Jak to funguje
Mohlo by se zdát, že jde o otřepaný trik, který na řidiče zkouší tito podvodníci už roky. Zastavují je, tvrdí jim, že jim došel benzin a chtějí po nich peníze výměnou za zaručeně zlaté šperky. Jde o rumunské, potažmo bulharské gangy, které každoročně putují přes Česko do Německa a zpět a při cestě si vydělávají. Často mají s sebou také ženy, jejichž cílem je zase v turisticky vytíženějších místech vybírat s falešnými deskami v ruce peníze na neexistující dobročinnou organizaci. Oba tyto podvody jsou obzvlášť zákeřné v tom, že učí lidi nikomu nedůvěřovat a třeba už nikdy nezastavit řidiči v nouzi.
Autosalon o tomto podvodu píše už poněkolikáté a přesto se stále najdou lidé, kteří na něj naletí. Jiní jsou už ale ostražitější. „Tento podvod už vídám na cestách roky. Kombinace starého luxusního vozu, cizí registrační značky a podezřelého muže v nesnázích ve mně jednoduše důvěru nikdy vyvolat nemůže. Velmi mě ale mrzí, že tihle lidé přispívají k tomu, že pak řidiči nezastaví třeba slušnému člověku, kterému se rozbilo auto. Třeba jen proto, že je Rom. Je to sprosté a bezohledné. Proto se na ně vždy snažím volat policii,“ řekl Autosalonu čtenář Honza (nepřál si uvést celé jméno). Podobné zkušenosti potvrdila i bohatá diskuse pod minulými články o podvodnících.
„V žádném případě nedoporučujeme s nimi jakkoliv komunikovat a jelikož často používají zástěrku v podobě žádosti o pomoc s technickým problémem, tak doporučujeme, aby lidé v okamžiku, kdy zjistí, že tyto osoby žádný technický problém nemají, odjeli z místa pryč a kontaktovali linku 158,“ řekl Autosalonu policejní mluvčí Ondřej Moravčík. Jenže policisté jsou často na takové podvodníky krátcí. Na místě se totiž zdržují jen chvíli. To byl i případ mého nedělního setkání. Ačkoliv jsem volal na cizince policisty hned poté, co jsem kolem nich projel, když hlídka dorazila na místo, už tam nebyl. Potvrdil to i telefonát zasahujících příslušníků, kteří se ptali na bližší detaily.