Hlavní přínos? Ostrost v noci
Rozeznat rozdíly je ze začátku těžké, už proto, že dioptricky jsou staré a nové brýle shodné. Pak si ale všímám toho, že u nejvzdálenějších protijedoucích aut jsou světla méně rozpitá, než bývala. A tak i když mám stále stejné dioptrie, jsem mnohem dříve schopen poznat, co se proti mně blíží. Brýle mi navíc dodávají pocit, jakoby světlomety u mého auta svítily lépe, protože v nejvzdálenějším bodě jejich dosvitu je prostor o něco zřetelnější. Celkově se tak zdá, že vidím za tmy jasněji.
Biometrické brýle už nosím stále, protože jsem si na ně jednoduše zvykl. Čím déle je na sobě mám, tím víc mozek zapomíná na to, jak to bylo se starými čočkami. Proto po týdnu zkouším brýle znovu vyměnit za staré a tentokrát je už rozdíl ještě víc patrný. Jednak teď svět působí naopak divně v mých starých brýlích, jednak už znatelně hůř rozeznávám místa, která se svými novými brýlemi vidím dobře. Při noční jízdě se už cítím nejistý.
Biometrické čočky tedy na mě fungovaly. Vynikající jsou třeba při deštivé noční jízdě, pomáhají ale i za dne. Je ale nutné zdůraznit, že zrak je samozřejmě individuální záležitostí. Každé oko je jiné, unikátní, jak upozorňuje i sám Rodenstock. Pokud tedy nosíte brýle a máte třeba pocit, že by to mohlo být při řízení v noci lepší, mohu po testu biometrických čoček doporučit jediné – nechte se změřit.