Reklama
Řidičův chleba

Řidič musí zastavit u dopravní nehody, i když se ho netýká. Záchranáři radí, co udělat jako první

První pomoc u nehody musí poskytnout každý. Za její ignorování zákon hrozí dokonce vězením
Zdroj: Tiskový servis Policie ČR

Dopravní nehody nejsou na silnicích nic neobvyklého. I když řidič není přímo její součástí, má povinnost zastavit a případně lidem poskytnout pomoc. Jinak mu hrozí v krajním případě i dvouleté vězení. Není ale potřeba panikařit, pomoci mohou i ti, kteří se zachraňováním lidí nemají žádné zkušenosti. Autosalon oslovil zchrannou službu, aby zjistil, co je potřeba udělat.

Nezapomeňte na reflexní vestu

Při příjezdu k dopravní nehodě je vhodné zhodnotit rychle situaci. Samozřejmě následující postup závisí také na počtu lidí, kteří jsou s vámi. Obvykle u místa zastaví více lidí, a tak je situace jednodušší. Více lidí se hodí zejména u vážnějších dopravních nehod s větším počtem zraněných.

„Nejdůležitější je zůstat v klidu, poslouchat pokyny operátorů a hlavně především dbát na svoji bezpečnost. Lidé nejčastěji zapomínají právě na tu bezpečnost - často se nerozhlédnou, nebo nevyberou dostatečně bezpečné místo, kde zastaví nebo zapomenou na reflexní vestu,“ řekla Autosalonu Monika Nováková, tisková mluvčí ZZS Středočeského kraje.

Reflexní vestu využijete zejména v noci nebo za špatné viditelnosti, kdy hrozí sekundární střet - můžete být sraženi jiným vozidlem, které vás neuvidí. Měli byste ji mít proto v autě na dostupném místě, tedy nikoli v zavazadlovém prostoru, ale třeba v kapse za sedadlem, ve dveřích nebo před spolujezdcem.

Rozdělení rolí výrazně pomůže zvládnout situaci

Jestliže je člověk na místě nehody sám, jako první by měl zajistit bezpečnost. Tedy vzít si reflexní vestu, případně postavit výstražný trojúhelník. „Je-li nehoda se zraněním, vždy volejte 155, tedy záchrannou službu. Operátor vás provede celým procesem krok po kroku, až do příjezdu záchranných složek,“ zdůrazňuje Nováková.

„Pokud je na místě víc lidí, je rozhodně důležité si role rozdělit. Jeden účastník by měl celou situaci řídit. Měl by zavolat na záchrannou službu a rozdělit práci na místě ostatním, tedy péči o pacienty,“ dodává Nováková. Ve větším počtu se vždy lépe pracuje a především organizuje místo. Celá tíha události tak nespočívá na jednom motoristovi.

Pokud tedy dojedete k dopravní nehodě jako další, pak byste měli zhodnotit situaci, jestli jen projedete, nebo na místě vypomůžete. „Pokud jsou na místě dva, ideální je rozdělit si role - jeden by měl jít na místo, kde je signál, druhý by se měl postarat o zraněné. Pokud je na místě sám, je prioritou zavolat záchrannou službu, a pak poskytovat první pomoc, aby zachránce neztrácel čas, než přijedou záchranáři,“ uzavírá tisková mluvčí.

Volat 155 nebo 112?

Jedná-li se o dopravní nehodu se zraněním, je vždy jako první nutné zavolat záchrannou službu, jejíž číslo je 155. Mnemotechnická pomůcka se týká posledního čísla - pětky, která zobrazuje nemocniční vozíček. Někdy se však může stát, že nemáte v telefonu SIM kartu nebo jste bez signálu svého mobilního operátora. Ani to nevadí, stačí totiž vytočit tísňovou linku 112, která by měla fungovat téměř vždy. A platí to i v zahraničí. Na základě rozhodnutí Rady EU byla tato linka zřízena pro celou Evropu, kvůli zavedení jednotného evropského čísla pro tísňové volání.

Na toto číslo volejte i v případech, kdy se jedná o rozsáhlejší událost, tedy bude na místě potřeba mnohem více vozů záchranných složek. Navíc jako bonus operátor bude vědět i kde jste, díky síti GSM. Hodí se tedy pro případy, kdy se nevyznáte na místě a nedokážete popsat polohu dopravní nehody.

Reklama

Diskuze

Volič ODS - 16.09.2022 22:31:37
To radši chcípnu, než aby mi nějaká kobliha z hnůjdeje nebo fóbie Hrabala na auto s tím, že mě zachrání!

Školní rok je zpět a policie není spokojená s chováním řidičů. Dopravní akce proto chystá i na září

Se školáky přibývá na silnicích i aut. Řidiči by si tak měli dávat pozor nejen na rychlost
31.08.2022 15:34
|
7
Reklama

Řidič motocyklu na D1 udělal během chvíle osm dopravních přestupků. Po dálnici ujížděl i 245 km/h

Policejní hlídka odchytla na dálnici D1 řidiče motocyklu, ten jim na poslední chvíli začal ujíždět
08.08.2022 11:23
|
4

Srážka se zvěří je častou dopravní nehodou. Dokazování bez policie bývá zpravidla složité

Autokamery slouží jako důkaz, avšak vždy je nutné ke srážce se zvěří přivolat i policii
05.08.2022 15:18
|
6

Koroze je noční můrou motoristů. Dá se na ni vyzrát, když autu věnujete speciální péči

Po koupi nového vozu by se měl provést antikorozní nástřik. Kdo přijde pozdě, může zaplatit víc
01.02.2023 15:08
|
4

V Česku je první železniční přejezd, který umí automaticky rozdávat pokuty podobně jako radar

Zkušební projekt ve Vendryni prošel testováním i schválením. Je na čase spustit ostrý provoz
31.01.2023 13:58
|
10
Reklama

Falešné dopravní nehody a nejasná zranění. Češi se snaží podvést pojišťovny o miliony

Lidé se loni dopustili o pětinu více pojistných podvodů. Přitom za ně hrozí až 10 let za mřížemi
27.01.2023 13:20
|
0

Lada Niva navzdory sankcím žije. Rusové se pochlubili pick-upem za 360 tisíc korun

Ruská auta jsou pověstná svou nosností i zdoláváním obtížného terénu, což platí i pro novinku
26.01.2023 13:59
|
8
Reklama
Autosalon TV