Čerpací stanice jsou jednosměrné
Nicméně nás to dostává k hlavnímu tématu, čímž je trik s couváním. Pokud u svého auta máte víčko na pravém boku a čekáte frontu u benzinky na pravý stojan, existují dvě možnosti, jak si ušetřit čas přejetím k opačnému čerpacímu místu. Buď budete spoléhat na to, že narazíte na dostatečně dlouhou hadici a budete tahat pistoli kolem auta, čímž riskujete poškrábání laku, nebo zvolíte fyzicky méně náročnější možnost, v prostoru „pumpy“ se otočíte a ke stojanu nacouváte. Zdá se to jako elegantní řešení, jenže z pohledu zákona se jedná o zakázaný manévr. Proč?
„Na území České republiky ve většině případů platí, že čerpací stanice a jejich prostor je označený dopravní značkou „jednosměrný provoz“. To znamená, že řidič se může otáčet a couvat pouze tam, kde mu to není dle ustanovení paragrafu 24 zákona o silničním provozu zakázáno, což na jednosměrce je. Tudíž tímto trikem porušuje předpisy,“ řekl Autosalonu mluvčí ministerstva dopravy Jan Jakovljevič. A jaký trest tedy může vůz stojící v opačném směru potkat? Policisté na to pohlíží stejně jako na jízdu v protisměru v jednosměrné ulici, za což mohou udělit sankci ve výši od 200 až do 2000 korun.
„Pravidlo platí z toho důvodu, aby byl provoz na čerpacích stanicích bezpečný, jednoduchý a předvídatelný. Předpokládáme totiž, že většina českých benzinek funguje tak, že tam může v jeden čas doplňovat palivo víc osobních či nákladních vozidel a zároveň je možné využívat dalších služeb, například občerstvení, mytí a podobně. Proto je v tomto případě obousměrný provoz nebezpečný,“ dodává Jan Jakovljevič.