Reklama
Řidičův chleba

Komentář: Že jsou Němci lepší řidiči než Češi? Fáma, kterou rozbije chvíle jízdy po jejich dálnici

Pravý pruh německým řidičům zrovna nevoní. Dodržování snížené rychlosti je také dost vlažné
Zdroj: Jan Markovič, Autosalon.tv

„Němečtí řidiči pečlivě dodržují dopravní předpisy. I proto mohou mít na svých dálnicích neomezenou rychlost, Češi by ji nezvládli.“ Takové a jim podobné výroky slýchám ve svém okolí docela často. Obvykle od lidí, kteří vyjedou do Německa tak párkrát do roka, nebo od těch, kteří zkrátka chtějí, aby byl na české řidiče větší bič. Ve skutečnosti jde ale o mylnou představu, kterou může napravit jen častější návštěva německých dálnic. Tamní řidiči jsou minimálně stejně neukáznění jako tuzemští. A někdy možná i víc. Zejména co se levého pruhu týká.

Neústupní levoproudaři

V Německu mám část rodiny, a to poměrně daleko až v Porůří na hranici s Nizozemskem. Cesta z Prahy v pátek zabere okolo osmi hodin i s přestávkou na oběd, nazpět to bývá tak zhruba o hodinu méně. Samozřejmě to není jediná návštěva našeho velkého souseda, po tamních silnicích a dálnicích jezdím několikrát do měsíce. Přitom si lámu hlavu nad tím, kde se berou ty povídačky o tom, že Němci přísně dodržují dopravní předpisy.

Tak třeba levoproudařů je na německých dálnicích opravdu mnoho. Nejenže odmítají ustoupit do pravého pruhu jen proto, že někde v dáli jede kamion a před nimi přece jedou ostatní. Ale neuhnou ani ve chvíli, kdy jsou v levém pruhu sami. Zdá se mi, že se tolik nedívají do zpětného zrcátka nebo prostě ignorují auta za sebou. A pozor, děje se to často na úsecích s neomezenou rychlostí a to i když auto jede 160 nebo 130 km/h. Je to jedno. Pravý pruh smrdí! Bohužel jedinou možností je takové auto podjet. A když se pak podíváte nazpět, vidíte člověka, který se jen upřeně dívá před sebe a nedává pozor, co se kolem děje.

Když už jsem toho měl dost, pořídil jsem z místa spolujezdce fotku, kterou vidíte na začátku tohoto článku. Tohle je ještě relativně odpustitelná situace, protože řidiči zrovna dodržují za sebou rozestupy, nicméně obvyklejší je, že jsou na sebe auta pořádně nalepená a pak se jede stylem, že někdo vpředu šlápne lehce na brzdu, ostatní postupně také a na konci se už panicky brzdí. Z tohoto důvodu prostě v hustším provozu raději jezdíme vpravo. Je tam přece jen víc klid a brzdová hysterie se nás tolik netýká.

Dodržování rychlosti? Mýtus číslo dvě

A že Němci dodržují předepsanou rychlost? Z mých cest se to opět nezdá. Třeba nedávno jsem jel místy, kde bylo asi 15 kilometrů dlouhé zúžení s omezenou rychlostí na 100 km/h. Člověk se v cizí zemi snaží chovat na silnici slušně a tak jede podle značky. Prvních pár kilometrů se to jakž takž daří i ostatním, jenže pak jim postupně dochází trpělivost a někde na desátém kilometru zúžení jede většina lidí bohatě přes. Prostě už je to nebavilo.

Stejně tak je to se zpomalováním z neomezené rychlosti do omezených úseků. Lidem se moc nechce, to je přirozené. A mnohdy rychlost stáhnout tak na 20 km/h přes limit. Jen když je tu kamera, o které se ví, třeba v prudkém klesání se stovkou, to se pak brzdí i na 80. Hned poté se ale zase většina aut rozjezde.

Ne, netepu tu Němce, že jezdí jak se jim chce. Naopak, tohle je prostě přirozené chování, které najdete jak tam, tak i u nás. Rozhodně ale neplatí, že by Němci byli v dodržování předpisů kdovíjak lepší než my. Ne, jsou na tom minimálně úplně stejně. Uvědomuji si, že jde jen o mé osobní pozorování, chování řidičů ale mnohdy do statistiky promítnout nejde. Třeba v měření rychlosti jde jen o to, kdo do pasti spadl a kdo ne. Navrhuji jen jedno – přestaňme se podceňovat a říkat, že nějaký národ je na tom s jízdou v autě lépe než my. Zbytečně se ponižujeme, přitom to ani zdaleka neodpovídá realitě.
Reklama

Diskuze

Karel - 15.09.2023 14:06:33
Souhlas. Při výkonu zaměstnání najezdím měsíčně 5 - 10 000 km měsíčně a popisovaný jev je na našich dálnicích bohužel velice otravná klasika. A je pravdou, že vládci levého pruhu jsou opravdu i dost často zahraniční řidiči nejčastěji z Německa.
JCh - 14.09.2023 11:40:35
Naprostý souhlas, všichni v co lejlevějším pruhu. V neomezeném úseku to klidně blokují i 120 km/h. Úseků v rekonstrukci je taky hodně a že by pracovali o víkendu? To rozhodně není běžná praxe. V pátek ve 14 hod zabalit a v pondělí ráno v 7 hod začít.

Vypadá jako závodní stíhačka, přesto ji lze osedlat i s řidičákem A2. Tohle je ideál pro začátečníky

Jaké jsou hlavní klady a zápory čínské novinky CFMOTO 450 SR? Lukáš Pešek vysvětlí na videu
31.05.2023 09:30
|
4
Reklama

Říká vtipy a odhalí řidiče, který vám naboural auto. Mercedes aspiruje na krále zábavních systémů

Umí si povídat, má zabudovanou virtuální realitu a díky kamerám dokáže napráskat viníka nehody
10.05.2023 15:30
|
0
Reklama

Pozor, abyste do tohoto elektromobilu nenaložili příliš tlustou posádku. Nemusel by stačit řidičák

Mercedes EQS SUV je obr s hmotností 2,8 tuny. Otočí se ale na pětníku, zjistil Hrubis v testu
10.05.2023 09:25
|
4

Honza si v novém dílu Autosalonu vyzkouší roli řidiče manažerky roku. Ta mu doporučila odpočívat

Netradiční test elektrického luxusního Mercedesu EQE můžete sledovat už ve středu na Prima COOL
06.02.2023 09:55
|
1

Škoda odhaluje další detail chystaného elektromobilu. Elroq dostane chytrá světla

Nová čistě elektrická škodovka se veřejnosti odhalí na podzim letošního roku
22.05.2024 11:58
|
2

První svezení: Nová Toyota Yaris Cross je svižnější a tišší. Už bude jen hybrid, zvykněte si

Automobilka výrazně zapracovala na odhlučnění. Bezstupňová převodovka ale nemá ráda plný plyn
21.05.2024 16:06
|
1
Reklama

Kvíz: Multikára pomáhala socialistickým budovatelům. Jak se vyznáte v její historii?

Kdy konečně mohla vyjet ze skladů na silnice a kolik toho opravdu uvezla? Na to se ptáme v kvízu
19.05.2024 09:43
|
1

Elektromobilita není jediné řešení. Miliarda spalovacích aut ve světě nezmizí, říká šéf Stellantisu

Autosalon hovořil se šéfem koncernu Stellantis Carlosem Tavaresem o budoucnosti aut nejen v EU
15.05.2024 08:05
|
1
Reklama
Autosalon TV