Reklama
Řidičův chleba

V Česku se začala prodávat nová nafta. Je ekologičtější, ale dražší než běžné palivo

HVO dokáže snížit emise až o 90 procent. Jeví se zatím jako dobrá alternativa pro nákladní dopravu
Zdroj: Tiskový servis Eurowag

Emise se dají snižovat i jiným způsobem než nutným přechodem na elektromobilitu, což v případě nákladní a komerční dopravy může být obtížné. Jednou z možností je obnovitelná nafta, jejíž hlavní výrobní složkou jsou tuky. Palivo tak disponuje vlastností pro okamžité snížení emisí. Společnost Eurowag rozšířila dostupnost tohoto paliva i pro české a slovenské dopravce. Syntetická nafta se dá aktuálně tankovat v Jihlavě a v Malackách. Informace uvedla společnost v tiskové zprávě.

Drahá kvůli legislativě

Obnovitelné zdroje jsou klíčové pro výrobu paliva jinak označovaného jako HVO. V některých zemích však naráží na podstatný problém. Stejně jako na Slovensku, tak i v Česku brání lepší ceně legislativa, která na obnovitelnou naftu nahlíží jako na běžnou fosilní a tedy je palivo zatíženo spotřební daní. Ve výsledku se dá čerpat za zhruba 40 korun za litr a více. Slovenský zákon navíc vyžaduje, aby se do jinak 100% obnovitelné nafty přimíchávala ještě biosložka. Tím se samozřejmě cena ještě více navyšuje.

To nemusí řešit například v Rakousku, kde je HVO100 kompletně osvobozeno od daní. Společnost Eurowag však vidí překážku ještě jinde. Jde totiž o nedostatek surovin, ze kterých se obnovitelná nafta vyrábí. Klíčovou je základní surovina – tuky. Situaci neulehčuje ani zatím malé množství rafinérií. To všechno jsou však problémy každé počáteční fáze, v budoucnu by situace mohla být lepší. 

HVO vyžaduje pro uskladnění kompletně vyčištěnou nádrž, aby nedošlo ke kontaminaci. Totéž se týká tankovací pistole. Pro čerpací stanice to tudíž znamená nemalou investici, která se však do budoucna může vyplatit. Proto se HVO dosud spíše prodávalo jako příměs do fosilní nafty, protože nebyla nutná žádná úprava stanice. I příměs však dokáže podpořit pozitivní faktory obnovitelné nafty, protože je dokázáno, že zvyšuje spolehlivost motoru a snižuje v určité míře i emise. 

„Každý den se v Evropě registruje přibližně tisícovka nových dieselových kamionů, což cestu k dekarbonizaci příliš neulehčuje. HVO100 může být cestou, jak kamion s dieselovým pohonem jezdí skoro jako uhlíkově neutrální. Obnovitelná nafta tak umožňuje odvětví komerční silniční dopravy rychle a nákladově efektivně snížit emise CO2,“ popisuje Matthias Maedge, viceprezident pro oblast dekarbonizace CRT v Eurowagu.

Tuků je prý málo

HVO100 je zkratkou pro hydrotreated vegetable oil, který je 100% vyrobený z přírodních zdrojů. Mezi ty patří rostlinné a živočišné tuky. Mezi nejlepší surovinu se pak řadí běžný použitý kuchyňský olej. Palivo má čirou barvu, která připomíná vodu, nesmrdí a nejsou do ní přimíchané biosložky.

Proces výroby je za pomocí složitých hydrogenačního procesů z olejů a odpadních či zbytkových tuků. Výhodou je, že na výrobu není nutné tolik energie, takže je obnovitelná nafta v porovnání s tou běžnou udržitelnější a nezatěžuje tolik planetu. Dobrá zpráva je to i pro samotné dopravce, protože používáním HVO není nutné konstrukčně upravovat moderní naftové motory, které splňují emisní normu Euro 6.

Podle Eurowagu je však klíčové složky pro výrobu málo, může za to možná i fakt, jakým způsobem se lidé použitého oleje zbavují. Ten by přitom spíše než ve dřezu, kde může v trubkách způsobit pořádnou paseku a zvyšují náklady čističkám, měl skončit spíše ve sběrném dvoře nebo ve speciálních kontejnerech na to určených.
Reklama

Diskuze

Jan - 27.03.2024 18:42:13
Ze 7600 cerpacek jedna prodava tohle palivo a hned se toho chytnou dva mentalove. Bezte se lecit vy chudaci. Co vam kdo nuti, co vam kdo cpe? Nikdo nezakaze spalovaci motory, aspon vy se toho nedozijete. Mate moc nudny zivot, tahnete do prirody se projit
PICHAV - 27.03.2024 15:06:03
RIKAL JSEM ZE !!!! ZNICIT ROPAKY ROPU !!!! JAK CECHY ALKOHOLEM !!!! JE GENIALNI !!!! TAH

Do kufru lano a do nádrže natankovat plnou. V zimě mohou zachránit i zdánlivé maličkosti

Odklidit sníh z auta a jezdit bezpečně je důležité. Existují další věci, které mohou jízdu usnadnit
01.12.2023 13:38
|
6
Reklama

Víme, kde byste raději neměli tankovat. Dalších šest čerpaček dostalo pokutu za špatná paliva

Čtyři z nově pokutovaných stanic jsou v Praze a ve Středočeském kraji
05.10.2023 11:25
|
5

Tady se za tankování vlastního auta rozdávají pokuty. Řidiči se ke stojanu nesmí ani přiblížit

Palivo do nádrže musí dolít obsluha čerpací stanice. Nezkušený řidič by mohl způsobit požár
01.09.2023 08:00
|
4

Motoristé ignorují blokové čištění ulic. Pak se diví, kde mají auto a proč platí pokutu

O konkrétním dni úklidu informují značky sedm dní dopředu. V Praze skončí údržba na konci června
22.04.2024 07:46
|
1

Největší český autobazar využívá umělou inteligenci. Povídá si s lidmi na zákaznické lince

Síť AAA Auto chce překonat hranici 100 tisíc prodaných aut za rok. Teď je na hodnotě 26 tisíc
19.04.2024 12:00
|
1
Reklama

Dynamické hrany a téměř neviditelná světla. Nissan Qashqai má nový kabátek i výbavu

Designový jazyk značky je inspirovaný zbrojí japonských samurajů. Nejvíc to je vidět na masce
17.04.2024 18:15
|
0

Abarth 695 Turismo nezapře italský temperament. Radost z řízení ale kazí některé detaily

Oranžová barva budí pozornost kolemjdoucích, stejně jako bublání z výfuku pravých koncovek
14.04.2024 18:26
|
1
Reklama
Autosalon TV