Reklama
Řidičův chleba

Tady se za tankování vlastního auta rozdávají pokuty. Řidiči se ke stojanu nesmí ani přiblížit

Palivo do nádrže musí dolít obsluha čerpací stanice. Nezkušený řidič by mohl způsobit požár
Zdroj: Pixabay (volně k užití)

Amerika je plná bizarních předpisů, které čeští řidiči jen stěží pochopí. Výjimkou bezpochyby není ani zákaz tankování vlastního auta. V minulosti dokonce platil napříč 23 státy, dnes se jim řídí už jen v New Jersey, kde jde o jakousi tradici a součást tamní kultury. Pokud by se tady řidič dotkl plnící hadice, mohl by provozovatel čerpací stanice dostat vysokou pokutu. Důvodem je prý bezpečnost.

Konkurenční boj

Ještě donedávna se tímto zákonem řídili ve dvou amerických státech. Vedle už zmíněného New Jersey nemohli řidiči svépomocí tankovat ani v Oregonu. Tady se ho však v minulém týdnu po dlouhých 72 letech nakonec rozhodli zrušit, a to navzdory námitkám odborů zastupujících 800 pracovníků benzinových pump. Informovalo o tom zpravodajství CNN. Důvodem zrušení tohoto poněkud zvláštního zákona byl především nedostatek zaměstnanců obsluhy.

Rozhodnutí Oregonu tedy dělá z New Jersey poslední americký stát, kde se řidiči nemohou dotknout plnící pistole. Pokud by zákaz porušili, pořádně by tím zavařili samotné čerpací stanici. Jejich provozovateli by totiž v takovém případě hrozila pokuta ve výši 250 dolarů (asi 5500 Kč) pokud by to bylo poprvé a 500 dolarů (asi 11 200 Kč) za každé další porušení tohoto pravidla. Plnit nádrže palivem tak mohou pouze pověřené osoby. „Kvůli nebezpečí požáru přímo souvisejícím s tankováním paliva je ve veřejném zájmu, aby provozovatelé pump měli kontrolu nad touto činností," vysvětluje zákon v New Jersey.

S nápadem zakázat samoobslužné tankování kdysi přišly čerpací stanice s obsluhou, které se bály, že samoobslužné pumpy budou mít levnější pohonné hmoty a časem je vytlačí. Proto je chtěly zakázat, uvedli pro CNN historici. Provozovatelé benzinek s obsluhou tak začali argumentovat tím, že samoobslužné stanice jsou bezpečnostním rizikem. Nezkušení řidiči by podle nich mohli nádrž auta přeplnit a způsobit požár. Tento argument nakonec u zákonodárců i díky podpoře hasičů prošel a v roce 1968 už bylo tankování do vlastního vozu zakázané ve 23 amerických státech.

Postupem času ale začali i ti pumpaři, kteří samoobslužné čerpací stanice nejdříve odsuzovali, přicházet na to, že obsluha jen zvyšuje výdaje na pracovní sílu. Opět tedy tlačili na zákonodárce, aby zákon zrušili, což se nakonec taky povedlo. V roce 1992 už osmdesát procent stanic napříč Spojenými státy fungovalo samoobslužně. O dvě desetiletí předtím to bylo jen osm procent.

Pýcha místních obyvatel

Udržet si zákaz samoobslužného tankování se dlouhodobě dařilo pouze New Jersey, Oregonu a hrstce dalších. Nyní už však zůstává v platnosti jen v New Jersey a je nepravděpodobné, že by se situace brzy změnila. Podle průzkumu univerzity v Monmouthu z minulého roku je totiž vidět, že současná opatření vyhovují asi 60 procentům obyvatel, zatímco 35 procent místních je přesvědčeno, že být posledním americkým státem, který nedovoluje samoobslužné čerpací stanice, je dobré. Podle ředitele institutu pro veřejné mínění při univerzitě v Monmouthu Patricka Murray jsou na to tamní obyvatelé jednoduše hrdí.

Ve světě zcela běžené

Samoobslužné tankování není ve zvyku i v řadě jiných zemí, i když nemusí být zcela zakázáno. Podle našich zkušeností je obvyklé třeba v Brazílii nebo v Jihoafrické republice. Tam je to ale kvůli kriminalitě, obsluhou se totiž eliminují případy, kdy by řidič nabral palivo a pak ujel bez placení. V Česku je obsluha výjimkou, v Itálii nebo na Maltě ji potkáte naopak velmi často
Reklama

Diskuze

jan - 04.09.2023 11:47:00
Tankování s obsluhou má dva důvody. Především v kapitalistických zemích je zákazník pán a ne sluha prodejce. Dále někteří afroameričtí občané některé úkony nezvládají a také by mohli tankovací pistoli po doplnění paliva odhodit na zem, když ji nepotřebují
Milda - 03.09.2023 15:54:18
na účet ( vše se tam platí kartou). Může se stát, že stojan vaši kartu odmítne a pak se platí u obsluhy, ale zase dopředu. Takže jednou k obsluze zaplatit a podruhé pro vrácení přeplatku ( vím, u nás by měl každý kanystr)

Jízda se zapálenou cigaretou neohrožuje jen řidiče. Hrozí za ni i tučná pokuta

Kdo chce v autě kouřit, měl by myslet na své spolucestující. Škodliviny totiž dýchají i oni
23.08.2023 07:47
|
10
Reklama

I s nalepenou dálniční známkou je možné dostat pokutu. Řidiči se totiž často dopouští jedné chyby

Ne všude už zanevřeli na nalepovací známky. Někde stále platí a je potřeba s nimi správně zacházet
17.08.2023 09:21
|
7
Reklama

Záchranářská ulička v kolonách jako rébus. I když je povinná, řidiči při jejím vytváření tápou

Pomoci může navigace nebo jednoduchý trik s palcem pravé ruky
16.08.2023 16:22
|
2

Komentář: Že jsou Němci lepší řidiči než Češi? Fáma, kterou rozbije chvíle jízdy po jejich dálnici

Pravý pruh německým řidičům zrovna nevoní. Dodržování snížené rychlosti je také dost vlažné
16.08.2023 13:30
|
12

Minuta stání za 1000 Kč. Soukromá parkoviště ve velkém vydělávají na nic netušících řidičích

Stačí o chvíli překročit povolenou dobu stání a do schránky vám dorazí tučná pokuta. Často i po roce
20.11.2024 07:58
|
25

Malé dodávky jsou ideální pro rodinu i podnikatele. Z fatální chyby Francouzů ve velkém těží Toyota

Sestavili jsme žebříček nejúspěšnějších malých dodávek, a to jak v užitkových, tak osobních verzích
13.11.2024 15:58
|
4
Reklama

Policie už smí při měření rychlosti porušovat předpisy. Dopravní expert popsal zásadní změny

Řidiči by se měli mít pořádně na pozoru. Nikdy nebylo snazší přijít o řidičský průkaz než právě teď
12.11.2024 07:48
|
34

Městská policie má větší pravomoce, než se řidiči domnívají. Víme, jak je to s měřením rychlosti

V některých případech může strážník městské policie připravit řidiče dokonce i o řidičský průkaz
05.11.2024 07:50
|
2
Reklama
Autosalon TV