Řidič musí zastavit u dopravní nehody, i když se ho netýká. Záchranáři radí, co udělat jako první
Nezapomeňte na reflexní vestu
Při příjezdu k dopravní nehodě je vhodné zhodnotit rychle situaci. Samozřejmě následující postup závisí také na počtu lidí, kteří jsou s vámi. Obvykle u místa zastaví více lidí, a tak je situace jednodušší. Více lidí se hodí zejména u vážnějších dopravních nehod s větším počtem zraněných.
„Nejdůležitější je zůstat v klidu, poslouchat pokyny operátorů a hlavně především dbát na svoji bezpečnost. Lidé nejčastěji zapomínají právě na tu bezpečnost - často se nerozhlédnou, nebo nevyberou dostatečně bezpečné místo, kde zastaví nebo zapomenou na reflexní vestu,“ řekla Autosalonu
Monika Nováková, tisková mluvčí ZZS Středočeského kraje.
Reflexní vestu využijete zejména v noci nebo za špatné viditelnosti, kdy hrozí sekundární střet - můžete být sraženi jiným vozidlem, které vás neuvidí. Měli byste ji mít proto v autě na dostupném místě, tedy nikoli v zavazadlovém prostoru, ale třeba v kapse za sedadlem, ve dveřích nebo před spolujezdcem.
Rozdělení rolí výrazně pomůže zvládnout situaci
Jestliže je člověk na místě nehody sám, jako první by měl zajistit bezpečnost. Tedy vzít si reflexní vestu, případně postavit výstražný trojúhelník. „Je-li nehoda se zraněním, vždy volejte 155, tedy záchrannou službu. Operátor vás provede celým procesem krok po kroku, až do příjezdu záchranných složek,“ zdůrazňuje Nováková.
„Pokud je na místě víc lidí, je rozhodně důležité si role rozdělit. Jeden účastník by měl celou situaci řídit. Měl by zavolat na záchrannou službu a rozdělit práci na místě ostatním, tedy péči o pacienty,“ dodává Nováková. Ve větším počtu se vždy lépe pracuje a především organizuje místo. Celá tíha události tak nespočívá na jednom motoristovi.
Pokud tedy dojedete k dopravní nehodě jako další, pak byste měli zhodnotit situaci, jestli jen projedete, nebo na místě vypomůžete. „Pokud jsou na místě dva, ideální je rozdělit si role - jeden by měl jít na místo, kde je signál, druhý by se měl postarat o zraněné. Pokud je na místě sám, je prioritou zavolat záchrannou službu, a pak poskytovat první pomoc, aby zachránce neztrácel čas, než přijedou záchranáři,“ uzavírá tisková mluvčí.
Volat 155 nebo 112?
Jedná-li se o dopravní nehodu se zraněním, je vždy jako první nutné zavolat záchrannou službu, jejíž číslo je 155. Mnemotechnická pomůcka se týká posledního čísla - pětky, která zobrazuje nemocniční vozíček. Někdy se však může stát, že nemáte v telefonu SIM kartu nebo jste bez signálu svého mobilního operátora. Ani to nevadí, stačí totiž vytočit tísňovou linku 112, která by měla fungovat téměř vždy. A platí to i v zahraničí. Na základě rozhodnutí Rady EU byla tato linka zřízena pro celou Evropu, kvůli zavedení jednotného evropského čísla pro tísňové volání.
Na toto číslo volejte i v případech, kdy se jedná o rozsáhlejší událost, tedy bude na místě potřeba mnohem více vozů záchranných složek. Navíc jako bonus operátor bude vědět i kde jste, díky síti GSM. Hodí se tedy pro případy, kdy se nevyznáte na místě a nedokážete popsat polohu dopravní nehody.