Reklama
Auto profi

Do autoškol míří nové záludné otázky. Kvůli řidičáku na auto je nutné znát i ty o motorkách

Od neděle 9. července se žadatelé o řidičské oprávnění budou muset popasovat s dalšími 46 otázkami
Zdroj: Tiskový servis Suzuki

Teoretické otázky v autoškolách neustále přibývají tak, aby co nejlépe odpovídaly aktuálním trendům v silničním dopravě. Od minulého roku se tak žadatelé o řidičské oprávnění musejí poprat s otázkami týkajícími se například asistenčních systémů. Letos v únoru je zase doplnily otázky spojené s nákladními vozidly. A silná ofenzíva nových otázek neslábne ani přes prázdniny. Už od 7. července se totiž žáci v autoškolách budou muset popasovat se záludnými otázkami tázajícími se na cyklisty, motorkářů či nevidomých. Vůbec poprvé budou mít i novou podobu.

Otázky už se i hýbou

Celkem by mělo přibýt 46 otázek, z čehož 11 by mělo mít vůbec poprvé dynamickou podobu. To znamená, že žákovi se při zkoušce nejdřív ukáže jakási animace a teprve po jejím skončení až samotná otázka. „Tento typ otázek žáky lépe připraví na reálné dopravní situace, takže za mě jde o určitě vítanou novinku," řekl nám instruktor pražské autoškoly Radek Vrtal.

V jedné otázce je například vidět, jak motorkář projíždí pravotočivou zatáčku a následně je zkoušený dotazován: „Optimální průjezd pravotočivou zatáčkou. S ohledem na zásady bezpečné jízdy najíždí řidič motocyklu do zatáčky:" Správná odpověď pak zní: „Do levé části svého jízdního pruhu, má tak větší poloměr při průjezdu zatáčkou a dříve tak vidí do zatáčky." Vedle motocyklů se nové dynamické otázky týkají také cyklistů a chování k nevidomým. Všechny je najdete zde.

Dalších 35 otázek už je klasicky textových a stejně jako ty dynamické se týkají právě motorkářů, cyklistů a správného chování k nevidomým. Mezi nimi už je pochopitelně zahrnuta i otázka s předepsaným bezpečným odstupem od cyklisty. Nás však velmi zaujala tato otázka: „Řidič vozidla hromadné dopravy osob by měl s ohledem na nevidomé osoby ve vyobrazené dopravní situaci zastavit:" Správnou odpovědí je: „U signálního pásu z reliéfní dlažby tak, aby nevidomé osoby bezpečně poznaly místo nástupu do autobusu." Pro všechny nové textové otázky klikněte sem.

Podle Asociace autoškol ČR by se měl objem teoretických otázek postupně navýšit až o 120, z nichž 20 bude v nové dynamické podobě. Studenti autoškol tak budou muset čelit už zhruba tisícovce otázek.

Ubývá nových řidičů

Jak otázek přibývá, ubývá úspěšných absolventů autoškol. „Dříve byla úspěšnost výrazně vyšší, ale poslední roky je to čím dál horší. Žáci přípravu na teoretickou část závěrečné zkoušky zanedbávají a mnohem častěji tak musí test opakovat," uvedl Radek Vrtal s tím, že žáci nejvíc chybují v otázkách, které je potřeba umět nazpaměť. Velké problémy jim dělají například otázky ohledně techniky vozidla, provozních záležitostí nebo dlouhé otázky, kde jde hlavně o slovíčkaření. Často se také setkává s tím, že studenti kteří skládají zkoušku na osobní auto, vyhoří na otázkách ohledně motocyklů, které jsou také součástí teoretické části skupiny B.

V článku nad tímto textem pak najdete jednotlivé otázky, na kterých každoročně pohoří nejvíce žáků.
Reklama

Diskuze

Alena - 11.07.2023 08:56:20
No nevím.Ale myslím si že to je už nad rámec ty navíc otázky.Bod kdo má zájem o auto tak jen otázky na auto alr motorku co nená člověk zájem je zbytečný.Mělo by se uvažovat o to aby ti co mají řidičak byli znovu přezkoušeni aby věděli co a jak.
Fr_von_Dr - 09.07.2023 22:17:12
Na dopravní značení v ČR nemúže kohokoli připravit žádná autoškola. Obzvláště při opravách silnic nebo objížďkách. Řidič potřebuje při situaci jednoznačné řešení, a ne "zastavit a zkoumat", která z variant by se hodila!

V zahraničí mohou řidiči narazit na zelenou středovou čáru. Pomáhá s dodržením základního pravidla

Dvojitou čáru doplněnou o zelený pruh můžete potkat na nizozemských silnicích
04.07.2023 12:29
|
7
Reklama

Nehoda v zahraničí se může stát pastí pro neznalé řidiče. Zbytečně pak platí nemalé peníze

Auto v dobrém technickém stavu je základem, stejně jako kvalitní autopojištění
03.07.2023 15:24
|
0
Reklama

Zahraniční předpisy skrývají řadu pastí políčených na neznalé řidiče. Některé jsou vyloženě zákeřné

Seznámit se s pravidly zemí navštívených v rámci dovolené je minimálně velmi vhodné
29.06.2023 07:25
|
6

Řidiči v horku spoléhají na škvíru v okně, přitom je k ničemu. Pomůže jiná metoda

Podle odborníků se účinnost pootevřeného okna blíží placebu. Lepší je větrat rychle a pořádně
27.06.2023 07:25
|
9

Řidiči často využívají ostřikovače k jinému účelu, než by měli. Hrozí jim přitom postih

Opravdový problém nastává, když je zlomyslné ostříkávaní použito proti motorkářům nebo cyklistům
11.04.2024 14:07
|
5

Motorkáři si zkracují čekání v kolonách jízdou v cyklopruhu. Policie to většinou přehlíží

Tomu, kdo se v pruhu pro cyklisty ocitne neprávem, hrozí pokuta. Kdo ho tedy může legálně využívat?
10.04.2024 12:00
|
2
Reklama

Škodovka i další značky zaznamenaly rekordně nízké prodeje. Dařilo se naopak Volvu

Vůbec největší meziroční propad v měsíci březnu sledujeme u Octavie a Kamiqu. Důvod je celkem prostý
09.04.2024 12:00
|
2

Kvíz: Otázky v autoškole jsou někdy záludnější, než byste čekali. Dokážete na ně odpovědět?

Při závěrečných testech se žáků ptají i na alkoholovou párty nebo třeba holení za volantem
07.04.2024 08:48
|
1
Reklama
Autosalon TV