Reklama
Řidičův chleba

Komentář: Denní svícení dělá z řidičů nebezpečné ignoranty. Vůbec netuší, jakými světly zrovna svítí

Při mlze se jejich auta stávají nebezpečnými duchy, kteří se najednou vynoří z „neviditelna“
Zdroj: Jan Říha Autosalon.tv

Povinnost denního svícení na českých silnicích od roku 2006 jednoznačně zvyšuje bezpečnost na silnicích. Osvětlená auta jsou totiž na první pohled lépe vidět než ta, která nesvítí. Abychom nezapomněli svítit, pomáhá nám u moderních vozů režim automatických světel. Ten bývá zpravidla spojen se světelným čidlem, které podle denní doby (světla) určuje, jestli používáte denní nebo potkávací světla. Jenže tahle funkce zároveň znamená, že spousta řidičů na ovladač světel nesáhne ani ve chvíli, kdy je snížena viditelnost třeba kvůli mlze. A na silnici, ale hlavně na dálnici, pak se svým autem hrají ruskou ruletu.

Duchové – ignoranti

Začal jsem jim říkat duchové. V mlze, v hustém dešti nebo sněžení, případně za šera, tihle řidiči ignorují dopravní předpisy a zbytečně riskují životy své, ale i ostatních. Z pohodlnosti nebo neznalosti, vlastně spíš právě z toho ignorantství, nechají ovladač světel v režimu auto.

Pro ně mám jasnou zprávu: automatické denní svícení NEUMÍ rozpoznat hustou mlhu, déšť či sníh a samočinně mlhovku(y) rozsvítit! Když to neuděláte ručně, mlhová světla prostě NEFUNGUJÍ! U nemalého počtu aut navíc v režimu denního svícení fungují jen denní světla vepředu a žádná vzadu. Podle typu vozu prostě MUSÍTE přepnout ručně do režimu potkávacích světel a pak rozzářit mlhovky.

Co je to snížená viditelnost?

Častou výmluvou řidičů špatně osvětlených aut bývá (ne)rozpoznání snížené viditelnosti, jak ji definuje zákon. Takže milí duchové: „Snížená viditelnost je situace, kdy účastníci provozu na pozemních komunikacích dostatečně zřetelně nerozeznají jiná vozidla, osoby, zvířata nebo předměty na pozemní komunikaci, například za mlhy, sněžení, hustého deště.“

Pokud vám to nestačí, nabízím konkrétnější návod. Pokud jsou zadní koncová světla auta jedoucího před vámi dobře viditelná odhadem na 50 metrů, mlhovky nemusíte používat. Jestliže se ale tato viditelnost začíná snižovat, sáhněte rychle po ovladači mlhovek. Pomoci mohou i směrové sloupky na krajnici, které bývají na českých přímých komunikacích umístěny v odstupech právě 50 metrů od sebe, takže slouží jako orientační body i pro viditelnost.

Zneužívání mlhovek

Pro experty, kteří si myslí, že jejich auto vypadá sportovněji s rozsvícenými předními mlhovkami i za skvělé denní viditelnosti, mám také vzkaz. Porušujete dopravní předpisy úplně stejně, jako ti, kteří nerozsvěcují mlhovky za snížené viditelnosti! Jejich správné používání určuje zákon 361/2000 o provozu na pozemních komunikacích. „Přední světla do mlhy smí řidič užít jen za mlhy, sněžení nebo hustého deště. Zadní světla do mlhy musí řidič za mlhy, sněžení nebo hustého deště užít vždy.“ Druhá citovaná věta ze zákona souvisí se skutečností, že některá auta předními mlhovkami vybavena nejsou.

Za porušení správného osvětlení auta můžete dostat na místě pokutu až 2000 Kč a od 1500 do 2500 Kč ve správním řízení. Mimochodem, při jízdě v obci kvůli kolonám (a také nižší povolené rychlosti) platí, že se mlhová světla, hlavně to zadní, vypínají, aby neoslňovala řidiče jedoucí či stojící za vámi.

Reklama

Diskuze

Jindra - 05.03.2024 10:38:15
Nechápu, kdo mohl dát homologaci automatickému zapínání a přepínání světel, když tam není 100% funkčnost. Asi výrobci nasypali na správných místech.
Mirda - 03.03.2024 09:31:13
Konečně dobrý článek a pravdivý, naprostá pravda, v autech jezdí čím dál větší blbci, kteří si myslí, že to jejich auto udělá vše za ně, je to dnes a denně vidět co sedí mezi volantem a sedačkou.........

Elektromobily se mohou dlouho po nehodě samovznítit. Často musí i v servisu do karantény

U oprav vozů na elektřinu se servisy řídí přísnými předpisy. Mají bezpečné místo pro vychladnutí
23.04.2024 14:12
|
1

U odškodnění při nehodách v rally rozhoduje, jestli zemře jezdec nebo třetí osoba. Věc řeší policie

Tragická nehoda na Rally Šumava vyvolala otázky, jak se postupuje při nehodách na uzavřených tratích
22.04.2024 16:20
|
0
Reklama

Nový Ford Focus ST Edition má nastavitelný podvozek jako závodní vozy. Ale umí být i rodinným autem

Novinka kombinuje sportovní vlastnosti se zrychlením z 0 na 100 za 5,7 sekundy a užitnou hodnotu
11.04.2024 07:59
|
0

Rozdíly mezi dojezdy aut na hladové oko jsou propastné. Dělají i víc než dvojnásobek

Pokud často riskujete jízdu na palivovou rezervu, nikdy nepřekračujte hranici 50 ujetých kilometrů
09.04.2024 07:59
|
9
Reklama
Autosalon TV