Reklama
Nová auta

Chytrá světla Audi Q8 e-tron kreslí šipky na silnici, hlídají i vzdálenost. Svezli jsme se

Novinka vstoupila na český trh, s cenou začíná na 2 087 900 korunách. My měli mnohem dražší kus
Zdroj: Jan Markovič, Autosalon.tv

Audi zažívá se svým elektrickým modelem e-tron v Evropě úspěch. Prodalo se ho na 150 tisíc kusů. Nyní přichází čas na facelift luxusního vozu do zásuvky. Německá automobilka se při té příležitosti rozhodla nejen změnit jeho jméno na Q8 e-tron, ale navíc ho ještě víc napěchovat zajímavou výbavou. Novinka tak nejen dojede dál, ale může se pochlubit například inteligentními světlomety, které se vyrábí v Česku. My jsme se během uvedení vozu na trhu krátce svezli s její variantou Sportback 55. A museli jsme uznat, že jezdí ještě líp než dosud.

Luxus v detailu

I když se rozsáhlá modernizace projevila hlavně na technické stránce automobilu, stojí za to se na chvíli zastavit u jeho designu a hlavně výbavy. Audi Q8 e-tron se stejně jako před faceliftem prodává ve dvou karosářských verzích, tedy klasické SUV a vůz SUV-kupé, který Němci označují jako Sportback. K dispozici jsou tři varianty pohonu 50, 55 a S. A také tři designové směry advanced line, S line a speciální rezervovaná pro SQ8 e-tron. Auto si můžete samozřejmě ještě přikrášlit, jako se to stalo v našem případě s paketem černé optiky.

Z hlediska vzhledu se ale i tak měnily jen detaily. Jde o tvar masky chladiče a jejího žebrování, nasávací otvory, design disků kol, brzdová světla a mírné změny v interiéru, které je těžké postřehnout. V tomto směru je to klasický facelift v půlce životního cyklu.

My jsme dostali k testu Audi Q8 55 e-tron quattro s výbavou S line a velmi bohatou sadou příplatků, které cenu vyšponovaly na nemalých 3 360 300 korun. Alespoň jsme mohli vyzkoušet řadu zajímavých prvků, mezi které patří i legendární virtuální zpětná zrcátka za 49 800 korun. Klasická zrcadla tu nahrazují kamery a obrazovky ve dveřích. Je to velmi stylové a futuristické, ale ani během dvou hodin za volantem jsme si na ně zcela nezvykli. Připadalo nám, že nemáme prostor za sebou plně pod kontrolou. Možná i proto, že až příliš zvětšovala, téměř ve stylu amerických aut. Ale pokud si někdo zvykne, jde o ukázku opravdu zajímavé technologie.

Další zajímavostí je nová verze Matrix LED světlometů, které jsou za příplatek 43 800 korun. Nově umí řadu až podivuhodných věcí, třeba při jízdě na dálnici před řidičem zvýrazňují jeho pruh. Umí samozřejmě takto navádět i na okresce a to tak, aby neoslňovala ostatní řidiče. Na cestu také promítají šipky, podle kterých poznáte nejen směr cesty, ale i správnou vzdálenost od auta před vámi. Pokud šipky postupně zmizí, jste moc blízko. Světla dokážou promítnout také varování, zvýraznit chodce nebo se s vámi po vystoupení z vozu rozloučit malou světelnou show. Co budou promítat si vyberete v menu. Akce probíhala přes den a tak funkci nových světlometů vyzkoušíme až během klasického týdenního testu. Není ale od věci připomenout, že se tahle zajímavá technologie vyrábí v Česku.

Ještě dál

Nejvíc ale noví majitelé ocení vylepšení v oblasti pohonu. Už základní varianta s označením 50 dostala nově mnohem větší baterii, jejíž využitelná kapacita je nyní 89 kWh místo dosavadních 64 kWh. A nejde jen o to, že by výrobce prostě baterii zvětšil, ale díky optimalizaci se podařilo zvýšit o dvacet procent její „energetickou hustotu“. To samozřejmě znamená i prodloužení dojezdu na jedno nabití na 480, respektive 500 km (Sportback), pokud bude vůz udržovat spotřebu podle reálné metodiky WLTP. Motor má nyní výkon 250 kW a zrychlí z nuly na 100 km/h za 6,5 s. I dobíjení je rychlejší, z dosavadních 120 se zvedlo na 150 kW.

Vyšší verze 55 a S se nyní místo dosavadních 86 kWh se chlubí kapacitou 104 kWh. A to znamená dojezd až 600 kilometrů na jedno nabití u z tohoto pohledu nejlepší varianty Audi Q8 e-tron Sportback 55. Všechny hodnoty jsou ale zatím předběžné. Také u silnějších provedení se zvýšila rychlost nabíjení - a to až na 170 kW. Příznivější hodnoty dojezdu získalo auto po faceliftu i díky optimalizované aerodynamice - a to u všech variant. Vůz disponuje například aktivními lamelamy na přídi.

Při české premiéře techničtí odborníci automobilky upozornili na to, že Audi Q8 má propracovaný termomanagement baterie. Pokud vůz připojíte k rychlé nabíječce, okamžitě se snaží uvézt baterii do ideální teploty, aby mohla využít co nejvyšší výkon po co nejdelší dobu. Má tak dosahovat velmi dobrých hodnot. Model 55 by se měl nabít za ideální situace z 10 na 80 procent za 31 minut (z 20 na 80 to je 26 minut). Pak nabíjecí křivka samozřejmě klesá. Zajímavostí je, že ani modernizované Audi Q8 e-tron neumí propojit termomanagement baterie s navigací a před příjezdem na stanici ji netemperuje, ačkoliv by o nadcházejícím přopojení mohl vědět. Tato funkce je zatím rezervovaná jen pro Audi e-tron GT, brzy by ji také mělo dostat menší SUV Audi Q4 e-tron.

Rychle, ale za hodně

Ještě jednou připomeňme, že jsme se posadili za volant střední verze Q8 e-tron 55 s karoserií Sportback, která disponuje celkovým výkonem 300 kW (408 k). Ten je ale dostupný ve výkonnostní špičce, jinak je k dispozici 158 kW (215 k) garantovaných po dobu půl hodiny. Baterie byla při převzetí vozu dobyta na 90 procent a palubní počítač sliboval dojezd 346 km. Okolní teplota byla 6 stupňů Celsia.

Audi Q8 e-tron dokáže po českých okreskách svištět opravdu velmi tiše. Vynikající aerodynamika znamená klidnou kabinu i při vyšších rychlostech. A to pak maskuje realitu. Často jsme se tak přistihli, že se pohybujeme opravdu v nelegálních hodnotách. Za to ale může Q8 e-tron 55, který dokáže vystřelit z nuly na stovku za 5,6 sekundy. A to přitom váží 2,6 tuny! Člověk si pak trochu připadá, jak by spíš dělal skoky mezi okolním provozem.

Taková jízda ale znamená velmi vysoký odběr elektrické energie. Schválně jsme zkusili sprint po serpentině mezi Psáry a Jílovým u Prahy, auto si řeklo o 45 kWh na 100 km. Na druhou stranu jsme si v ostrých zatáčkách a na čistém asfaltu mohli vyzkoušet důsledky precizního vektorování točivého momentu. Pod plným plynem se totiž z Q8 e-tron stávají závodní carvingové lyže, které vás protáhnou zatáčkou tak ostře a bez sebemenšího zaváhání, že tomu napoprvé odmítnete věřit. Těžko si představit, že tak těžké auto bude tak dobré v zatáčkách.

Pak jsme zase jeli klidněji a využili i následného klesání. K dispozici je i snadné ovládání rekuperace ve třech stupních, tedy plachtění a dvě úrovně brzdění. Až 80 procent situací se dá totiž podle Audi vyřešit takto, takže brzdy zůstávají opravdu dlouho v klidu. Výsledkem byla konečná spotřeba 26 kWh na 100 km. Museli jsme se ale hodně držet zkrátka, předvídat. Pokud budete využívat schopností Audi Q8 e-tron 55 naplno, je jasné, že si klidně řekne o víc.

Není pro každého

Není divu, že v vzhledem k technickému i dalším vylepšením je nová Audi Q8 e-tron dražší než model e-tron před faceliftem. Začíná na ceně 2 087 900 korun, která je platná pro základní motorizaci 50 a karoserii SUV. Ve stylovějším střihu Q8 Sportback e-tron si připravte minimálně 2 152 900 korun. A také vězte, že se počítá s tím, že dáte nemalé peníze za příplatky. Tak jako se to stalo v případě námi zkoušeného vozu.

Kompletní ceník Audi Q8 e-tron najdete zde. Ceník Audi Q8 Sportback e-tron je pak k dispozici zde.
Reklama

Diskuze

Punisher - 31.03.2023 13:15:13
Ty zmetku PICHAV , vem si život. Zbytečně zatěžuješ životní prostředí.
PICHAV - 31.03.2023 12:56:42
DOK !!!! ZTATION !!!! JENZE TU TEZKOU BATERII TEZKO JEN TAK NECO UVEZE !!!! PROTO U BATERII DO ELEKTROMOBILU TAM !!!! MA BYT Z !!!! JASNY ??!! VAS MRTVY VOUSAC Z !!!! ZZTOP

Elektrické kombi Audi A6 Avant e-tron ohrožuje kina a přidělává vrásky na čele manažerům značky

Zatímco oddělení designu a techniky je pyšné, prodej a ekonomika horečně zpracovávají prognózy
17.03.2022 10:10
|
5
Reklama

Modernizovaný Tiguan Allspace, Audi Q4 e-tron i expedice na východ. Takový bude prémiový Autosalon

To a mnohem víc sledujte už ve středu na Prima COOL ve vánočním vydání tradičního pořadu o autech
20.12.2021 17:11
|
1
Reklama

Audi RS e-tron GT je výkladní skříní technologií a má nejhezčí zadek na světě. Jenže stojí jako dům

Teleportovací schopnosti, dvoustupňová automatická převodovka i nejrychlejší dobíjení na světě
09.09.2021 15:10
|
4

První svezení: Audi Q4 e-tron není jen Enyaq v nóbl balení. Má hranatý volant a dost dobrých funkcí

SUV do zásuvky se rovnou nabízí ve dvou karosářských variantách. Cena začíná na 1 159 900 korunách
16.07.2021 11:27
|
3

Kvíz: Tatra si za socialismu vydobyla auru nedostupného luxusu a má ji dodnes. Znáte její historii?

Legendě, která jednou chtěla mít i SUV po vzoru Range Roveru, srazily vaz až divoké devadesátky
26.05.2024 08:07
|
1

Čínským elektromobilům už Evropané neuniknou ani v MHD. Do Londýna míří nové autobusy

Elektrický double-decker má obří baterii o kapacitě 532 kWh a celkový nabíjecí výkon 500 kW
24.05.2024 16:11
|
0
Reklama

BMW i7 je elektromobil, který konečně dává smysl. Zatímco vy žijete, váš řidič nabíjí

Otestovali jsme auto do zásuvky pro vyvolené, kteří se rozhodně s kabely špinit nebudou
24.05.2024 10:02
|
3

Škoda odhaluje další detail chystaného elektromobilu. Elroq dostane chytrá světla

Nová čistě elektrická škodovka se veřejnosti odhalí na podzim letošního roku
22.05.2024 11:58
|
2
Reklama
Autosalon TV