Na důchodce ekologové nemysleli
Na počátku zákazu byla žaloba ekologů na město Mnichov. Ale nikoli kvůli emisím CO2, ale dusíku. Spor vedl ekologický dopravní klub VCD a další ekologická společnost Deutschen Umwelthilfe (DUH). Obě strany se dohodly na smíru, který zahrnoval právě výše uvedené omezení vjezdu.
Jenže Mnichov nyní splňuje všechny limity pro oxid dusičitý. Proti opatření bylo podáno asi 20 žalob. „Mezi žalobci jsou důchodci, rodiče samoživitelé, obyvatelé dojíždějící do práce nebo dokonce půjčovna aut. Každý z nich je zákazem jízdy s dieselovým motorem omezen ve své mobilitě, přestože je na autě závislý,“ řekl pro Focus předseda klubu Mobil in Deutschland Michael Haberland.
Proti zákazu se postavil i poslanec zemského sněmu za CSU Robert Brannekämper. Ten svou argumentaci postavil na finanční úvaze - proč kupovat nové auto, když to staré stále perfektně funguje?. „Auto používám na rodinné výlety, dlouhé služební cesty a dovolené. Je stále v naprosto dobrém stavu, chtěl jsem s ním najezdit ještě minimálně 100 tisíc kilometrů," řekl Brannekämper deníku Bild.
„Jedná se o vyvlastnění se škodou víc než dvě miliardy eur pro lidi, kteří jsou dnes na svých autech závislí víc než kdy jindy. Do práce, za rodinou nebo na pochůzky. S takovými věcmi se nemůžete smířit,“ přisadil si koncem loňského roku Michael Haberland.
Teď slaví odpůrci zákazu, další osud omezení je ale nejasný. EU má brzy jednat o změně limitů pro pevné částice a oxid dusičitý. Ty by se mohly proti dnešnímu stavu snížit až na polovinu a spousta měst včetně Mnichova by tak ze dne na den limit výrazně překračovala. A kolotoč žalob by začal znovu.