Kdo může být mentorem?
Dohlížet na sedmnáctiletého řidiče nemůže jen tak někdo, kdo má řidičský průkaz a zrovna potřebuje někam odvézt. Člověk, která chce být mentorem, musí splnit řadu podmínek. „Požadavky na mentora, které musí být splněny, jsou obsahem návrhu novely zákona č. 361/2000 Sb.,“ vysvětluje František Jemelka, tiskový mluvčí MDČR a přidává výčet zákonných podmínek:
Mentorem může být pouze osoba,
a) které bylo uděleno řidičské oprávnění pro skupinu B před více než 10 lety,
b) která je posledních 5 let nepřetržitě držitelem řidičského oprávnění pro skupinu B,
c) která v posledních 5 letech nepozbyla právo k řízení motorového vozidla na území České republiky a nebyla ve výkonu správního trestu nebo trestu zákazu činnosti spočívajícího v zákazu řízení motorových vozidel, jde-li o držitele řidičského průkazu nebo mezinárodního řidičského průkazu podle § 104 odst. 2 písm. b), c) nebo d),
d) která nemá zadržený řidičský průkaz,
e) která nemá v bodovém hodnocení zaznamenán žádný bod a
f) která s takovým zápisem souhlasí.
Z této zákonné definice tak vyplývá, že funkci mentora mohou vykonávat pouze zkušení a zcela bezúhonní řidiči. Obecný předpoklad tohoto návrhu je, že mentorem bude rodič, u kterého lze očekávat velký zájem na tom, aby se jeho potomek naučil dobře řídit a hlavně aby jezdil bezpečně. Výhodou tohoto nového opatření má být především nabírání prvních řidičských zkušeností v běžném provozu pod dohledem. Tím pádem nehrozí, že mladík, který ztratí prvotní strach z řízení, začne hned jezdit jak utržený ze řetězu. Podle zkušeností z Německa mají takto vychovaní řidiči o 20 procent méně nehod ve chvíli, kdy začnou jezdit bez dohledu. Mentor by pak měl dbát i při své řízení na správné počínání. Jak vyplývá ze zmíněných podmínek, stačí jeden udělený trestný bod a pro svého žáka se stává nepoužitelným.