Reklama
Řidičův chleba

Biometrické brýle na míru mohou pomoci řidičům hlavně v noci. Vyzkoušeli jsme je

Čočky se vyrábí na základě 3D skenu očí. V testu pomohly hlavně s ostrostí během jízdy po tmě
Zdroj: Jan Markovič, Autosalon.tv

Kód 01.01, který je na mém řidičském průkazu, znamená v překladu jasnou zprávu: „Brýle nutné“. A tak jsem už přes 20 let odsouzen řídit jen s brýlemi na nose. Za tu dobu jsem už vyzkoušel dost obrouček i čoček. A tak když mě Pepa Vrtal přizval k natáčení o vyšetření pro řidiče, zbystřil jsem. „Přijeď, změří si tě a vyrobí ti biometrické čočky, s kterýma bys měl hlavně v noci vidět mnohem lépe než doteď,“ lákal. A tak jsem přijel, abych tuhle zajímavou pomůcku otestoval.

Nenajdete je všude

Průkopníkem biometrických brýlových čoček je německá firma Rodenstock, její měřící zařízení ale nenajdete v každé optice. Musíte pečlivě vybírat. My jsme na natáčení vyrazili do prodejny Mia Optik v Jesenici u Prahy, kde biometrické čočky umí měřit. „Z pohledu výrobce čoček vidíme, že jsou oči každého člověka jiné. To je také hlavní důvod, proč využíváme k měření a určení parametrů oka tisíce datových bodů. Tento soubor dat následně použijeme pro výrobu brýlových čoček, které zahrnují biometrické parametry každého konkrétního oka,“ vysvětluje mi na místě produktový manažer Libor Pivoňka z Rodenstocku.

Usedám tedy na židličku, dávám hlavu na podstavec a nechávám si udělat 3D sken mých očí. „Přesně naměřené datové body integrujeme přímo do výroby brýlové čočky a jsou součástí následného konstrukčního procesu. Výsledkem je nejpřesnější brýlová čočka na světě – pro nejostřejší možné vidění v každém směru,“ vyzdvihuje Pivoňka, když se soustředím při ostření na vzdálený letící balon a pak se dívám na nejrůznější obrázky ze silnice.

Výsledek měření si pak můžu okamžitě prohlédnout v přehledném grafu. Dioptrie brýlí, které nosím teď, jsou v pořádku. Ale vidění v noci není vůbec ideální. Právě biometrické čočky by ho měly výrazně zlepšit. Vybírám si tedy pěkné obroučky a domluvám se s optikou, že mi u Rodenstocku nechají čočky připravit. Moje parametry se odešlou do výroby, kde mi vyrobí přesně čočky na míru. Jak vypadá měření i výroba brýlových čoček, tím vás provede Pepa na následujícím videu:
Zdroj: Autosalon

Hlavní přínos? Ostrost v noci

Rozeznat rozdíly je ze začátku těžké, už proto, že dioptricky jsou staré a nové brýle shodné. Pak si ale všímám toho, že u nejvzdálenějších protijedoucích aut jsou světla méně rozpitá, než bývala. A tak i když mám stále stejné dioptrie, jsem mnohem dříve schopen poznat, co se proti mně blíží. Brýle mi navíc dodávají pocit, jakoby světlomety u mého auta svítily lépe, protože v nejvzdálenějším bodě jejich dosvitu je prostor o něco zřetelnější. Celkově se tak zdá, že vidím za tmy jasněji.

Biometrické brýle už nosím stále, protože jsem si na ně jednoduše zvykl. Čím déle je na sobě mám, tím víc mozek zapomíná na to, jak to bylo se starými čočkami. Proto po týdnu zkouším brýle znovu vyměnit za staré a tentokrát je už rozdíl ještě víc patrný. Jednak teď svět působí naopak divně v mých starých brýlích, jednak už znatelně hůř rozeznávám místa, která se svými novými brýlemi vidím dobře. Při noční jízdě se už cítím nejistý.

Biometrické čočky tedy na mě fungovaly. Vynikající jsou třeba při deštivé noční jízdě, pomáhají ale i za dne. Je ale nutné zdůraznit, že zrak je samozřejmě individuální záležitostí. Každé oko je jiné, unikátní, jak upozorňuje i sám Rodenstock. Pokud tedy nosíte brýle a máte třeba pocit, že by to mohlo být při řízení v noci lepší, mohu po testu biometrických čoček doporučit jediné – nechte se změřit.
Reklama

Diskuze

Libor Pivoňka - 01.04.2024 16:25:59
Dobrý den, na vývoji biometrických brýlových čoček pracují odborníci v oboru optiky a oftalmologie, kteří jsou spojeni přímo s praxí. Nezávislá studie ve Švýcarsku jednoznačně prokazuje jejich zmíněné benefity, současně i desítky tisíc uživatelů jen v ČR.
Honzas - 31.03.2024 18:33:55
Pěkná blbost. Periferní vidění naprosto v p***** nějaký teoretik zase vymyslel hloupost za nemalé peníze.

České silnice jsou poprvé bezpečné jako evropský průměr. Rychlost na dálnici s usmrcenými osobami nesouvisí

Podle dat Evropské komise jsou nejbezpečnější silnice ve Švédsku, Česko se postupně zlepšuje
22.03.2024 07:30
|
0
Reklama

Chorvatsko je jednou z nejnebezpečnějších zemí pro jízdu autem. Dobře si nevede ani Česko

Studie odhalila evropské státy s nejmenším a naopak i největším počtem úmrtí na silnicích
11.03.2024 16:07
|
3
Reklama

Komentář: Denní svícení dělá z řidičů nebezpečné ignoranty. Vůbec netuší, jakými světly zrovna svítí

Při mlze se jejich auta stávají nebezpečnými duchy, kteří se najednou vynoří z „neviditelna“
29.02.2024 08:19
|
23

Besip upozorňuje, že polovina řidičů špatně vidí. Každý si v říjnu může nechat zdarma změřit zrak

Řada řidičů nosí špatné brýle nebo čočky. Někteří zapomínají, že zrak se s věkem zhoršuje
05.10.2021 15:23
|
1

I majitelé benzinových aut by měli řešit zimní palivo. U dieselů zas hrozí zamrznutí AdBlue

Pokud tankujete do svého vozu jen občas, raději palivo před zimou vyjezděte. Vyhnete se potížím
19.11.2024 15:54
|
4

Tady je nebezpečné tankovat. ČOI rozdala čerpacím stanicím další pokuty za nekvalitní palivo

Desetitisícové pokuty od inspekce schytaly pumpy v Praze, Středočeském a Ústeckém kraji
19.11.2024 14:00
|
14
Reklama

O rychlost nejde. V Praze je kamera, která kontroluje častý přestupek spěchajících řidičů

Kameru najdete v Evropské ulici. Autosalon zjišťoval, zda už rozesílá pokuty tak, jak se slibovalo
19.11.2024 09:57
|
6

Volkswagen Golf jako hybrid do zásuvky jezdí příjemně. Otázkou je, zda za něj dát přes milion

Ujede 100 km na jedno nabití, využije i rychlé nabíječky. Zkoušeli jsme, kolik spolyká bez elektřiny
19.11.2024 07:58
|
2
Reklama
Autosalon TV