Pásy i airbagy se umí přizpůsobit
Na airbagy a bezpečnostní pásy jsme si v autech už zvykli natolik, že možná ani nepřemýšlíme nad tím, že i u nich dochází neustále ke zlepšování funkčnosti a vývoj zdaleka není u konce. Na zádržné systémy se totiž specializuje i celá řada dodavatelů a ti se snaží nabídnout automobilkám co možná nejkomplexnější soubor senzorů a opatření, která zvyšují bezpečnost posádky. Senzory tak třeba poznají, jak závažná nehoda bude, jak těžká, velká a dokonce i stará je připoutaná osoba na konkrétním místě ve voze a datům přizpůsobí intenzitu a způsob ochrany.
Vše začíná senzory, které v okamžiku nehody ještě předtím, než dojde k aktivaci airbagů (hovoříme tedy o milisekundách) zjistí, jaké je zpomalení a z toho odvodí intenzitu nárazu, který přijde. K nim se přidávají čidla v sedácích, která zjišťují hmotnost sedící osoby, dále pak čidla v posuvných kolejnicích sedačky, z nichž lze zase odvodit lidskou výšku a proporce a nechybí ani senzor, který zjišťuje, kolik bezpečnostního pásu bylo použito pro připoutání daného člověka, což zase pomůže k tomu, aby zádržné systémy věděly, zdali je daná osoba spíše hubenější, či více při těle.
Existují dokonce i kamery v interiéru, které zároveň prověřují, zdali je pasažér v optimální pozici vůči airbagu a zamezí tak vystřelení bezpečnostního vaku v případě, že by to bylo vzhledem k umístění chráněné osoby kontraproduktivní. Díky technologiím jsou ve vývojové fázi rovněž algoritmy a systémy, které by z dostupných dat odvodily také stáří pasažéra.