Klikaté bílé čáry na silnici matou řidiče. Někteří je mají za zákaz stání, jiní se jim vyhýbají
Na českých silnicích se s novým vodorovným značením v podobě bílé klikaté čáry můžete setkat stále častěji. Objevuje se například při vjezdu do obce, případně na místech, kde hrozí nějaké nebezpečí. Má upozornit řidiče, aby zbystřil a dával si při jízdě větší pozor. Ale jak jsme si ověřili, šoféři si tohle značení vykládají různě. Jejich reakce mohou být nebezpečné.
Nešťastná podobnost
U klikaté čáry na silnici totiž musíte rozlišovat barvy. Podobné vodorovné dopravní značení ve žluté barvě se objevuje hlavně na autobusových zastávkách, kde vymezuje plochu se zákazem stání s výjimkou některých vozidel, v tomto případě s výjimkou autobusu. To určuje nápis BUS, který klikaté čáry doplňuje. Setkat se u nich ale můžete i s variantou ZAS, při které je povoleno stání vozidlům zásobování.
Žluté klikaté čáry přerušují (ale neukončují!) platnost svislých dopravních značek označujících parkoviště. Pokud řidič poruší zákaz stání na žlutých klikatých čarách, dopouští se přestupku, za který mu může být uložena na místě bloková pokuta až do výše 2000 korun. I tím se liší od bílých klikatých čar, které jen opticky „nabádají“ řidiče, aby zbystřil v nebezpečném nebo nepřehledném úseku.
Řidiči to nechápou
Už přes rok mám možnost pozorovat chování řidičů v úseku, kde jsou na silnici v obou směrech namalovány v úseku asi 30 metrů bílé klikaté čáry. Značení je ve Středočeském kraji před vjezdem do obce Veleň směrem od Přezletic v pravotočivé zatáčce. V tomto nepřehledném úseku se často stává, že se řidiči snaží vejít z obou směrů mezi klikaté čáry v domnění, že po nich nemají jezdit.
„To není zúžení kvůli rozbité krajnici?“, reagoval jeden z šoférů, který mě málem vytlačil v tomto úseku ze silnice, když se snažil jet „předpisově“ mezi čarami. Když jsem mu na další křižovatce po otočení vysvětlil skutečný význam značení, aby už neohrozil nikoho dalšího, jen lakonicky prohodil: „Omlouvám se. Ale kdo se má v těch novinkách na silnicích vyznat. Myslel jsem si, že je tam rozbitá krajnice a tohle značení na ni upozorňuje.“
Další překvapení
Jen tak jsem se o tomto zážitku zmínil známému. A k mému překvapení z něj vypadlo: „Tam se přece nesmí parkovat u krajnice.“ Tak jsem ho poučil o významu barev u klikatých čar. A měl dobrý pocit alespoň z toho, že jsem dvěma řidičům vysvětlil, jak se mají za volantem chovat, když je před nimi na silnici tohle vodorovné bílé značení.
Takže pro jistotu ještě jednou a jasně. Žlutá klikatá čára vyznačuje plochu, kde je zakázáno stání s dodatkem, jakých vozidel se netýká. Bílá klikatá čára se dá přirovnat ke svislé značce „Jiné nebezpečí“. Může jít například o zvýšený pohyb chodců v oblasti, o nebezpečnou křižovatku či jiné riziko, které bychom měli čekat zpravidla u konce bílé čáry.