Záchranářská ulička v kolonách jako rébus. I když je povinná, řidiči při jejím vytváření tápou
Vypadá to jako banální pravidlo, které pomáhá zachraňovat lidské životy i majetek. Jenže v praxi je vytváření uličky pro záchranáře taková lidová tvořivost. Někteří řidiči ji vytvářejí už při dojezdu do kolony, jiní až když slyší houkání. A najdou se i takoví, kteří prostě neví, na jakou stranu uhnout. Proti chaosu se už rozhodli bojovat i vývojáři GPS navigací návodem, jak se chovat při dojíždění do kolony.
Pětiletka záchranářské uličky
Povinnost vytvořit záchranářskou uličku u nás platí už od podzimu roku 2018. Zákon doslova říká: „Není-li dálnice nebo silnice pro motorová vozidla s nejméně dvěma jízdními pruhy volně průjezdná z důvodu kolony stojících nebo pomalu jedoucích vozidel, jsou řidiči vozidel povinni vytvořit mezi jízdními pruhy prostor pro průjezd vozidel s právem přednostní jízdy. Přitom smějí vjet na krajnici nebo na střední dělící pás.“
A přestože se to v praxi příliš často nestává, policie může řidiče, který tento předpis porušuje, sankcionovat. Za „jiné porušení povinnosti“, pod které se dá prohřešek „schovat“, může udělit pokutu na místě do 2000 Kč, ve správním řízení pak řidiči hrozí sankce 1500 až 2500 korun. Pokud se najde chytrák, který záchranářskou uličku zneužije, může na místě dostat pokutu 2500 korun.
Jak na to?
Na klasických dvouproudých silnicích vychází vytváření záchranářské uličky z logiky, že vozidla v každém směru zajedou doleva ke krajnici. A to už ve chvíli, kdy kolonu dojíždějí. Nikoli, až když slyší houkání majáků. A tím se uvolní bezpečné místo pro záchranáře uprostřed. Ulička by měla mít alespoň tři metry, aby mohly v případě potřeby projet i velké hasičské vozy.
Na dálnicích se třemi a více pruhy je to ale složitější. A tady už někteří řidiči tápou. Stejně jako například v sousedním Německu se záchranářské ulička vytváří mezi levým a k němu přiléhajícím pruhem. Jinými slovy, auta v levém (rychlém) pruhu zajíždějí k levé krajnici (svodidlům) a všechna v ostatních pruzích naopak směrem doprava. Pomoci vám také může pohled na vaši pravou ruku. Představte si, že palec je levý pruh dálnice a mezera mezi ním a dalšími prsty znázorňuje záchranářskou uličku.
Jako výborná pomůcka může sloužit vaše pravá ruka. Palec v takovém případě zobrazuje nejrychlejší levý pruh. Mezera mezi ním a ukazováčkem představuje záchranářskou uličku. Ostatní pruhy dálnice či silnice pro motorová vozidla (zbylé prsty) se v koloně řadí doprava.
Pomůže i navigace
Vývojáři GPS navigací se inspirovali zákonnou povinností řady evropských zemí vytvořit záchranářskou uličku a přidali speciální upozornění, které uživatele upozorňuje na možné nehody na dálnicích. „Ve skupinové diskuzi jsme zjistili, že většina řidičů pravidlo záchranářské uličky nezná. Začlenění vzdělávacích informací do navigace je tedy nezbytné, aby tohle upozornění zapůsobilo správně,“ upřesňuje vedoucí produktového oddělení společnosti Sygic Lukáš Dermek.
Funkce“ kolona“ se aktivuje, pokud se provoz zpomalí na určitou úroveň. Navigace v takovou chvíli upozorní řidiče na možnou nehodu před vozidlem a poskytne mu pokyny, kam má s vozidlem zajet.
Povinnost záchranářské uličky platí v různých evropských zemích: v Rakousku, Belgii, Chorvatsku, České republice, Německu, Maďarsku, Lucembursku, Polsku, Slovinsku, na Slovensku a ve Švýcarsku. V ostatních členských státech EU řidiči povinnost vytvořit záchranářskou uličku nemají.