V Praze jsou bizarní semafory, na kterých svítí pouze červená. Pro zelenou si řidiči musí dojít
Rychle, nebo neprojedete!
Jiní řidiči sice zadání pochopí, ale nevědí, že na nasednutí do auta a rozjetí se mají jen pár vteřin, pak totiž zelenou zase vystřídá červená. „Je to divné, představte si situaci, kdy za volantem bude starší méně pohyblivý člověk, například ještě po operaci kyčlí... Prakticky nemá šanci křižovatkou legálně projet," reaguje na tlačítkové semafory instruktor pražské autoškoly Radek Vrtal s tím, že před vystupování je hlavně potřeba vždy auto řádně zajistit, aby nedošlo k nechtěnému rozjetí.
Nejen Radek Vrtal, ale i několik dalších dopravních expertů pak samotný význam těchto světelných signalizačních zařízení nechápe. „Úplně by postačila příkazová značka STOP, která je nad semaforem. Nebo v době všelijakých senzorů by sem stačilo nainstalovat zařízení, které pomocí laserů přijíždějící auto detekuje a umožní mu hladký průjezd křižovatkou, aniž by řidič musel vystupovat z vozidla,“ dodal instruktor autoškoly.
Podle Jiřího Wolfa z TSK to však není možné, protože kvůli neoprávněně parkujícím autům, by například na výjezdu z náplavky u Mánesa neustále svítila zelená. Ve finále tedy většina motoristů semafor zcela ignoruje a do křižovatky vjíždí na červenou, o čemž jsme se i sami přesvědčili. Tím se ale samozřejmě dopouští závažného přestupku, za který od letošního roku hrozí pokuta na místě ve výši 4 500 - 5 500 Kč nebo 7 - 25 tisíc korun ve správním řízení, šest bodů či zákaz řízení na 4 až 6 měsíců.
Stížnosti nemáme
O vyjádření k semaforu na tlačítko jsme požádali i mluvčí Technické správy komunikací Barboru Liškovou. "Tento systém u divadla Ponec existuje už přes 10 let. Dříve tlačítko bylo, díky přechodu pro chodce, blíže stop čáře, ale pořád musel řidič vystoupit. Nejedná se tedy o žádnou novinku ale věc, která existuje řadu let a stížnosti na toto řešení jsme nezaznamenali."
Toto řešení už TSK nebude rozšiřovat. "Naopak, naší snahou je tyto prostory při rekonstrukcích řešit tak, aby semafor v místě výjezdu nebyl. Pokud signalizovaný výjezd bude muset zůstat, tak bude samozřejmě řešen primárně pomocí automatické detekce vozidel, namísto mačkání tlačítka.
Musíme tedy místo stavebně upravit tak, jako je tomu příkladně u výjezdu z garáží do křižovatky s výjezdem malého počtu vozidel. Každopádně automatická detekce nemusí fungovat vždy spolehlivě, což je právě situace u náplavky Mánes. Tam je tlačítko jako alternativa pro případ, že je automatická detekce zmatená neboli nefunkční kvůli zaparkovaným autům v místech, kde nemají být," uzavírá Barbora Lišková.