Největšího nevýhodou nalepovací dálniční známky je její správné umístění a nalepení na čelní sklo. Jenže je to složitější, než se může zdát. Vinětu je řidič osobního automobilu povinen nalepit na vnitřní stranu čelního skla tak, aby byla dobře viditelná – vlevo nahoře nebo v oblasti zpětného zrcátka (viz. fotografie). U motocyklu pak na nevyměnitelnou část, například na nohu vidlice nebo nádrž. Známka nalepená na pouzdře nebo postranní kapse je neplatná! Ano, v Rakousku a některých dalších evropských státech jsou dálnice zpoplatněné také pro motocykly, v Česku nikoliv.
Před nalepením nové dálniční nálepky byste měli čelní sklo vyčistit a důkladně vysušit. Takto si můžete být jisti, že nová nálepka bude držet i delší dobu.
Kromě toho by čelní sklo nemělo být v době nalepení nálepky příliš studené. „Při teplotách nižších než pět stupňů se může stát, že nálepka nebude dobře držet,“ upozorňuje rakouský autoklub ÖAMTC – proto byste měli nálepku nalepit jen tehdy, je-li vozidlo zaparkováno v garáži, jsou-li venkovní teploty dostatečně vysoké a nebo pokud se čelní sklo po dlouhé jízdě zahřeje. Známka by se zároveň neměla lepit do oblasti zatmaveného pásu.
Pokud některé z těchto pravidel nedodržíte, pravděpodobně se dočkáte pokuty ve výši 120 eur, tedy
2 889 Kč.
Zatímco policejní hlídky budou při kontrole asi benevolentnější a o pár centimetrů špatně nalepenou známku přehlédnou, mýtné kamerové brány už tak milosrdné nebudou. O tom se mimo jiné přesvědčil i řidič ze Slovenska, kterému z Rakouska přišla pokuta za jízdu bez známky i přesto, že ji měl koupenou a nelepenou. Jenže podle společnosti
Asfinag, která má kontrolu mýta v Rakousku na starosti, byla nalepená špatně.