Srážka se zvěří je častou dopravní nehodou. Dokazování bez policie bývá zpravidla složité
Statistiky Policie ČR uvádí meziroční nárůst počtu nehod způsobených srážkou se zvěří. Léto je navíc nebezpečnější, neboť narůstá migrační aktivita, a tak například srny lze potkat i přes den na různých místech.
Před srážkou by se člověk měl chovat racionálně a nikdy nestrhávat volant. Tím, že ušetří zvíře, může sám dopadnou mnohem hůř – třeba "omotaný" kolem stromu s fatálními následky. Policie proto doporučuje, především v tomto období, dodržovat bezpečnou rychlost. Pokud ke srážce už dojde, pouze brzděte a volant případně použijte jen pro malé korekce směru.
Palubní kamera jako jistota
Vhodným důkazním materiálem je nejen protokol o dopravní nehodě od policie, ale také záznam z autokamery. Těch se v dnešní době na trhu nachází spousta a dá se vybírat od lacinějších až po ty dražší, které umí například jako palubní kamera od Nextbase, v případě dopravní nehody uzamknout záznam proti opětovnému promazání. Autokamera vám tedy kryje záda v případech, kdy by nehoda byla nejednoznačná – zvíře uteklo a na nárazníku by nebyla krev ani srst.
„Nejčastěji dochází ke střetům s divokou zvěří v noci, takže pokud má palubní kamera zachytit detailně celou situaci, měla by mít co nejvyšší rozlišení, stabilizovaný obraz a také snímač speciálně navržený pro kvalitní noční záběry.“ vysvětluje Laszlo Szalontai, obchodní ředitel společnosti Nextbase pro Střední a Východní Evropu.
Počet dopravních nehod přesahuje sedm tisíc
Jen za první pololetí letošního roku se stalo 7350 střetů se zvěří. Podle meziročního srovnání statistik Policie ČR se jedná o 518 případů více. Za celý loňský rok to bylo 15 tisíc případů. Tyto údaje potvrzují, že jde tedy o čtvrtý nejčastější typ dopravní nehody. Nutno podotknout, že toto jsou oficiální čísla. Dopravních nehod, ke kterým policie nebyla vůbec přivolána, může být přitom výrazně víc.
„Škodu po střetu se zvěří hradí pojišťovna z havarijního pojištění, případně z připojištění přímo na toto riziko sjednané například k povinnému ručení, podle toho, co má klient sjednáno. Po střetu je vždy nutné volat policii a pro nahlášení pojistné události mít kromě policejního protokolu připravenou i foto - či videodokumentaci škody, popřípadě přímo záznam střetu z palubní kamery,“ vysvětluje Lucie Žulavská, právnička, gestorka oblasti neživotního pojištění z České asociace pojišťoven.
Navíc je obrovský rozdíl, jestli srazíte srnu nebo psa. V druhém případě totiž za zvíře zodpovídá majitel a pojišťovna tak není povinna platit škody na vozidle.
Jak se správně zachovat
Dopravní nehoda je sice stresující událost, je však důležité se maximálně snažit zachovat klid. Pokud to tedy váš stav dovoluje a nemáte záznam z autokamery, který byste mohli použít jako důkazní materiál, je nutné místo řádně zdokumentovat. To znamená udělat více fotografií poškozeného auta a případně i zvířete, jestliže neodběhlo.
V každém případě je vhodnější mít videozáznam, který zachytí zásah od začátku do konce. Volte tedy takové palubní kamery, které mají široký pozorovací úhel. Díky tomu se dá zachytit zvíře již vybíhající ze strany vozovky.
A v neposlední řadě je nutné zavolat policii, a to ke každé srážce se zvěří. Nezáleží tedy, jestli bylo zvíře usmrceno na místě nebo odběhlo do pole. Policie totiž informuje místního správce honitby, který jako jediný má pravomoc zraněné zvíře usmrtit.
Zapomeňte tedy, že byste nehody využili a zvíře si vzali do mrazáku na guláš. Lesní zvěř bývá často nemocná a nebo má v sobě parazity. V takovém případě riskujete zdraví a navíc se jedná o trestní čin pytláctví, za který hrozí dle trestního zákoníku odnětí svobody až na dvě léta a finanční pokuta.