Reklama
Řidičův chleba

Jízda se zapálenou cigaretou neohrožuje jen řidiče. Hrozí za ni i tučná pokuta

Kdo chce v autě kouřit, měl by myslet na své spolucestující. Škodliviny totiž dýchají i oni
Zdroj: Michaela Rubešová, Autosalon.tv

V Česku zatím není kouření za volantem nijak omezováno, tedy pokud se nejedná o profesionální řidiče nebo motorkáře. Podle organizace Smoke Free Partnership (SFP) tak patříme k dalším 13 zemím EU, které jsou v tomto ohledu benevolentní. Přísný zákaz hrozí pouze ve třech státech, v ostatních zemích jsou pravidla různě nastavená. Dbá se především na to, aby řidič nekouřili v přítomnosti dětí a těhotných žen. Informace uvedl server Euronews.

Německo chce zpřísnit pravidla

Stále více zemí si uvědomuje dopad škodlivých látek z kouření na zdraví lidí, především pak dětí. Pokud si někdo chce zapálit cigaretu v autě, měl by u toho být sám a vědomě tak neohrožovat ostatní cestující. Německo proto plánuje prosadit v nejbližší době alespoň částečný zákaz kouření v autech. Bude to v případech, kdy v nich bude těhotná žena nebo dítě. 

Podobně jsou na tom i jiné státy Evropy. „Děti a těhotné ženy potřebují ve společnosti lepší ochranu. Zákaz kouření v autě při cestování je nutností. Podle mého měl být zaveden už dříve... Zejména v těhotenství a u malých dětí může dojít k trvalému poškození,“ uvedl německý ministr zdravotnictví Lauterbach v příspěvku na sociálních sítích. 

ÚAMK uvádí, že pokud si zapálíte cigaretu například v Itálii a chytnou vás, můžete dostat pokutu od 250 do 5 000 euro, záleží, zda jste kouřili před před těhotnou ženou nebo mladistvými. Stejně přísný zákaz kouření za volantem je v Lotyšsku a Litvě. V Rakousku pak zaplatíte 100 euro, a pokud vás chytnou dvakrát za sebou, je to už za 1 000 euro. 

V dalších zemích existuje částečný zákaz, který se rozšířil až teprve v posledních letech. Ve většině případů se jedná o zákaz kouření, pokud cestujete s dětmi mladšími 18 let. Výjimku tvoří například Lucembursko, kde je věková hranice 12 let, ve Finsku je to pak 15 let.

Kouření má vliv i na cenu vozu

Ačkoli si to kuřáci nemusí tolik uvědomovat, tak i pasivní kouření je nebezpečné stejně jako to aktivní. Měli by na to myslet vždy, když si chtějí zapálit před dalšími lidmi. Nejvíce ohroženy jsou právě děti. Při kouření se veškerý kouř totiž nedostane do plic kuřáka, ale mohou ho vdechnout i osoby, které jsou poblíž. To je rizikové, protože pasivní kouření může způsobit stejně vážná onemocnění jako u aktivních kuřáků. Jde většinou o rakovinu plic nebo srdeční choroby. 

Server Euronews také uvádí, že pokud vdechuje kouř těhotná žena, pak je ohroženo její dítě – nejčastěji to vede k předčasnému porodu nebo syndromu náhlého úmrtí dítěte. Tomu nezabrání ani otevřené okno, které v žádném případě nemůže vyvětrat kabinu od kouře a škodlivin. Kromě toho všeho riskujete rovněž to, že se váš vůz stane neprodejný – většina kupců nechce auto po kuřákovi. Je to logické, interiér po letech prostě načichne a zbavit se zápachu jde velmi obtížně.

Jak se ke kouření v autě staví evropské státy

Úplný zákaz: Itálie, Lotyšsko, Litva
Částečný zákaz: Belgie, Finsko, Francie, Irsko, Kypr, Lucembursko, Malta, Rakousko, Řecko, Slovensko a Slovinsko
Žádný zákaz: Bulharsko, Chorvatsko, Česko, Dánsko, Estonsko, Německo, Maďarsko, Nizozemsko, Polsko, Portugalsko, Rumunsko, Španělsko, Švédsko, Albánie, Bosna a Hercegovina, Island, Černá Hora, Severní Makedonie, Norsko, Srbsko, Švýcarsko a Ukrajina
Reklama

Diskuze

Hana - 03.09.2023 18:12:59
Na to je potřeba zákon, aby lidi nekouřili v autě pod nos dětem a těhotným ... nebo komukoli ? Neznám nikoho, kdo by to dělal. Jo, někdo kouří za jízdy, když jede sám, ale že by podkuřoval dětem, nikoho takového neznám.
Modrý krokodýl - 25.08.2023 07:57:37
Ať si dělá kdo chce, co chce. Blbé je to že nebezpečné je hledání čvaňháka, zapalování a pak vyhození vajgla z okna. Ale odůvodnění zákazu dětmi v autě? Doma se může? Takže pitomost....

Lexus za cenu základní Škody Octavia. Nový crossover je ušitý na míru evropským zákazníkům

Známe české ceny zbrusu nového Lexusu LBX. Kdo si pospíší, ten ušetří i 186 tisíc korun
15.08.2023 12:30
|
3
Reklama

Zákaz vjezdu naftových aut se ruší. Mnichov ekologům nevyhoví, nařízení totiž nedává smysl

Ekologické organizace mají smůlu. Lidé by se zákazem vjezdu nových naftových aut přišli o mobilitu
15.07.2023 18:49
|
5

Zbytečný zákaz vjezdu blokuje silnici do města 12 let. Obyvatelé proti němu marně bojují sprejem

Podle policie i poničená značka platí. Starostovi řidiči nevadí, byl by rád za funkční silnici
09.09.2022 07:31
|
11

Za řízení pod vlivem alkoholu se budou zabavovat auta. Nová pravidla platí u našich sousedů od března

Řidič, který v Polsku spáchá závažný přestupek, riskuje propadnutí vozu státu
23.02.2024 16:49
|
3

Hybridní BMW X1 oslní designem i vysokým dojezdem na elektřinu. Už ne ale tolik cenou

Testovali jsme nejmenší SUV mnichovské značky. Žít se s ním pohodlně dá i mimo město
19.02.2024 14:15
|
3
Reklama

Dotovaný leasing elektromobilů končí už po dvou měsících kvůli počtu zájemců. Výrobci jsou zaskočeni

Domácnosti s nízkými příjmy mohly ve Francii čerpat speciální program. Tomu je ale teď konec
15.02.2024 15:52
|
4

Výkon 800 koní, dojezd 700 km. Do Evropy se chystá americký elektromobil a není to Tesla

Značka Lucid prodává prémiové elektromobily. V Evropě nabídne zatím jen vstupní model
14.02.2024 14:44
|
3
Reklama
Autosalon TV