Reklama
Nová auta

Čistě benzinový stroj na zábavu nabízí 460 koní za necelé dva miliony. Chceš řadit? Tak připlať

Vyzkoušeli jsme nové BMW M2 na závodní dráze i v driftu. Jízdní vlastnosti hodně ovlivňuje volba gum
Zdroj: Tiskový servis BMW

Nové BMW M2 dokáže díky třílitrovému šestiválci a pohonu zadních kol splnit petrolheadům ty nejtajnější sny. Zvlášť s vypnutou stabilizací to ale není auto pro každého, vyžaduje hodně zručnosti za volantem. A také hodně přemýšlení. Jízdní vlastnosti se totiž dají výrazně ovlivnit volbou pneumatik i dalšího příplatkového příslušenství, jak jsme si na vlastní kůži vyzkoušeli při krocení téhle šelmy na mosteckém polygonu.

O 50 koní víc než předchůdce

Kdo si chce pořídit pekelně rychlé stroje s čistě benzinovými motory, zbývá mu několik posledních let. „V roce 2030 bude drtivá většina aut vyráběných ve sportovní divizi M čistě elektrická,“ deklaruje mluvčí českého zastoupení automobilky BMW David Haidinger a dokládá to sloupcovým grafem, na němž zůstávají pro čistě elektrické a plug-in hybridní modely za sedm let jen úzké proužky. Dnes je to ještě naopak, jako palivo pro „emková“ BMW převládá benzin.

Nejnovějším přírůstkem divize M na českém trhu je druhá generace vozu BMW M2, kterou jsme měli možnost otestovat v extrémních situacích na mosteckém polygonu. Jde o dvoudveřové čtyřmístné kupé dlouhé téměř 4,6 metru. Mezigeneračně se prodloužilo o deset centimetrů, zároveň se o 3,3 cm rozšířilo. Pod kapotou mu zůstal dvojitě přeplňovaný benzinový šestiválec s třílitrovým objemem. Jeho maximální výkon se zvýšil o 50 koní na 460 koní (338 kW). Veškerá síla se přenáší výhradně na zadní kola. Se základní cenou 1 864 200 korun jde o jeden z nejlevnějších modelů BMW s písmenem M ve znaku.

Za ni získá zákazník auto s osmistupňovou automatickou převodovkou. „Manuální řazení jsme zachovali, protože ho po nás petrolheadi stále chtějí. Jenomže pak si devadesát procent zákazníků u modelů, kde je na výběr, stejně zvolí automat. A tak na to tentokrát jdeme obráceně. Manuální řazení nabízíme pouze za příplatek, protože jeho vývoj a výroba nejsou v tak nízkých počtech výhodné. A uvidíme, co ne to nadšenci,“ vysvětluje strategii značky David Haidinger. Šestistupňovou manuální převodovku tak objevíme v příplatkové části ceníku modelu M2 za 13 546 korun.

Jiné auto na rychlost a jiné na drift

Ale dost bylo čísel, jdeme nové BMW M2 vyzkoušet v extrému. Máme připravená dvě odlišná auta. Červené stojí víc než dva a půl milionu korun, má na sobě karbonové příslušenství z programu M Performance Parts za víc než 300 tisíc korun a pneumatiky Michelin vhodné i na závodní okruhy. Černé auto působí mnohem civilnějším dojmem, byť i jeho cena díky volitelné výbavě přesahuje dva miliony. A jako bonbónek pro srovnání tu máme BMW M3 CS s cenou přes čtyři miliony korun a výkonem až 551 koní.

Začínáme na technickém okruhu se spoustou zatáček a jednou delší rovinkou zaměřenou na několikavteřinovou jízdu s plynem až na podlahu a následné tvrdé brzdy. Je neuvěřitelné, jak moc se všechna tři auta liší. Černé „civilní“ BMW M2 s klasickými silničními pirellkami i přes zapnutou stabilizaci divoce v zatáčkách tancuje, zkrotit ho není vůbec jednoduché. Odlehčená verze oblepená karbonem na přilnavějších gumách umožňuje mnohem rychlejší průjezdy zatáček. A BMW M3 CS s keramickými brzdami? S ním se dá krátký, ani ne minutový okruh, projet o víc než pět vteřin rychleji než s okruhovou M2.

Všechna auta jsou ale neskutečně zábavná a v zatáčkách až neuvěřitelně schopná. Vzhledem k tomu, že odmalička jezdím rád co nejrychlejší časy, tak jsou mi bližší okruhové verze s parádním gripem. Ale umím si představit, že piloti, kterým jde hlavně o zábavu, naopak ocení divočejší projev méně upravené M2.

Na kluzné ploše naopak deaktivujeme veškerou elektroniku a snažíme se o co nejdelší drift, tedy řízený smyk zadních kol. BMW M2 i M3 k tomu mají v palubním infotainmentu parádního pomocníka: analyser, který tuto činnost vyhodnocuje. Řidiči dá vědět, jak dlouho jel v driftu, pod jakým úhlem otočení volantu - a ještě ho za to oznámkuje.

A tady se situace zcela obrací. Suverénně nejlepší drifty se mi daří s nejméně upravenou M2 na klasických pneumatikách. Stačí dát manuální mód řazení automatické převodovky, dvojku, s citem otočit volantem a sešlápnout plyn - a už se auto utrhne a dá se poslušně vodit v krásném dlouhém smyku. Dokonce není problém si ho „házet“ ze strany na stranu. Na nepříliš dlouhé dráze mi analyser naměří víc než 160 metrů dlouhý drift a dává mi hned na první pokus lichotivou dvojku.

U červeného auta s přilnavějšími závodními pneumatikami není driftování vůbec jednoduché. Auto jde hůře utrhnout, a pak hůře řídit, takže pokus dost často končí hodinami. To samé platí i u BMW M3 CS, kde je na tuto činnost na kluzné dráze prostě výkonu až moc. A tak si od analyseru odnáším „na vysvědčení“ dvě čtyřky.

Není pro lamy

Hodinový zážitek z jízdy s novým BMW M2 v extrémních situacích na mosteckém polygonu přinesl několik zjištění. Za prvé je BMW M2 dokonalým benzinovým strojem na zábavu. Takovým, které se už moc dlouho nebudou vyrábět. Za necelé dva miliony mi to připadá jako dobrá investice - zvlášť pro lidi, kterým nějaký ten milion na účtu nebude chybět. Jeho pořízení má ale háček. Auto se vyrábí v Mexiku a letošní kvóty pro český trh už jsou vyčerpány. Kdo si ho tedy nyní objedná, dostane ho s trochu štěstí přibližně za tři čtvrtě roku.

Nejbližšími konkurenty BMW M2 jsou pětidveřový fastback Mercedes CLA a čtyřdveřové kupé Audi RS3. Mercedes nabídne ve sportovně laděné verzi AMG o něco nižší cenu, ale jde o auto s pohonem všech kol a čtyřválcovým dvoulitrovým motorem s nižším výkonem. Jízda s ním není zdaleka tak zábavná jako s BMW M2, byť jde o vůz výrazně využitelnější pro každodenní fungování. Totéž platí i o Audi RS3, jehož pohon všech kol quattro lze navíc nastavit s preferencí pro zadní nápravu, takže zábava s ním vůbec není špatná. Pohání jej pětiválec 2,5 l také s nižším výkonem (400 koní). Jeho problémem navíc je, že aktuálně nelze kvůli vysokému zájmu o něj vůbec objednat. Podrobné porovnání BMW M2 s Mercedesem CLA AMG najdete ZDE. Přehled všech variant BMW řady 2 Coupé objevíte ZDE.

Druhé zjištění, které řadění v Mostě přineslo, je nutnost přizpůsobit si auto pomocí příplatkové výbavy pro své individuální potřeby. Bylo až neuvěřitelné, jak moc se dvě testované verze BMW M2 lišily při jízdních vlastnostech v extrému. BMW tradičně umožňuje velkou míru individualizace - ať už prostřednictvím klasické příplatkové výbavy nebo programu M Performance Parts s množstvím karbonových doplňků, které snižují hmotnost i těžiště auta. Nejvíc rozdílů ale udělá při jízdě v extrému volba pneumatik. Kdo chce jezdit s autem často na okruh, měl by si ho nakonfigurovat úplně jinak než majitel, který se s ním bude předvádět hlavně před obchodními centry.

A ta třetí. Nové BMW M2 rozhodně není autem pro mladé začínající řidiče, kterým chtějí bohatí rodiče udělat radost. Zvlášť po deaktivaci elektroniky jde o jedno z nejzáludnějších aut pro piloty, kterým sotva oschly papíry. Jeho krocení vyžaduje značnou dávku zkušeností a řidičského umu.
Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


BMW M3 prošlo dopingovou kúrou. Verze CS dostala 550 koní a cenovku čtyři miliony korun

Novinka by měla na český trh dorazit 23. března. Vyrábět se bude ale jen v omezené sérii
26.01.2023 18:01
|
0
Reklama

Test BMW M850i xDrive Cabrio: Lepším kabrioletem jsem za posledních 30 let nejezdil

Dokonale snoubí luxus, sportovnost a pohodlí. Zamrzí vysoká cena a několik nečekaně laciných řešení
01.01.2023 18:33
|
1
Reklama

Test BMW M4 Competition Cabrio M xDrive: To nejlepší z Mnichova pod jednou plátěnou střechou

Vyzkoušeli jsme dokonale vypadající a zároveň jeden z nejlépe jezdících kabrioletů současnosti
16.12.2021 18:45
|
2

Test BMW M4 s manuálem: Jednou nohou v hrobě, aneb nejdivočejší auto, které jsme letos řídili

Vyzkoušeli jsme jedno z nejvýkonnějších aut s manuální převodovkou na evropském trhu
26.08.2021 17:35
|
2

Nové BMW X3 jezdí suverénněji, než kdykoli předtím. Design přídě a ovládání ale budí rozpaky

Vyzkoušeli jsme nejslabší a nejsilnější variantu čtvrté generace - X3 20d xDrive a X3 M50 xDrive
01.12.2024 18:06
|
0

Nové Mini Countryman už přerostlo Škodu Karoq. Při jízdě umí nadchnout i štvát, silnější je lepší

Testovali jsme nejslabší benzinovou verzi Countryman C i nejvýkonnější Countryman JCW
27.11.2024 10:33
|
0
Reklama

Porsche v Praze ukázalo, že elektrizovat se dá i tak, aby se to většině příznivců značky líbilo

Novou 911 GTS pohání hybrid. Zvládá zrychlení z 0 na 100 km/h behem tří vteřin a upaluje až 312 km/h
22.11.2024 08:20
|
0

Poprvé jsme se svezli novým konkurentem Škody Elroq. Kia EV3 chce být jediným autem do rodiny

Boduje komfortní jízdou a vzdušností. Vyzkoušeli jsme prostřední výbavu Earth i nejvyšší GT-Line
19.11.2024 19:14
|
0
Reklama
Autosalon TV