Zákon je jasný
Zákon jasně říká, že „osoba sedící na sedadle povinně vybaveném bezpečnostním pásem, musí být tímto pásem řádně připoutaná“. Policie pak před nedávnem upozornila na výjimky. „V zákoně je však uvedeno i několik výjimek, kdy se lidé poutat nemusí. Jedna z nich se týká posádek vozidel ozbrojených sil a integrovaného záchranného systému. Ty se nemusí poutat v případě, že řeší mimořádné události a použití bezpečnostního pásu může bránit v rychlém opuštění vozidla. Výjimka se vztahuje také na instruktory autoškol, řidiče při couvání a osoby menší než 150 centimetrů, ale zároveň starší 18 let. Zákon s výjimkou pamatuje i na zdravotní důvody řidičů či přepravovaných osob. Může se stát, že lékař z jakéhokoliv důvodu používání bezpečnostních pásů nedoporučuje. V tomto případě ale musí osobě vystavit potvrzení a člověk oproštěný od této povinnosti jej musí policistům na požádání předložit. Z toho jasně vyplývá i povinnost mít tento i doklad neustále u sebe. Pokud se nejedná o stav trvalého rázu, musí být platnost lékařského potvrzení časově omezena, a to na dobu jednoho roku,“ napsala policejní mluvčí Hana Štefflová.
Pokud řidič nesplňuje některou z výše uvedených výjimek a pojede bez pásu, může se dočkat pokuty 2000 Kč na místě a až 2500 Kč ve správním řízení. K tomu budou přidány tři trestné body. Totožnou pokutu si pak mohou vysloužit i nepřipoutaní spolucestující, přičemž je dobré vědět, že za ně řidič nezodpovídá.