Evropská unie se rozhodla tvrdě zakročit proti emisím CO
2 v dopravě tím, že zavedla nejrůznějšími normy. Výrobci automobilů proto museli začít investovat do elektrifikovaných vozů, firmy jimi musely začít obnovovat své vozové parky a například továrny musely snížit produkci oxidu uhličitého při jejich výrobě. Nastolení emisních norem se však dotklo také samotných producentů pohonných hmot, kteří jsou tlačeni k tomu, aby vymýšleli ekologičtější alternativy k dosavadním palivům.
I proto tedy na českých čerpacích stanicích budeme tankovat už jenom benzin E10 a u našich západních sousedů zavádí naftu B10 či XLT. Obě se budou nabízet už od jara letošního roku na zhruba 700 stanic napříč celým Německem, informoval o tom server
Echo24. Podle německého autoklubu
ADAC má nafta B10 vyšší obsah biosložek než předchozí nafta. Znamená to, že se maximální obsah biosložky posunul ze sedmi procent na deset. V Česku stále platí původních sedm, což nám potvrdil i expert na pohonné hmoty Jiří Kaloč.
Nafta XTL se vyznačuje tím, že se vyrábí bez jakýchkoliv fosilních paliv. Zkratka XTL pak pochází z anglického pojmenování „X to Liquid“, tedy výchozí surovina X se přemění na kapalinu, respektive na kapalný zdroj energie. Výchozí produkty se mohou lišit, například to může být biomasa, uhlí nebo třeba plyn, uvádí ADAC.
Tankovat nové typy nafty nebude moci každý, pro některé motory je totiž vysoký obsah biosložek zatím nebezpečný. Těm, kteří by nová paliva chtěli vyzkoušet, ADAC doporučuje obrátit se na výrobce s otázkou, zda je to právě u tohoto modelu možné. Jen tak totiž získáte jistotu, že se vašemu autu nic nestane. Například naftu XLT aktuálně pojmou jen některé vozy značek Audi, BMW, Citroen, Peugeot, Opel, Nissan, Renault, Dacia, Seat, Cupra, Škoda, Toyota, Volvo a Volkswagen.
Brzy by měl ADAC zveřejnit kompletní seznam všech modelů, které budou moci nová paliva tankovat. Postupně by pak mělo dojít také k rozšiřování ekologičtější nafty i do jiných evropských států.