Reklama
Auto profi

Konec rozbitých silnic. Do Česka dorazil unikátní stroj, který opraví výmol za osm minut

Sám frézuje, řeže i zametá, čímž nahradí až osm dělníků. Ovládat ho ale nezvládne každý
Zdroj: Bart Běhal pro Autosalon.tv

České silnice i přes výrazné zlepšení v posledních letech stále na některých místech připomínají spíš tankodrom. Silničáři jednoduše nestíhají být všude, a proto se soustředí jen na ty nejhorší úseky. Ono se totiž může zdát, že opravit pár výmolů je hračka, jenže není! Vyžaduje to hned několik různých strojů a partu šesti až osmi dělníků. Pokud tedy nemáte k dispozici stroj jako je JCB Pothole Pro, který tohle všechno zvládne úplně sám. Za zhruba osm minut vyfrézuje, ořeže, zamete a dokonce i naloží a vysype. Navíc s překvapivě příznivými náklady.

Pomáhat a chránit

Společnost Terramet, která je autorizovaným prodejcem britské stavební, manipulační a hutnící techniky JCB, nám v rámci Silničního veletrhu 2023 odprezentovala unikátní stroj na opravu výmolů. Takzvaný Pothole Pro je zatím jediným svého druhu na světě. Silnici si sám vyfrézuje, zamete a pomocí řezáku i zarovná okraje výtluku. Jediné, co potřebuje, je strojník a nákladní vozidlo nebo dumper, do kterého sesbíraný materiál vysype. Zbývá už jen položit asfalt a uválcovat. Jen pro zajímavost, to co JCB Pothole Pro zvládne sám, musí běžně dělat několik strojů a až osm dělníků.

Nahradit lidskou práci bylo v tomto případě zapotřebí především kvůli bezpečí už zmíněných dělníků. „Bohužel velmi často dochází při práci silničářů k tragickým nehodám. Pracují v malých prostorách ve velkém počtu, což je obrovské riziko. Zrovna nedávno byli usmrceni dva dělníci, když je srazilo auto, které ve vysoké rychlosti dostalo na dálnici D2 smyk. Takovýmto případům chtělo JCB předcházet, a proto při vývoji tohoto stroje kladlo vysoký důraz mimo jiné i na bezpečnost ,“ uvedl Autosalonu jednatel společnosti Terramet Petr Kotršál.

I proto stojí na základech nejmodernějšího kolového bagru Hydradig, jehož veškeré části pohonného ústrojí jsou zabudované v podvozku. To samozřejmě zaručuje nižší těžiště, a tedy i vyšší stabilitu při práci. Výhled z kabiny do všech stran je na špičkové úrovni, takže strojník lépe vidí na všechna čtyři kola, což je při manipulaci ve stísněných prostorách obzvláště důležité. V jeho útrobách pak najdeme 4,8 litrový motor s výkonem 109 koní a překvapivě nízkou spotřebou paliva. Pojezdová rychlost na silnici činí až 40 km/h.

Za cenu luxusního SUV

To co odlišuje JCB Pothole Pro od ostatních bagrů, je multifunkční příslušenství, jenž se standardně skládá ze tří hlavních částí. Místo radlici je umístěna fréza na asfalt i beton o šířce 600 milimetrů, která je vybavena bočním posuvem s přesahem 150 milimetrů přes obrys stroje. Strojník tedy nemusí hýbat do stran s celým strojem, ale manipuluje pouze s frézou. Na kombinovaném upínacím zařízení dále najdeme řezač, respektive bourací kladivo určené k ořezu okrajů vyfrézovaného výtluku a zametač se sběračem. Laicky řečeno jde o takový smetáček s lopatkou, který vyčistí vyfrézovanou část vozovky. Výhodou je, že se umí pohybovat ve všech směrech. Jak dopředu, dozadu, tak i do stran.

JCB Pothole Pro vs silničáři

Největší výhodou stroje JCB Pothole Pro je pochopitelně rychlost odvedené práce. Takový průměrný výmol mu zabere přibližně osm minut, což je prý výrazně rychleji (zhruba 8krát) než v případě běžného postupu. Jinak by byla zapotřebí samostatně fréza, rozbrus, zbíječka a tým několika dělníků, kteří povrch ručně zametou. Má ale i další nesporné výhody. „Stroj díky svým rozměrům pracuje v jednom jízdním pruhu, je tedy vhodný i pro práci v městském provozu, a to bez nutnosti kompletních uzavírek komunikací," dodal Kotršál s tím, že ovládat ho ale nedokáže každý, strojníka je potřeba řádně proškolit, aby JCB Pothole Pro porozuměl.

Hodí se však spíše na opravy výmolů, které má ostatně i v názvu. Na větší plochy už jsou zapotřebí větší stroje. Stávající příslušenství je pak možné snadno vyměnit za klasickou lžíci nebo třeba mulčovač. JCB Pothole Pro se vyrábí v Anglii, kde už nějaké dva roky naplno funguje. K nám se dostal zejména díky požadavkům zákazníků, stejně jako na Slovensko, kde už se jich prodalo devět. U nás je v současné době první exemplář, který bude společnost Terramet výhodně pronajímat. Měsíc vypůjčení přijde v závislosti na délce pronájmu od 159 tisíc do 189 tisíc bez DPH. Samotný stroj má hodnotu okolo pěti a půl milionů korun s tím, že výrobce  k němu přidává 5letou záruku zdarma (4000 MTH). V současné době je tedy možné stroj zakoupit nebo si ho pronajmout. Jen pro zajímavost, na Slovensku už například funguje 10 strojů, které pro tamní správu silnic dodala společnost Terrastroj na začátku letošního roku.
Reklama

Diskuze

Filip - 21.09.2023 20:52:20
jasne ... a silnicari nebudou mit co zrat ... to urcite, fakt budu verit tomu ze v cr se neco dela rozumne, mi dejte nejdriv nejaky drogy nez takovy volovine uverim
Jan - 20.09.2023 11:59:02
Tady v ČR je jiný problém... utratí se milióny na frézování, podloží, asfaltu a silnice je stále stejná, jen má černější asfalt... Protože v ČR neumí rovně uválcovat podloží a jen kopírují ty vlny co už tam byly...

Nádherně zbytečný stroj za dva miliony. Ford Bronco je zhmotněním Grétiných nočních můr

Benzinový šestiválec s chutí polyká palivo. V terénu je tato plechová kostka naprosto nezastavitelná
24.08.2023 16:05
|
2
Reklama

Čistě benzinový stroj na zábavu nabízí 460 koní za necelé dva miliony. Chceš řadit? Tak připlať

Vyzkoušeli jsme nové BMW M2 na závodní dráze i v driftu. Jízdní vlastnosti hodně ovlivňuje volba gum
13.07.2023 13:25
|
0
Reklama

Sršeň se zamiloval. Britský exot jezdí jako stroje ze začátku 20. století, stojí jako luxusní SUV

Brough Superior S.S. 100 je oživení legendy. Čiší z něj radost z ruční práce, cena je extrémní
04.07.2023 10:00
|
1

Parádní stroj na rychlé projížďky i cestu po Evropě. Sršeň vyzkoušel Triumph Tiger 1200 GT

Stroj pohání tříválec o výkonu 150 koní. Pokud zatáčku přeženete, zachrání vás chytré ABS
04.05.2023 09:30
|
2

Dvě značky, jeden význam. Řidiči si na českých silnicích musí poradit s matoucím dopravním značením

Byť si jsou některé značky opravdu velmi podobné, zpravidla mají odlišný význam. Tedy až na výjimky
18.06.2024 08:00
|
0

Řidiči se snaží odebrání řidičského průkazu vyhnout jednoduchým trikem. Policie má ale jasno

O řidičský průkaz je možné na místě přijít, i když ho nemáte fyzicky u sebe. Nebo snad ne?
11.06.2024 08:15
|
10
Reklama

Řidiči zbytečně čekají fronty na úřadech. Přitom vše mohou vyřídit z domova a bez poplatků

O řidičský průkaz je možné už tři roky požádat z pohodlí domova. Většina motoristů to však neví
10.06.2024 08:09
|
5

Normální levné auto nemusí být jen od Dacie. Nový Citroën C3 stojí 380 tisíc, nežere a skvěle jezdí

Poprvé jsme se svezli malým crossoverem, který může pomoct Citroënu se v Česku znovu nadechnout
07.06.2024 13:28
|
5
Reklama
Autosalon TV