Reklama
Nová auta

Elektrické kombi Audi A6 Avant e-tron ohrožuje kina a přidělává vrásky na čele manažerům značky

Zatímco oddělení designu a techniky je pyšné, prodej a ekonomika horečně zpracovávají prognózy

Oficiálně jsou samozřejmě všichni od Audi z tohoto konceptu velkého elektrického kombíku, který má víceméně sériovou podobu a na trhu se objeví v roce 2024, nadšeni, jenže každému, kdo nevidí jen hezký produkt, ale také trochu chápe, jak to u Audi chodí, je jasné, že značka v tomto případě dává všanc opravdu hodně. Modelová řada Audi A6 jí totiž dlouhá desetiletí generuje masivní zisky a řadí se k modelům s vysokou marží. Teď automobilka vstupuje z ekonomicky komfortní zóny na tenký led.

Souběh s klasickým modelem Audi A6

Čistě elektrický kombík s délkou 4,96 metru, který se nyní představuje jako koncept, ale je na téměř 100 % shodný se sériovou verzí, se na trhu objeví v roce 2024. Pro automobilku se vzhledem k významu této modelové řady jedná o zásadní krok. Vždyť v roce 2026 by měl debutovat poslední model se spalovacím motorem (bude se jednat o SUV) a nová generace Audi A6 se ukáže v roce 2025. Ta tedy ještě bude mít spalovací motory, ale bude to naposled. Pak už bude vše ležet na bedrech elektrických pohonů.

Vzhledem k vysoké oblibě kombi A6 Avant je potěšující, že se značka rozhodla tento typ karoserie zachovat a nevymýšlela nějaké potenciálně rizikové crossoverové kreace. Příznivci velkých kombíků z Ingolstadtu tak budou mít i v budoucnu adekvátní náhradu současných modelů, jenže bude čistě elektrická a zde vzniká pro ekonomiku značky důležitá otázka - bude tento čistý elektromobil schopen v plné míře nahradit zisky, které doposud generovala tradiční řada A6? 

Zatímco dříve nebyly takové prognózy při generační obměně kdovíjak složité, dnes žijeme v době, kdy se takové odhady dělají velmi obtížně, byť jde o výhled jen několik málo let dopředu. Tak či onak musí tento model uspět, protože je na něm Audi z hlediska financí hodně závislé.

Sledování filmů na zdi u nabíječky

Po designové stránce velmi zdařilý počin navazuje na Audi A6 e-tron Sportback, s nímž má kromě délky, také stejnou šířku (1,96 m) i výšku (1,44 m). Liší se pouze odpor vzduchu, který je u kombi 0,24 oproti 0,22 u Sportbacku.

Audi samozřejmě u této novinky nešetří nejmodernějšími technologiemi. Za zmínku stojí Matrix-LED světla, která pracují s technologií OLED, takže mají větší rozlišení než současná světla Digital Matrix. Výsledkem je, že by mělo být auto schopné v noci promítat na stěnu filmy či umožnit hrát videohry. Během dne na to prý ještě světla nestačí. Na tohle jsme v praxi opravdu zvědaví - třeba tohle auto změní kinoprůmysl.

K dalším vychytávkám patří třeba volitelná kamerová zpětná zrcátka, možnost individuálních světelných podpisů při otevření dveří či poslední generace vzduchového odpružení. Dá se ale předpokládat, že základní verze budou mít klasické pružiny.

Dojezd až 700 km, pohon všech nebo jen zadních kol

O technických parametrech toho zatím moc nevíme, ale několik základních věcí už je jasných. Elektrická novinka se bude nabízet s pohonem všech kol, popř. v základnějších verzích s, pro značku netypickým, pohonem zadní nápravy. V případě použití elektromotorů na přední zadní nápravě je systémový výkon 350 kW (476 k) a točivý moment vrcholí hodnotou 800 Nm. Na stovku by se tak toto provedení mělo dostat za méně než čtyři sekundy. O maximálce automobilka zatím neinformuje.

Jasné však je, že jednou z nabízených kapacit baterií bude i akumulátor 100 kWh, s kterým by mělo velké kombi ujet až 700 kilometrů. Akumulátor pracuje s 800V technikou a umožňuje nabíjení až 270 kW - z pěti na osmdesát procent by se v takovém případě baterie nabily za méně než 25 minut a na dojezd 300 kilometrů by mělo stačit méně než 10 minut.

Na trzích by se tato novinka měla objevit v prvním kvartále roku 2024, tedy za dva roky. O cenách je samozřejmě zatím předčasné mluvit, viděno dnešní optikou vše ale zatím nasvědčuje tomu, že i tento elektromobil bude dražší než adekvátní model se spalovacím motorem. Ale, kdo ví, co bude za dva roky...

Diskuze

Jan - 18.03.2022 19:52:42
Že by se konečně Audi povedlo díky elektromotoru zkrátit přední převis ??
Jan - 17.03.2022 21:10:26
tak určitě !, to co na autě nejvíc potřebuju je, aby večer umělo promítat film na stěnu !, to vyváží všechna ostatní negativa elektokeplu ! :-)

První svezení: Audi Q4 e-tron není jen Enyaq v nóbl balení. Má hranatý volant a dost dobrých funkcí

SUV do zásuvky se rovnou nabízí ve dvou karosářských variantách. Cena začíná na 1 159 900 korunách
16.07.2021 11:27
|
3
Reklama

Audi Q4 e-tron umí ošálit zrak řidiče natolik, že před sebou uvidí něco jiného, než ostatní

Průhledový displej s rozšířenou realitou promítá informace tak, jakoby byly součástí okolního světa
10.03.2021 10:12
|
4

Audi e-tron Sportback parádně vypadá a jezdí. Nesvědčí mu jen déšť a zpomalovací prahy

Jaké se žije s křížencem elektrického SUV a kupé za skoro dva a půl miliónu korun
27.07.2020 06:41
|
0

Tohle se nečekalo. Téměř polovina majitelů elektromobilů se chce vrátit ke spalovacím motorům

Výsledky průzkumu renomované společnosti McKinsey & Co. překvapily i samotnou firmu
19.06.2024 08:17
|
22

Kdy je tankování během dne nejlevnější? Autoklub zanalyzoval 14 tisíc pump a má jasné doporučení

Ceny paliv se na čerpacích stanicích mohou během dne docela dost měnit. Kdo to ví, ušetří
14.06.2024 13:39
|
3
Reklama

Komentář: Cla na čínské elektromobily evropské značky nevítají. Odhalují jejich závislost na Říši středu

Vypadá to, že EU schválila uvalení cel na čínské elektromobily evropským značkám navzdory. Nebo ne?
13.06.2024 16:07
|
4

Komplikace pro auta do zásuvky. Na trajekty v Řecku nepustí plně nabité elektromobily ani plug-iny

Podle nového nařízení řeckého ministerstva je maximální povolená úroveň nabití baterie 40 procent
30.05.2024 17:28
|
3
Reklama
Autosalon TV