Reklama
Řidičův chleba

Benzin E5 v Česku končí. E10 ho nahradí u všech prodejců včetně populární sítě levných stanic

Hlavním důvodem je fakt, že na benzin specifikace E10 přechází tuzemské rafinerie
Zdroj: Michaela Rubešová, Autosalon.tv

Od příštího roku se tuzemští řidiči začnou daleko víc než dosud setkávat s benzinem E10. O tom, že toto palivo nahradí dosavadní klasický Natura 95 ve specifikaci E5, už dříve informovaly společnosti Orlen a Čepro provozující síť stanic EuroOil. Jenže jak se ukázalo, na E10 přejdou v podstatě všichni tuzemští prodejci včetně například OMV, Shell nebo populární společnosti Tank ONO. 

Na E10 přechází tuzemské rafinerie

Postupné zvyšování biosložky v palivu vychází z evropských předpisů. Ty požadují, aby produkci emisí snižovali nejen výrobci osobních vozů, ale také producenti pohonných hmot. „Do roku 2050 chceme být emisně neutrální a do roku 2030 snížit emise oxidu uhličitého o 25 procent. Přechod na výrobu a distribuci benzinu v kvalitě E10 je na této cestě významným krokem a český trh se tímto opatřením posune vpřed směrem k čistší mobilitě,“ cituje tisková zpráva společnosti Orlen generálního ředitele Orlen Unipetrol Tomasze Wiatraka. Pro Orlen jde o krok, který srovná nabídku pohonných hmot na trzích, kde tato společnost působí. E10 se prodává v Maďarsku a na Slovensku od roku 2019, v Rakousku od letošního roku a v ČR nebo v Polsku na toto palivo přechází od prvního ledna 2024. 

Kromě společnosti Orlen přechod na palivo E10 ohlásila také tuzemská společnost Čepro provozující síť stanic EuroOil. Ve specifikaci E5 zůstane v tomto případě k dispozici 98oktanový benzin. Jak nám vysvětlil mluvčí společnosti Čepro, důvodem je fakt, že základní surovina pro výrobu paliva E5 se liší oproti palivu E10. Protože tuzemské rafinerie přešly právě na surovinu odpovídající E10, nahradí ve velké benzin E5 u všech prodejců, kteří benzin od českých rafinerií odebírají. 

„Přechod na E10 budou muset plánovat všechny čerpací stanice v Česku, i naše firma Tank ONO. My kupujeme od Čepra a to znamená, že v Česku už velkoobchodně nekoupíte E5. Jediná šance je dovoz mimo Česko, ale myslím že v průběhu roku 2024 bude na všech čerpacích stanicích pouze E10,“ odpověděl na dotaz Autosalonu Jiří Ondra ze společnosti Tank ONO. 

Jeho slova potvrzují také představitelé společnosti OMV. „Od ledna 2024 bude sortiment pohonných hmot prodávaných na čerpacích stanicích OMV v Česku nadále zahrnovat základní paliva a prémiová paliva MaxxMotion. Změna se dotkne benzinu OMV Natural 95 a benzinu MaxxMotion 95, které se budou prodávat v kvalitě E10 s obsahem bioetanolu nepřesahujícím 10 procent z celkového objemu paliva. Složení prémiového benzinu OMV MaxxMotion 100Plus, který se vyrábí a dováží na všechny čerpací stanice OMV v Česku výhradně z vlastní rafinerie OMV v Rakousku, zůstává v kvalitě E5. MaxxMotion 100Plus navíc využívá vysoce kvalitní biosložku ETBE,“ uvedl ve svém vyjádření zaslaném naší redakci Michal Janda, marketingový manažer OMV Česká republika. 

Jak se biosložce vyhnout?

Biosložka není zejména pro starší motory zrovna ideální. Proto také řada motoristů řeší, jak se palivu E10 vyhnout. Jednou ze spolehlivých cest je nákup prémiového paliva. Jak už bylo řečeno, na stanicích EuroOil zůstane palivo E5 coby 98oktanový benzin, alternativu ve formě paliva Verva 100 nabízí i Orlen, přestože i toto palivo je označené jako E10. 

„Verva 100 je prémiový 100 oktanový benzin vyvinutý speciálně s cílem zvyšovat výkon motoru a snižovat spotřebu. Neobsahuje standardně přidávaný biolíh, ale je založen pouze na bázi ETBE (ethyl terc-butylether). ETBE na rozdíl od biolihu neváže vzdušnou vlhkost, čímž se prodlužuje doba skladovatelnosti paliva (ideální např. pro zazimování vozidla). Tento benzin obsahuje nadstandardní dávku stabilizátorů, což zvyšuje jeho skladovatelnost. Má také nízký obsah olefinů, což pomáhá zabránit tvorbě pryskyřičných usazenin,“ vysvětluje Lada Gudas ze společnosti Orlen. Jak zaznělo výše, prémiový benzin v kvalitě E5 bude nabízet i OMV. 

Častou radou je v tomto kontextu nákup paliva na stanicích EuroOil, protože ta se prodávají ze státních hmotných rezerv, kde kvůli delšímu skladování biosložku neobsahují. Podle tiskového mluvčího této společnosti je to ale do jisté míry mýtus, protože toto se týká nafty. V případě benzinu se biosložka při stáčení do cisteren většinou přidává, takže nelze tvrdit, že benzin na stanicích EuroOil biosložku neobsahuje. Více na toto téma jsme psali ve dříve zveřejněném článku: 
Reklama

Diskuze

VENCA - 19.01.2024 11:20:53
Zajímavý 50-50% benzínek zatím má 95 S E5% biosložkou už i po 2 závozu a některý jedině E10 a některý to dokonce tají E10 . Je v tom pěkný bordel
Pepa z depa - 12.01.2024 06:58:27
Zase bych se toho tak nebál. Měl jsem 4 měsíce odstavné auto s francouzskou E10 v nádrži a vůbec nic se nestalo.

Žádné elektrické nesmysly. Pepa má radost, protože objevil normální auto s benzinovým motorem

Alfa Romeo Stelvio prošla faceliftem. Pepa Vrtal neváhal a podrobil ji svému klasickému testu
05.12.2023 10:25
|
13
Reklama

V Česku půjde platit benzin přes displej v autě. Víme, jak obsluha pozná, že neodjíždíte bez placení

Aktuálně je služba dostupná například v Německu nebo Rakousku. Později se přidají další země
23.11.2023 10:47
|
1
Reklama

Sníží emise, ale zvýší spotřebu. Do Česka míří nový benzin s větším podílem biosložky

Od 1. ledna se začne na některých stanicích prodávat benzin Natural E10. Co to znamená?
21.11.2023 07:58
|
9

Našli jsme český ráj levných paliv. Hned pět čerpacích stanic nabízí benzin i naftu za nejnižší ceny

Praha vyvrací tvrzení, že ve velkoměstech se tankuje dráž než v menších obcích. Víme, kde ušetříte
31.10.2023 07:21
|
4

Vláda schvaluje zdražení paliv o dvě, ale možná také o čtyři koruny. Nikdo by se tomu divit neměl

To, že česká vláda bude takovou změnu schvalovat, se ví už více než rok
19.07.2024 13:00
|
8

Kdo se sveze, bude ještě minimálně dva dny žasnout. A my se svezli. Defender OCTA jezdí neuvěřitelně

Jako jediní z Česka jsme už měli možnost vyzkoušet, co Defender OCTA umí v praxi. Spadla nám brada
17.07.2024 14:07
|
1
Reklama

Festival rychlosti v Goodwoodu musí navštívit každý fanoušek aut. Tento ročník to opět potvrdil

Nikde jinde neuvidíte v akci tolik skvělých strojů. Důkazem budiž galerie čítající 200 fotek
16.07.2024 11:03
|
1

Elektromobily Jaguar budou fascinovat a lidé je budou chtít. Éru spalovacích motorů zakončí F-Pace

Šéf Jaguaru Rawdon Glover nám poodhalil blízkou budoucnost britské automobilky
15.07.2024 17:00
|
5
Reklama
Autosalon TV