Reklama
Testy

Autokamera poslouží při nehodě i k zachycení vtipné konverzace. Testovali jsme dostupný model

Měsíc jsme jezdili s kamerou Nextbase 322GW. Má geniální držák, chybí jí ale stabilizace
Zdroj: Jan Markovič, Autosalon.tv

Spolu s rostoucím provozem na českých silnicích stoupají nejen šance na nehodu, ale i agresivita lidí za volantem. Stále více řidičů se proto poohlíží po autokameře, která by případný karambol zachytila a usnadnila následné řešení sporů. My jsme i kvůli tomu otestovali jeden z nových modelů, který nabízí zajímavý poměr mezi výbavou a cenou.

Slušná střední třída

Britská značka autokamer Nextbase na český trh dorazila na podzim loňského roku. Poslala na něj celkem šest kamer, které se liší svou výbavou. My jsme testovali střední model (třetí nejlevnější) Nextbase 322GW, který se na českém trhu prodává za 3599 korun. Prověřili jsme ho ve dne i v noci, ve městě i na okresce a strávili s ním tak skoro měsíc na cestách.

Kamera zaujala už při rozbalování. Nejen dobrým balením, ale i svým zpracováním. Na první pohled jde o kvalitní výrobek, který slibuje solidní životnost. Už jen proto, že pouzdro kamery a objektivu je z přední části jednolité. Kromě čočky se 140stupňovým úhlem snímání najdete vpředu také styčnou plochu, kterou se kamera připojuje k držáku. O tom ale až za moment.

Teď se ještě pojďme podívat, co je v balení. K dispozici je velmi dlouhý kabel pro připojení do 12V zásuvky, další kabel do USB pro připojení k počítači a dobíjení, stejně tak „lepík“ 3M, kterým se uchycuje aktivní držák na sklo. My jsme kameru testovali v novinářských vozech, které máme zapůjčené vždy maximálně na jeden týden. Z praktických důvodů jsme proto použili přísavku, která je k dispozici až u vyšších modelů Nextbase. Chybějící přísavka je ostatně minus, které by mohlo vadit uživatelům s více vozy. Pokud ale auta nestřídáte, mělo by to být v podstatě jedno. „Lepíky“ jsou k dispozici dva.

Sluší se zmínit ještě možnost rozšířit přístroj o další kamery, které lze později dokoupit a jednoduše připojit do hlavního těla. Jde o čočky pro snímání kabiny (využijí hlavně taxikáři) a nebo takové, které zabírají prostor za vozem.

Snadná instalace

Nálepka na nové kameře hlásí, že by se měla před první aktivací dvě hodiny nabíjet. Je ale dobré vědět, že rozhodně není připravena na provoz bez kabelu. Běží sice bez něj, ale provoz je omezený asi na 15 minut. Proto je dobré mít kameru neustále pod proudem. Z takového důvodu je třeba věnovat pozornost umístění kabelou v autě. Ten je u konektoru vybaven malým soudkem, který by měl pomoci s uchycením za hranu stropnice. Pak lze například kabel vést kolem ní. A nebo je možné objednat profi instalaci. Každopádně houpající se „šňůra“ uprostřed palubní desky není ideální.

Výhodou je, že se kamera velmi snadno nasazuje. Je totiž vybavena aktivním držákem, elektrický kabel se tedy připojuje do něj. Vše tak může zůstat na svém místě a vy už jen vložíte kameru do magnetického úchytu. Do polohy se zacvakne ihned, odejmutí chce více síly, ale není to problém. Kameru lze propojit s chytrým telefonem, ale možná je to až zbytečné. My, kteří hledáme jednoduchost, jsme ocenili fakt, že jsme kameru prostě nasadili, na zadní obrazovce zkontrolovali správnost záběru a pak už prostě jen jeli. Pokud se rozhodnete kameru nechat ve voze napořád, nemusíte se starat vůbec. Zařízení se po nastartování ihned zapne a po vypnutí motoru zase vypne.

Do ruky bude nutné kameru vzít jen kvůli nastavení. Lze si například vybrat délku souborů, které mohou být dlouhé minutu, dvě nebo tři. Je možné nastavit kvalitu videa, ale není důvod, proč vybírat horší než Full HD (1920x1080). Pak se nastavuje ještě například datum, registrační značka vozu nebo citlivost G-senzoru, který kameru zapne v případě zaznamenaného drcnutí nebo uchová složku v momentě, kdy vyhodnotí situaci jako takovou, ve které mohlo dojít k nehodě. K videu se samozřejmě ukládají ještě další důležitá data, jako GPS souřadnice, rychlost vozu, čas a datum.
Reklama

Jak natáčí?

Kameru jsme testovali za všech světelných podmínek. Předně je nutné podotknout, že nejde o konkurenci akčních kamer, takže by si ji neměli pořizovat ti, kteří si chtějí třeba pro radost zaznamenávat svou cestu. Jde hlavně o bezpečností pojistku. Proto nevadí zrnitější obraz zejména za tmy. Je třeba ale podotknout, že čitelnost registračních značek vozů, které nás míjely, byla spíš průměrná. Značky byly dobře rozpoznatelné spíš jen na pár metrů. Počítá se s tím, že v případě nutnosti zapsat si registrační značku, budete video zastavovat. SPZ byla pak čitelná i u vozů v protisměru. Komu to přijde málo, měl by sáhnout po vyšším modelu s rozlišením 1440p nebo po vrcholné kameře 622GW, která natáčí ve 4K a ještě je navíc vybavena stabilizací obrazu. Ta nám trochu chyběla hlavně na palubě naftové Dacie Duster, kdy kamera na skle často vibrovala.

Kamera samozřejmě zachycuje i zvuk (lze vypnout). Pokud pak prohlížíte záznamy, lze si vzpomenout na konverzaci, kterou vedete se svými spolucestujícími za volantem. To pak nejednou člověka překvapí, co všechno lze na cestách probírat. My asi povídáme opravdu hodně, pro účely testu pro nás bylo těžké najít minutový záznam, kde by byl jen zvuk vozu. Takto například vypadá natáčení mimo město ve dne. Registrační značky protijedoucích aut jsou čitelné, ale záznam je nutné zastavit na správném políčku. V Dacii Duster kamera vibruje:

Kvalita obrazu není úplně špatná ani v noci. Denní záběry s nočními můžete porovnat na dalším videu, kde jsme natáčeli za tmy, ale v pražském osvětlení na ulici 5. května. Registrační značka auta, které nás v tu dobu předjíždělo je slušně čitelná. Tady je záznam:

Pro zajímavost přidáváme ještě záznam na silnici, kde byla úplná tma. Je vidět jasně dopředu, bohužel proti nám tou dobou nejelo žádné auto. Značky jsou od světlometů přepálené, což je u autokamer běžné. Vidět jsou až na poslední chvíli:

Kde hledat Nextbase

České zastoupení Nextbase je aktivní i na Facebooku. Na jeho profilu najdete zajímavá videa natočena z auta a také soutěže o kamery. Fanoušky se můžete stát zde.

Celkový dojem

Videa se ukládají na micro SD kartu, Nextbase doporučuje svoji, lze ale použít i jakoukoliv jinou. Minutová videa v přednastavené kvalitě mají objem okolo 160 megabajtů, pro rychlé prohlížení se ukládá ještě velmi nekvalitní 20megabajtová kopie. Video můžete pohodlně prohlížet už z SD karty, kterou jednoduše vložíte do počítače a přehráváte pak soubory v obyčejném formátu MP4. Dobrou volbou je ale ještě instalace programu MyNextbase, který data upraví do grafičtěji příjemnějšího prostředí – rychlost se ukazuje na virtuálních budících a poloha vozu přímo na mapě. Jednotlivé soubory se „slijí“ dohromady a vy tak nemusíte náhodně klikat z jednoho na druhý. Aplikace je podle nás ke kameře nutností.

Pokud chcete zamezit smazání souboru s videem třeba na dlouhé cestě, stačí za jízdy stisknout na kameře tlačítko, které ho schová do samostatné složky „protected“, kde ho uchová i když už nebude na kartě místo a ostatní soubory se začnou přepisovat. Tady máme ale výtku k tlačítku, které nelze stisknout logičtějším tlačením zespodu, místo toho musíte bříškem prstu tlačit směrem dopředu. I proto jsme pár videí neuložili. Kdo si ale zvykne, pro toho to problém nebude.

Po zhruba měsíci používání jsme si na kameru Nextbase 322GW zvykli a stala se běžnou součástí našeho denního ježdění. Líbila se nám hlavně její jednoduchost, díky které jsme na ni vlastně mohli zapomenout a případně využít natočená videa jen pokud by to bylo nutné. Její velkou výhodou je hlavně solidní kvalita zpracování a aktivní magnetický držák. Povedená je i aplikace a oceňujeme G-senzor, který hlídá auto i zaparkované. Dobrou volbou jsou také možnosti dalšího rozšíření, třeba o kameru snímající auta za vámi. U tohoto modelu by nám ale chyběla přísavka. Stejně tak by bylo dobré tu a tam mít ještě vyšší kvalitu obrazu. Za 3599 korun jde ale bezesporu o dobrou volbu.
Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Nehoda, ze které mrazí - žena vběhla na červenou přímo před rozjetou dodávku. Přežila zázrakem

Těžce zraněná žena po nehodě ztrácela vědomí, první pomoc ji poskytli svědci i policisté
05.04.2022 14:00
|
5
Reklama

Cyklista málem přišel o život, když projel na červenou. Zachránila ho cizí nehoda

Muž zřejmě přehlédl nebo ignoroval semafor. Smetl by ho lexus, který nabouralo porsche
31.03.2022 07:42
|
2
Reklama

Pojišťovny znají silnici v Česku, kde dochází k nejdražším nehodám. Za dva roky vyšly na 40 milionů

Druhé nejdražší místo má na svém kontě desítky nehod za 35 milionů korun
22.02.2022 18:06
|
5

Děsivá nehoda z Hostivaře. Auto po krátkém letu narazilo do zdi domu a cestou srazilo chodkyni

Při nehodě jako zázrakem došlo jen ke zraněním. Mladý řidič jel nejspíš moc rychle
08.02.2022 15:21
|
13

Sveze sedm lidí, přitom je stejně dlouhý jako Škoda Karoq. Citroën představil nový C3 Aircross

Auto dostane pod kapotu elektrický pohon i benzinové motory. Výkon ale velký nebude
19.04.2024 09:50
|
0

Elektrické BMW iX2 umí na silnici bavit. Kvůli pomalému nabíjení je ale jen pro trpělivé řidiče

Luxusní materiály dělají skvělou atmosféru, překvapí velký kufr. Už chybí jen lepší nabíječka
19.04.2024 08:10
|
0
Reklama

Nový Renault Scenic dorazil do Česka. Je větší než Škoda Karoq, ale jezdí jen na elektřinu

Automobilka sází na cenu lehce pod 1,1 milionem korun, mluví i o solidním dojezdu a nabíjení
17.04.2024 09:59
|
0

Alfa Romeo Milano přišla nuceně o své jméno. Nově bude Čechům připomínat levný salám

Auto, které se vyrábí v Polsku, se nemůže jmenovat italsky, řekl ministr. Automobilka poslechla
16.04.2024 07:54
|
0
Reklama
Autosalon TV