Reklama
Testy

Nový Nissan Qashqai je tak povedený hybrid, že teď už ta nafta snad opravdu patří jen do historie

Svezli jsme se japonským crossoverem a bylo z toho jedno velké překvapení. Hodně povedené auto!
Zdroj: Lukáš Dittrich, Autosalon.tv

Jak byl Nissan Qashqai populární a prodejně úspěšný v Evropě i na českém trhu, tak se na něj v posledních letech zapomnělo. Aktuální třetí generace se představila v roce 2021, na silnicích ale moc často vidět není a ani prodejní čísla nejsou kdovíjaká. 

Qashqai prostě zapadl v obřím davu dalších podobně velkých crossoverů, který ještě navíc začínají zahušťovat čínské automobilky, jako třeba MG. Přitom hned po příchodu třetí generace bylo zřejmé, že je to dobré a kvalitně zpracované SUV, jen ho všichni ignorují nebo o něm prostě neví. 

Ale to se třeba konečně změní, protože díky nedávné modernizaci je Qashqai ještě lepší. Jednoduše dozrál do podoby fakt povedeného auta. Zejména v kombinaci s netradičním hybridem. 

Výraz, na který už nezapomenete

Facelift nebyl zas až tak důkladný, základní technika vycházející mimochodem z platformy CMF-C použité u spousty Renaultů nebo Mitsubishi je víceméně stejná. Nejvýraznější změnou je nová a dosti odvážná příď, která ale v reálu autu hodně sluší a do celku plného hran zapadá více než původní verze. Právě díky nové tváři už Qashqai patrně nepřehlédnete. 

Po stránce designu se ladily i další drobnosti. Do nabídky dorazily nové disky a také nové barvy. Jednou z těchto novinek je i odstín Ocean Deep. Během testovacího týdne bylo docela ošklivo, takže vám naše fotky krásu tohoto odstínu neukážou. Věřte ale tomu, že na slunci vypadá tahle zeleno-modrá skvěle. 

Další novinkou je příchod výbavy N-Design. Jak asi tušíte, je to hlavně o designu, takže standardem jsou dvacetipalcové (tedy největší) disky a barvou karoserie jsou lakovány i spodní části dveří a nárazníků. Nepřímo pak s touto výbavou souvisí i poměrně důležitý detail, a sice víceprvkové zavěšení zadní nápravy. To se totiž dodává buď ke čtyřkolce, nebo právě k dvacetipalcovým diskům. A když ty jsou standardem, je standardem i multilink vzadu. 

Skvělé zpracování, dost prostoru

Modernizace se zaměřila také na kabinu. Nissan rozšířil nabídku o interiér čalouněný alcantarou, což byl případ i testovaného auta. Výsledek připomíná elektrický model Ariya, který má podobné materiály. A je mimořádně příjemný. S alcantrou se totiž nešetřilo, potažena je tímto materiálem i část palubní desky, dveře nebo loketní opěrky. Automobilka také pozměnila dekory na středovém tunelu kolem voliče převodovky. 

Když se to celé sečte, modernizovaný Qashqai vypadá alespoň v testované výbavě N-Design mnohem hodnotněji než dříve. Pozitivní dojem v tomto směru narušuje pouze digitální přístrojový štít s poměrně ošklivou grafikou. Naopak infotainment dostal základy od Google. Osobně jsem ale tyhle novinky moc nevyužil, protože se jako vždy připojím přes Apple CarPlay a následně používá displej auta pouze pro zrcadlení mobilního telefonu. 

Protože jde o facelift, tak co do velikosti interiéru nebo nabídky prostoru v zavazadelníku zůstává vše při starém. A tak jsem si znovu připomněl, že v podélném směru je místa překvapivě hodně a že v kufru je standardně pro všechny varianty variabilní podlaha umožňující příčně rozdělit zavazadelník. Tašky s nákupem vám pak nebudou cestovat všude možně. Na trhu se ale najdou i prostornější konkurenti za podobné peníze, jako třeba RAV4 nebo Tucson. 

Jak si stojí omlazený Nissan Qashqai ve srovnání s konkurenty co do vnitřního prostoru, to vám ukáže srovnání připravené v porovnávači, který je nedílnou součástí Autosalonu. 

Je to elektromobil, nebo je to hybrid?

Nabídka motorizací zahrnuje zážehový přeplňovaný čtyřválec 1.3 TCe v mild-hybridní verzi, který lze koupit v kombinaci s předolkou, čtyřkolkou, manuálem i automatem. Jedinou alternativou je hybridní systém označený jako e-Power a ten měl i testovaný exemplář. 

Systém e-Power samotný není novinka. Nissan ho uvedl na trh v roce 2022, ale to nic nemění na skutečnosti, že je to zajímavě řešený pohon nabízející některé zásadní výhody. 

Pro zopakování, Nissan Qashqai e-Power má pod kapotou přeplňovaný benzinový tříválec o objemu 1,5 litru a hnací elektromotor. Baterie má v tomto případě kapacitu 1,97 kWh. Na první pohled jde o systém podobný tomu, co používá Renault/Dacia třeba u nového Dusteru, jenže v tomto případě spalovací motor kola přední nápravy vůbec nepohání a pracuje pouze jako generátor. Auto vždycky pohání elektromotor s parametry 190 koní a 330 Nm. 

Nissan tak v zásadě nabízí auto, které je stejně plynulé a podobně živé jako dnešní elektromobily, jen se zákazník nemusí obtěžovat dobíjením. Ani na veřejných stanicích, ani u nějakých domácích wallboxů. Pro určitou skupinu zájemců to bude ideální řešení elektrifikace. 

Nissan Qashqai e-Power: Technické údaje

Motor: 1,5 l - benzinový tříválec + el. motor
Převodovka: žádná
Max. výkon: 140 kW
Zrychlení 0-100 km/h: 7,9 s
Spotřeba: 5,1-5,3 l/100 km
Délka: 4425 mm
Objem kufru: 479 l
Základní cena: 949 890 Kč

Podrobnější údaje ZDE

Tichý i pod plynem, spotřeba s otazníkem

Výkonové parametry systému jsou docela slušné, ačkoliv auto váží 1,7 tuny. Stovku zvládne hybridní Qashqai za 7,9 s a maximálně jede 170 km/h. Uváděná spotřeba je 5,1-5,3 l/100 km, což je na úrovni naftového motoru. Ale se spotřebou je to trochu složitější. 

Baterie sama o sobě totiž vystačí k ujetí maximálně 4 km v čistě elektrickém režimu. Přesto si tento režim máte možnost aktivovat, v praxi to ale moc použitelné není. V nižších rychlostech ovšem Qashqai e-Power jede pouze na elektrický pohon bez pomoci spalovacího motoru velmi často. Ve městě v tomto režimu stráví až 80 %. Právě ve městě je díky tomu systém také nejúspornější. Spotřeba se bez problémů dostane pod pět litrů a komfort při popojíždění v kolonách je identický s tím, co umí elektromobily. 

Jakmile ale zrychlíte, spotřeba začne růst. Na dálnici to může být klidně i 8 l/100 km. Průměr po týdnu testu většinou dálniční jízdy byl 7,6 l/100 km. Zkrátka čím více budete jezdit po městě, tím menší spotřebu dosáhnete. A naopak. Dálnice těmto pohonům zkrátka moc nesvědčí. 

Shodou okolností byl pro mne tento Nissan třetím testovaným autem v řadě s hybridním systémem, kde hraje prim elektrický pohon (po Dacii Jogger a Dacii Duster). U Qashqaie je rozdílem absence automatické převodovky a ve výsledku také fungování na dálnici, kde se zdál být přece jen úspornější než hybridní Duster. Ten při delší jízdě kolem 130-140 km/h „žere“ klidně 10 l/100 km. Největší rozdíl je ale v kultivovanosti celého pohonu. 

Tady se totiž ani pod plynem nedočkáte hlasitého drnčení spalovacího motoru. Tříválec se i při plné akceleraci hlásí o slovo jen velice decentně a i kolem 150 km/h Nissan má dostatek chuti zrychlovat. Na dálnicích působí pořád jako docela svižný vůz. Navíc je výborně odhlučněný. Celkově je jízda s tímto pohonem krásně plynulá a opravdu příjemná. Systém e-Power se mi líbil tak moc, že pokud takhle má vypadat náhrada za úsporné diesely, nebudu proti. I když by při těch delších dálničních jízdách přece jen mohl být úspornější. 

Zajímavostí tohoto ústrojí je i přítomnost systému variabilního kompresního poměru, kdy systém je schopný měnit poměr v rozmezí od 8,0 do 14,0:1. Fakticky se mění zdvih pístu a přináší to výhody z pohledu účinnosti (spotřeby paliva), ale také se tímto omezují třecí ztráty. Oficiálně je tento motor schopný dosahovat účinnosti až 40 %. Mimochodem, nádrž má objem 55 litrů, takže při takovém běžném příměstském cestování zvládnete na jedno natankování i 1000 km. To se také hodí. 

Tenhle Qashqai se povedl

Moc stížností jsem neobjevil ani u jízdních vlastností. Jistě, auto působí trochu těžkopádně a při snaze o rychlejší jízdu v zatáčkách narazíte brzy na stejné problémy, jako u elektrických předokolek. Nával točivého momentu přední kola často nezvládají a ztrácí trakci. Na sportování na okreskách si ale Qashqai určitě nikdo nekoupí. Hlavní je, že je i na dvacítkách pohodlný a v zatáčkách dostatečně jistý. Na tom bude jistě mít svůj nemalý podíl také víceprvkové zavěšení vzadu. 

Modernizovaný Qashqai mne dost překvapil. Protože jsem na tohle auto dočista zapomněl, moc jsem netušil, co čekat. A pak jsem týden jezdil v autě, které se mi líbilo na pohled, které mělo podle mého subjektivního dojmu pěkný interiér a příjemné materiály, které bylo úsporné, tiché, pohodlné a celkem svižné.  

Ano, že se takový Qashqai líbí nějakému „pisálkovi“, to ještě neznamená, že si pro něj budou chodit reální zákazníci. Ale přece jen to dává jistou naději k návratu dříve populárního crossoveru na přední příčky prodejů. Kvality na to evidentně má. Tím spíš, že cena není nikterak přestřelená ani u plně vybaveného hybridu, který se pořád vejde pod milion. 

Však se podívejte do našeho katalogu, kde najdete také kompletní technické údaje nejen testované motorizace e-Power, ale i všech ostatních aktuálně prodávaných verzí.

Reklama

Diskuze

K007 - 23.10.2024 10:50:52
7.6 benzinovejch odpovida 6.9 naftovejm a 5.1 benzinovejch 4.6 naftovejm. to vse bez smradu a kadle-kadle. ale elektrickej elrog za stejny penize bude o level dal
franta - 23.10.2024 07:29:46
Hmmm, další auto za milion. Strcte si je víte kam. Až budou hybridy za 600 tisíc a ne za cenu elektroaut anebo dokonce dražší než elektroauta, tak to budou zajímavé články ke čtení. Vůbec nechápu smysl kupovat hybrid za cenu elektroauta. Vy ano?

Nissan Qashqai se chce v nové podobě dostat mezi elitu. V cestě mu stojí silná konkurence

Nedávno modernizované japonské SUV vyjde na 600 tisíc. Spoléhá na benzinové motory i hybrid
16.10.2024 14:03
|
3
Reklama

Nissan snižuje ceny svých SUV a přihazuje i lepší výbavu. Juke se tak dostal hluboko pod půl milionu

Vedle zlevnění automobilka představila i nové modelové roky. Za ně si ovšem výrazně připlatíte
16.08.2024 16:31
|
0
Reklama

Nissan Qashqai dostal nový kabát a interiér jako z modelu GT-R. Zjistili jsme, jak se vyrábí

Prohlédli jsme si největší a nejmodernější továrnu v Anglii. Auto vyrobí každé dvě minuty
29.05.2024 13:50
|
0

Ojetý Nissan Qashqai je tak trochu zbytečné SUV. Majiteli ale může dobře sloužit

Jedno z nejprodávanějších SUV je v bazarech levnější než konkurenti a často to má stejný důvod
22.04.2024 13:55
|
3

Zelená značka s rychlostním limitem je naschvál, který uvádí řidiče do nejistoty. V praxi to funguje

Řidiči si často nejsou úplně jistí, co vlastně takový limit znamená, takže raději zpomalí
23.10.2024 07:45
|
2

Hezčí, ale pořád v první řadě šikovný. Peugeot Expert Furgon je i po faceliftu schopný pracant

Modernizace změnila přední část a pár dalších detailů. Diesel pořád tvoří základ nabídky. Naštěstí!
18.10.2024 17:10
|
0
Reklama

Zajímavá alternativa to je, náhrada za diesel tak úplně ne. Otestovali jsme hybridní Dacii Jogger

Jako každý hybrid i ten v Dacii Jogger funguje nejlépe ve městě a nejhůře na dálnicích
03.10.2024 12:27
|
1

Jako když zadáte práci asistentovi. Bosch začal využívat ChatGPT pro vývoj, dramaticky ho zrychlí

Do aplikace stačí napsat, co přesně vývojáři chtějí a AI vygeneruje potřebný kód
30.09.2024 10:00
|
0
Reklama
Autosalon TV