Reklama
Řidičův chleba

Dětské sedačky na pásy nejsou méně bezpečné než Isofix. Dva řidiči ze tří je však upevňují chybně

Oba systémy jsou propojeny přímo s konstrukcí auta. Isofix je ale jednodušší na manipulaci
Zdroj: Ondřej Běhal - Autosalon.tv

Bezpečnost při přepravě dětí je jedním z nejdůležitějších bodů, které rodiče řeší. O nutnosti používání bezpečnostních sedaček není třeba nijak debatovat, ale někteří rodiče mohou mít dilema v tom, jestli použít sedačku vybavenou bezpečnostním systémem Isofix, nebo jestli stačí bezpečnostní pás. Vysvětlíme si, jak obě verze fungují a jejich výhody a nevýhody.

Jde o hmotnost

První podmínkou pochopitelně je, aby byl vůz, který bude dítě převážet, vůbec systémem Isofix vybaven. Ve vozidlech je k dispozici teprve od roku 2002, a tak je možné, že někteří rodiče mají auto, který ještě Isofixem nedisponuje. Pak není co řešit a je potřeba použít sedačku, která je na místo připevněna pomocí bezpečnostního pásu. Je dobré pamatovat, že pokud vozidlo systém Isofix nemá, není nutné kupovat sedačku, která jím je vybavena. Jsou to pak zbytečně vyhozené peníze, protož sedačky osazené tímto systémem jsou dražší.

Pokud rodič má sedačku i auto vybavené tímto systémem, musí pamatovat na to, že Isofix je určen jen pro sedačky, které mají i s dítětem celkovou hmotnost maximálně 33 kilogramů. Ostatně, drtivá většina dětských sedaček s tímto systémem deklaruje maximální hmotnost dítěte do 18 kilogramů. Zbytek je brán na materiál samotné sedačky. Těžší děti v takových sedačkách nedoporučujeme vozit, Isofix by nemusel fungovat tak, jak má.
Reklama

Co je Isofix?

Bezpečnostní zádržný systém Isofix je vlastně mezinárodním bezpečnostním standardem, který definuje způsob uchycení dětské sedačky. Jeho první návrh přišel v roce 1997 a měl jej na svědomí Volkswagen, který jej právě v roce 2002 uvedl v modelu Golf IV. Sedačka se Isofixem je přes speciální průchodku napevno propojená s konstrukcí auta. Proto rodiče tento systém mají tolik v oblibě, působí to velmi bezpečně. Ovšem i bezpečnostní pás je spojen s konstrukcí auta, takže funguje obdobně dobře.

Bezpečnost především

Prošli jsme si různá diskuzní fóra určená pro rodiče a většinově se shodují, že Isofix je nutnost a nic jiného nebrat. Jenomže to není tak jednoznačné, jak to na první pohled vypadá. Hlavním důvodem, proč je Isofix svým způsobem bezpečnější, je ten, že systém eliminuje špatné připevnění sedačky. Sedačka přesně zapadne na své místo a ten, kdo ji do auta instaluje, je o tom informován pomocí akustického signálu – většinou jde o cvaknutí. U kvalitních sedaček nechybí ani vizuální signál.

„Občas se lze setkat s tím, že rodiče těch nejmenších dětí připoutají vajíčko po směru, nebo neprotáhnou pás za zády sedačky. Obě varianty jsou zcela špatně. Oproti tomu nacvaknutí do Isofixové základny je otázkou vteřiny a prakticky jej nelze zkazit,“ řekl nám Jan Bílek ze společnosti Babypoint.

Výhodou sedaček s Isofixem je to, že v autě sedí o něco stabilněji a v případě nehody netlačí bezpečnostní pás proti tělu dítěte. Jinak oba zádržné systémy fungují prakticky stejně. Zamezí v případě nehody nekontrolovatelnému pohybu dětského těla.
Reklama

Jde i o komfort

Bezpečnost je samozřejmě na prvním místě. Ale co si budeme povídat, komfort rodičů nebo těch, kteří děti převáží, je také důležitý. Proto je dobré myslet i na to, že ve chvíli, kdy dítě přesedá z různých aut, ráno do školky s tátou, odpoledne na cvičení s mámou a večer domů s babičkou, je lepší vsadit na sedačku s Isofixem. Samozřejmě jen v té situaci, kdy jsou všechna dotčená auta Isofixem vybavena. Přichycení sedačky je totiž v tomto případě mnohem jednodušší a hlavně rychlejší. Sedačka přichycená jen bezpečnostní pásem se do auta dává o něco déle a chce to cvik. Na druhou stranu sedačky s Isofixem bývají proti těm na pásy výrazně těžší, někdy až dvojnásobně (obvykle 7 vs. 14 kg). A to manipulaci s nimi pro změnu výrazně ztěžuje, zvlášť ženám.

„Největší výhodou Isofixu je hlavně nízké riziko nesprávné instalace ve vozidle a komfortnější používání. Při nárazových zkouškách stejných modelů poutaných pásem a Isofixem jsou dle výrobců rozdíly z hlediska bezpečnosti při nárazu zcela zanedbatelné. Zato riziko nesprávné instalace je velmi závažný problém. Některé statistiky uvádějí, že až dvě třetiny autosedaček poutaných pásem jsou upevněny nesprávně,“ dodal Jan Bílek.

Diskuze

Libor Janek - 07.12.2021 11:41:37
Stará škodovka sice jezdila pomalejc, ale neměla skoro žadné deformační zóny. Takže to bylo vlastně skoro i jedno.
Roman - 20.04.2021 21:13:39
Pandrhola Taky v roce 86 byl úplně jiný provoz ;-).

Hasiči v autech k nehodám vozí plyšové hračky. Pomáhají tím křehké dětské psychice

Jde o speciální hračky, vyrobené přímo pro hasičské potřeby. Jiné hasiči nemohou přijmout
22.12.2020 09:47
|
4
Reklama

Tip na autovýlet: V této sladovně paří děti legálně. A většina z nich si myslí, že je mravenec

Pokud si budete chtít zalítat a skutečně vysoko, navštivte píseckou sladovnu. Narostou vám křídla
20.08.2020 19:10
|
1

31 autosedaček ve velkém testu. Víme, které dvě určitě nekupovat

Německý ADAC důkladně otestoval dětské autosedačky, a to včetně nárazových zkoušek.
25.05.2019 07:50
|
0

Retro: Ubohá Škoda 105/120 symbolizovala prohnilou totalitu. Dnes stojí majlant

Mnozí na ni nedali dopustit, jiní ji upřímně nenáviděli. Jenže skoro nic jiného prostě nebylo
20.07.2024 10:17
|
11

Retro: Nemilovaná Škoda 1203 se deset let vyvíjela a čtyřicet vyráběla. Dnes je z ní drahý veterán

Lehká dodávka chtěla být čímsi na způsob Volkswagenu Transporter. Kvalita byla ale mizerná
13.07.2024 09:25
|
4
Reklama

Retro: Před padesáti lety šla do výroby Tatra 613. Dojela na pověst i originální koncepci

Papalášská limuzína projížděla slepou uličkou, ze které nebylo návratu. Dnes má velkou cenu
06.07.2024 09:55
|
10

Retro: Kdyby se Škoda Favorit vyráběla s českým designem, šanci u Volkswagenu by nedostala

Vývoj nového auta s předním pohonem byl v 70. letech jedno velké zoufalství
29.06.2024 08:21
|
10
Reklama
Autosalon TV