Reklama
Auto profi

Žádné nudné učebnice ani videa, do autoškol míří simulátor s virtuální realitou. Vyzkoušeli jsme ho

Movitren má začínající řidiče připravit na situace, do kterých se v autoškolách běžně nedostanou
Zdroj: Bart Běhal, Autosalon.tv

Většina žáků nastupuje do autoškol s přesvědčením, že to bude nuda a otrava. Cílem simulátoru Movitren je však toto přesvědčení změnit. Zábavnou formou pomocí virtuální reality přenese začínající řidiče do reálných dopravních situací. Lákadlem ovšem nejsou jen samotné brýle a simulátor, ale také reálný pocit, že řídí elektrickou Škodu Enyaq. Jak taková moderní výuka probíhá a jak to celé funguje? To jsme měli možnost zjistit na vlastní kůži.

Jako ve skutečném autě

Na vzniku trenažeru Movitren se podílely hned tři tuzemské společnosti - Asociace autoškol, Digiteq Automotive a Škoda Auto. Společnými silami vytvořily něco, co nemá v Evropě obdoby. Spolupráce s mladoboleslavskou automobilkou je zřejmá už od prvního pohledu. Volant nebo třeba sedadlo totiž patří právě elektrickému modelu Enyaq ve verzi RS. Simulátoru dál nechybí ani pedály nebo třeba bezpečnostní pás. Pokud tedy usednete za volant a nasadíte na hlavu brýle s virtuální realitou a integrovanými sluchátky, máte skutečný pocit, že řídíte Škodu Enyaq.

Dokonce i interiér, ve kterém v umělém světě sedíte, je prakticky shodný s tím v reálném Enyaqu. Viděli jsme dokonce elektrický dojezd nějakých 126 kilometrů. Okolí kolem auta pak simuluje městský provoz. Kolem vás tedy chodí chodci, jezdí jiná vozidla a stojí různé budovy nebo třeba stromy. Vaším úkolem je, po absolvování tutoriálu, zažít si jednu z dopravních situací, do níž se běžně v autoškole nedostanete a správně odpovědět na položenou otázku. V našem případě to byla situace, kdy jsme se blížili do kolony aut na dálnici, za námi se najednou objevila sanitka a my jsme tak museli vytvořit záchranářskou uličku. Po skončení simulace pak následovala otázka na danou situaci a vyhodnocení.

Ukázka simulace

Trochu nevolno, jinak super!

Podobně zajímavých a méně častých dopravních situací má trenažer v zásobě hned několik. Na rovinu se vám musíme přiznat, že některé situace a otázky jsou natolik náročné, že jsme na ně nebyli shopni správně odpovědět. Ještě více náročné pro nás však bylo samotné seznámení s brýlemi s virtuální realitou. V kombinaci s hýbajícím se a vibrujícím sedadlem nám bylo po chvíli dost nevolno. Podle expertů, kteří se na vývoji Movitrenu podíleli, si prý ale člověk po nějaké době zvykne.

Tento mobilní virtuální trenažer je vhodný pro trénink bezpečné jízdy běžných řidičů, úplných nováčků i dlouholetých řidičů. Díky tomu, že jde o simulátor a neusedáte za volant opravdového automobilu, je Movitren ideální také pro uživatelé, kteří na svůj první kontakt s řízením automobilu a pohybem v provozu čekají. Jeho stěžejním úkolem je však přimět začínající řidiče nastoupit do autoškol a přesvědčit je, že výuka může být i zábavná. A to podle nás tato opravdu je!

Součástí přívěsu se simulátorem a obrazovkami je pak navíc i tažné vozidlo Škoda Kodiaq, za jehož volantem si lidé, kteří si Movitren pronajmou, mohou vyzkoušet skutečné praktické dovednosti s instruktorem autoškoly. Jak už jsme tímto naznačili, Movitren rozhodně nemá ani nebude mít každá autoškola. Jde tak spíš o unikátní zařízení, které prozrazuje, jak se bude přistupovat k výuce bezpečné jízdy v příštích desetiletích. Jediný plně funkční exemplář i kvůli ceně není možné zakoupit, ale můžete si ho pronajmout. Nebo pokud budete mít štěstí, můžete na něj narazit na některé z veřejných akcí pořádaných v Česku.
Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Auta bez řidiče se brzy objeví i na českých silnicích. Ministerstvo pro ně připravuje zákon

Podle ministra dopravy Martina Kupky by měla být legislativa hotová do konce letošního roku
28.03.2024 16:06
|
0
Reklama

Biometrické brýle na míru mohou pomoci řidičům hlavně v noci. Vyzkoušeli jsme je

Čočky se vyrábí na základě 3D skenu očí. V testu pomohly hlavně s ostrostí během jízdy po tmě
27.03.2024 18:30
|
3
Reklama

Nejnovější vyšetření očí pro řidiče, bazarové poklady, vylekaný Sršeň. Nový Autosalon už ve středu

V novém dílu vyzkoušíme Hyundai i20, Volkswagen Tiguan, bazarový Mercedes CL 500 i buginu Polaris
25.03.2024 12:00
|
0

V Praze jsou bizarní semafory, na kterých svítí pouze červená. Pro zelenou si řidiči musí dojít

Nejdříve vystoupit z auta a pak zmáčknout tlačítko. Jen tak se na tomto semaforu rozsvítí zelená
19.03.2024 08:00
|
2

Téměř všechny automobilky lžou o spotřebě paliva. Plug-in hybridy jsou na tom nejhůř

Evropská agentura pro životní prostředí zveřejnila reálné hodnoty spotřeby u spalováků i hybridů
24.04.2024 14:00
|
1

Nový Peugeot 408 je teď k mání za 8600 korun měsíčně. Včetně pojištění a povinného ručení

Francouzská automobilka spustila mimořádně výhodný operativní leasing na svůj stylový fastback
18.04.2024 10:06
|
0
Reklama

Až 3500 korun měsíčně na pohonné hmoty. Spousta řidičů má nárok na příspěvek, o kterém neví

Úřad práce uděluje příspěvek na dojížďku do zaměstnání. Nejste mezi těmi, kteří na něj mají nárok?
18.04.2024 08:04
|
23

Nová dopravní značka je pro řidiče záhadou. Přitom jim může urychlit čekání na semaforu

Značka s rychlostí a symbolem zelené vlny je jednou z nejvzácnějších, které můžete na silnici potkat
16.04.2024 14:06
|
11
Reklama
Autosalon TV