V ruce ne, v držáku ano
„Řidič nesmí při jízdě vozidlem držet v ruce nebo jiným způsobem telefonní přístroj nebo jiné hovorové nebo záznamové zařízení," tak mluví o používání mobilu za volantem zákon. Jenže z toho není úplně jasné, jestli ho tedy můžeme využívat pokud třeba stojíme v zácpě či na semaforu. „V tu chvíli přeci nejedu, takže bych ho v ruce mít mohl, nebo snad ne?" tážou se zvědaví motoristé na automobilových fórech.
Podle Schöna záleží, zda řidič zastaví na základě své vlastní vůle či nikoliv. „Pokud během jízdy musí zastavit vozidlo z důvodu nezávislého na jeho vůli (před přechodem pro chodce, na semaforech, v dopravní zácpě nebo jedná-li se o situaci, kdy se musí stále plně věnovat řízení a sledovat dění kolem něj), je držení hovorového zařízení nepřípustné a šofér se tak dopouští přestupku."
„Jinou situací je ta, kdy řidič na základě své vlastní vůle a v souladu se zákonem zastaví například na místě určeném k parkování, kde následně vezme do ruky hovorové zařízení. V takovém případě se přestupku nedopouští," dodal Schön.
Zajímavé je, že používat mobil za volantem můžeme i za jízdy. Jen za poměrně specifických podmínek. „Pokud má šofér mobil v držáku a dotýká se obrazovky pouze prsty, nejedná se o držení telefonního přístroje nebo jiného hovorového nebo záznamového zařízení. A tudíž tím řidič neporušuje zákon. Stále však přitom platí povinnost plně se věnovat řízení vozu," dodal mluvčí policejního prezidia.