Troubit na svatbách se nesmí
Ve městě je troubení povoleno jen tehdy „je-li to nutné k odvrácení hrozícího nebezpečí,“ alespoň tak se to píše v zákoně. Mimo město pak může řidič dávat zvukové výstražné znamení i ve chvíli, kdy potřebuje nutně upozornit řidiče předjížděného vozidla. Například aby mu vytvořil více místa pro snadné předjetí. Řidič by ale zároveň neměl držet klakson příliš dlouho, nejlépe jen do doby, než druhý šofér zareaguje.
Jiný zákon totiž praví, že řidič nesmí obtěžovat ostatní účastníky provozu na pozemních komunikacích ani jiné osoby zejména nadměrným hlukem, znečišťováním ovzduší, rozstřikováním kaluží, bláta nebo zbytečným ponecháním motoru stojícího vozidla v chodu, píše se v zákoně o provozu na pozemních komunikacích. I proto je například nelegální opakované troubení svatebních kolon.
Kromě výše zmíněných výjimek je tedy troubení zakázáno, což nám potvrdil i mluvčí policie Ondřej Moravčík. Následně ještě poukázal na dopravní značku B23a, která použití zvukového výstražného znamení zakazuje úplně. Pro policisty je však podobný přestupek velmi těžké dokázat, a tak ho většinou přehlíží. Pokud vám ho ale dokážou, může se to pořádně prodražit. „Řidič může dostat na místě pokutu do dvou tisíc korun nebo ve správním řízení 1500 až 2500 korun,“ řekl Autosalonu mluvčí ministerstva dopravy Tomáš Lukašík.