Reklama
Řidičův chleba

Plošných 30 km/h bezpečnosti nepomůže a bude to drahé, říkají aktivisté ze 120 pro Prahu

Mluvili jsme se zakladateli iniciativy, která humorem stojí proti Poslední generaci a jejím blokádám
Zdroj: Rychlá Generace

Svým důvtipem a satirickým uvažováním bojují proti radikálním aktivistům, kteří v Praze chtějí omezit maximální rychlost na 30 km/h. Studentům Matějovi Kotulánovi, Andrejovi Lutčenkovi a Markovi Šrajerovi přišla tato myšlenka zcestná a tak na just přišli s vlastní iniciativou „120 pro Prahu“, se kterou chodí na demonstrace aktivistů Poslední generace a provokují je vtipnými a ironickými cedulemi. My jsme mladíky vyzpovídali, abychom se o jejich nápadu dověděli víc.

Rozhovor s Rychlou Generací

Co byl ten první impulz, který vedl k založení 120 pro Prahu?

Jednoho rána na nás vyskočil příspěvek na Twitteru, ve kterém se psalo, že nějací aktivisté blokují silnice v Praze, a to z toho důvodu, že chtějí snížit maximální povolenou rychlost na 30 km/h. Jejich chování nás naštvalo a rozhodli jsme se zasáhnout. Vzali jsme košťata (to co bylo po ruce) a vyrazili na jejich pochod s cedulemi, které na sobě měly satirické texty: „30 jezdí komunista, 120 jezdí každý český hokejista” nebo „Jak řekl Egoůů, žijeme jen jednou, a proto 30 nikdy nepojedu.“ Od té doby monitorujeme jejich jednání, analyzujeme jejich výroky a doprovázíme je na každém jejich pochodu.

Co si o „třicítkářích" myslíte a v čem s nimi nesouhlasíte?

Každý z členů týmu na to má trošku jiný názor. Nicméně se shodujeme na to, že nám nevadí, co říkají - každý přeci můžeme mít svůj názor. My především nesouhlasíme se způsobem, jakým svou iniciativu prezentují. Stojíme si za tím, že blokovat vytížené silnice a zdržovat tím občany, vozy záchranných složek a podobně je zcela nepřípustné.

Na druhou stranu si též myslíme, že plošné zavedení maximální rychlosti 30 km/h by nepřineslo žádná pozitiva. Aktivisté se ohání tvrzením, že díky brždění z nižší rychlosti by do vzduchu unikalo méně emisí z brzd. Jejich hlavní motiv je ale bezpečnost a zabránění srážce auta s chodcem. Nicméně podle statistik došlo minulý rok k 17 incidentům a v deseti případech si za to chodci mohli sami. Takže ani v tomto případě by nižší rychlost zřejmě nepomohla. Takže hlavní důvod, proč to vše dělají, je ve finále ten, že zkrátka nemají rádi auta. Což nám několik členů v debatách přiznalo.

Díky zdrojům z Dopravního podniku hl. m. Prahy jsme se dozvěděli, že kvůli snížení rychlosti by museli znovu přepracovávat jízdní řád, přidávat vozidla hromadné dopravy a najímat další řidiče, což by stálo odhadem půl miliardy.

Proč jim v blokování ulic nezabrání policie?

Vesměs ani nemůže. Problém je v tom, že pochody jsou předem hlášené a podle ústavy mohou k demonstraci využívat veřejné komunikace. Policie tedy nemá právo jakkoliv zasahovat (pokud nedojde k porušení zákona). V poslední době magistrát řeší úpravu pravidel pro veřejné shromažďování, aby úřady měly proti aktivistům větší moc. Nicméně to by mohlo ohrozit i dobročinné akce či fanouškovské pochody například k fotbalovým stadionům. Jejich vinnou bychom tak mohli přijít o podobné události.  

Co by se stalo, kdyby se v Praze mohlo jezdit 120 km/h (čistě teoretiky)?

No zcela určitě by se takhle rychle jezdit nedalo, a to kvůli hustotě provozu. Teoreticky by to šlo v noci na místech, jako je magistrála, nicméně maximální rychlost 120 kilometrů za hodinu je v Praze stejně nesmyslná jako třicítka. Proto za ní obrazně řečeno bojujeme v rámci satiry.

Jaké budou vaše další kroky proti „třicítkářům“?

My chceme především vytrvat. Aktivisté slíbili, že jen tak neskončí, takže my také ne. Řídíme se filozofií Yin and Yang, takže chceme zachovat rovnováhu mezi maximálními rychlostmi. Určitě ale plánujeme s „třicítkáři“ uskutečnit další veřejné debaty a organizovat další shromáždění příznivců 120 pro Prahu.

Co chtějí aktivisté Poslední generace

Aktivisté by rádi zavedli maximální povolenou rychlost 30 km/h na území Prahy podobně, jako se to stalo například v Paříži. Ve své tiskové zprávě upozorňují, že pokud se auto v rychlosti 50 km/h střetne s chodcem, nepřežije to osm z deseti lidí. Při 30 km/h ale jen jeden z deseti. Snížení rychlosti ale v závěru nestačí, Praha by se měla podle aktivistů víc soustředit na podporu cyklistiky a chodců. „Chceme město pro lidi, ne pro auta a dokud nedosáhneme svého cíle, tak i nadále budeme protestovat a blokovat důležité dopravní tepny v pražské metropoli,“ tvrdí aktivisté.
Reklama

Diskuze

Petr S. - 11.09.2023 12:20:14
"pokud se auto v rychlosti 50 km/h střetne s chodcem, nepřežije to osm z deseti lidí" Když se přestane lozit do silnice na červenou a bez rozhlídnutí, taky přežije víc lidí.
Cyril - 07.06.2023 07:34:48
No a podle čísel jde o velké peníze. Takže aktivisté navrhnou smír, že oni upustí od 30 ,ale Praha jim dá odstupné 100 milionů. Nu, dobrý obchod, uspořeno asi 400 milionů. A všichni se budou mít zase rádi. Až do dalšího kšeftu.

Lidé přišli kvůli sdíleným koloběžkám o parkovací místa. Teď Praha musí značení přemalovat

Na problém město upozornila sama redakce Autosalonu. Úřad chybu uznal a chce ji opravit
26.05.2023 07:21
|
7
Reklama

Šéf aktivistů, kteří v Praze chtějí 30, se přilepil k autu. Podle soudu jde o zločineckou organizaci

Muž byl už dříve souzen v Londýně, kde dostal půlroční podmínku za blokování dálnice
16.05.2023 15:04
|
16
Reklama

Lidé 30 km/h v Praze nechtějí, ukázala anketa. Aktivisté ji budou opakovat, dokud nedopadne dobře

Aktivisté navzdory výsledku blokovali dopravu i v pátek. Vede je už dříve trestaný člověk
10.03.2023 09:30
|
30

Aktivisté chtějí 30 km/h v Praze, proto zablokovali magistrálu. Pořadatel akce už dostal trest

Skupina Poslední generace tvrdí, že současných 50 km/h je nebezpečných pro chodce
03.03.2023 11:58
|
26

Jeep Avenger je dobrý elektromobil. Titul Evropského auta roku si ale podle nás nezaslouží

Otestovali jsme nové malé elektrické SUV, které v roce 2023 získalo prestižní ocenění
07.12.2023 12:18
|
1

Alfa Romeo Stelvio jde v bazaru pořídit levněji než Škoda Kodiaq. Cena jde i hluboko pod 650 tisíc

Expert Pepa se věnova italské ojetině. Dá se sehnat za dobré peníze a s nízkým nájezdem kilometrů
06.12.2023 18:45
|
4
Reklama

Škoda zahájila výrobu nového Superbu. Vzniká v Bratislavě spolu s VW Passat. Má to svůj důvod

Česká vlajková loď se začíná vyrábět čtyři týdny po světové premiéře. Byli jsme u toho
04.12.2023 17:20
|
0

SsangYong Korando stojí pouze 510 tisíc korun. Co na to jeho konkurence? Překvapivě mu šlape na paty

Porovnali jsme ceny SsangYongu Korando s jeho největšími soupeři. MG i Hyundai mu dokáží konkurovat
29.11.2023 17:30
|
0
Reklama
Autosalon TV