Konkurenční boj
Ještě donedávna se tímto zákonem řídili ve dvou amerických státech. Vedle už zmíněného New Jersey nemohli řidiči svépomocí tankovat ani v Oregonu. Tady se ho však v minulém týdnu po dlouhých 72 letech nakonec rozhodli zrušit, a to navzdory námitkám odborů zastupujících 800 pracovníků benzinových pump. Informovalo o tom zpravodajství
CNN. Důvodem zrušení tohoto poněkud zvláštního zákona byl především nedostatek zaměstnanců obsluhy.
Rozhodnutí Oregonu tedy dělá z New Jersey
poslední americký stát, kde se řidiči nemohou dotknout plnící pistole. Pokud by zákaz porušili, pořádně by tím zavařili samotné čerpací stanici. Jejich provozovateli by totiž v takovém případě hrozila pokuta ve výši 250 dolarů (asi 5500 Kč) pokud by to bylo poprvé a 500 dolarů (asi 11 200 Kč) za každé další porušení tohoto pravidla. Plnit nádrže palivem tak mohou pouze pověřené osoby. „Kvůli nebezpečí požáru přímo souvisejícím s tankováním paliva je ve veřejném zájmu, aby provozovatelé pump měli kontrolu nad touto činností," vysvětluje zákon v New Jersey.
S nápadem zakázat samoobslužné tankování kdysi přišly čerpací stanice s obsluhou, které se bály, že samoobslužné pumpy budou mít levnější pohonné hmoty a časem je vytlačí. Proto je chtěly zakázat, uvedli pro CNN historici. Provozovatelé benzinek s obsluhou tak začali argumentovat tím, že samoobslužné stanice jsou bezpečnostním rizikem. Nezkušení řidiči by podle nich mohli nádrž auta přeplnit a způsobit požár. Tento argument nakonec u zákonodárců i díky podpoře hasičů prošel a v roce 1968 už bylo tankování do vlastního vozu zakázané ve 23 amerických státech.
Postupem času ale začali i ti pumpaři, kteří samoobslužné čerpací stanice nejdříve odsuzovali, přicházet na to, že obsluha jen zvyšuje výdaje na pracovní sílu. Opět tedy tlačili na zákonodárce, aby zákon zrušili, což se nakonec taky povedlo. V roce 1992 už osmdesát procent stanic napříč Spojenými státy fungovalo samoobslužně. O dvě desetiletí předtím to bylo jen osm procent.