Automobilky stojí o elektromobily s pomocným spalovacím motorem. Brání jim ale nařízení EU
Pojmem „hybridní pohon“ označujeme technologii kombinující spalovací ústrojí a jeden nebo více elektromotorů. Už z podstaty věci vyplývá, že taková motorizace může mít mnoho podob – od jednodušších mild a plug-in hybridů až po tzv. full hybridy, které proslavila zejména japonská automobilka Toyota. Výrobci do svých pohonů elektromotor implementují především kvůli snižování vyprodukovaných emisí, avšak pozitivními vedlejšími efekty jsou i snižování spotřeby, lepší plynulost jízdy, okamžitý přísun výkonu a tedy lepší reakce na plyn.
Komplikované, ale účinné
Není to tak dlouho, co se začala na evropském trhu častěji ukazovat úplně nová koncepce, která těchto výhod využívá na maximum. Říká se jí „range extender“ a můžeme ji znát třeba z původního BMW i3 REx, neúspěšného Fiskeru Ocean nebo nové Mazdy MX-30 R-EV. Tyto vozy primárně fungují jako klasické elektromobily – zpravidla disponují větší baterií než plug-in hybridy, přičemž na jedno „nabití“ ujedou běžně i přes 100 kilometrů. Pokud vám energie nebude na jedné cestě stačit, spustí se spalovací motor, který v tomto případě funguje výhradně jako generátor, tudíž není připojen na žádnou z náprav. Většinu dostupných vozů s touto technikou lze rovněž nabíjet externě kabelem.
Mluvíme o tom proto, že řada předních výrobců vyjádřila zájem o zařazení tohoto pohonu do svých vozů v případě, že Evropská unie přehodnotí zákaz prodeje spalovacích motorů v roce 2035. Například Jim Farley, generální ředitel společnosti Ford, pochválil jízdní vlastnosti „range extenderů“ na investorské konferenci společnosti Bernstein, která se konala na konci května: „Budeme jednat se všemi regulačními orgány, protože právě EREV (zkratka pro Extended-range electric vehicle) mohou být dalším zásadním krokem.“
Záleží na nově zvoleném zastoupení
Podobný názor na otázku ohledně EREV vyjádřil i generální ředitel koncernu Stellantis Carlos Tavares: „To do značné míry závisí na tom, jak se bude Evropa dále vyvíjet po volbách do Evropského parlamentu. Mnoho lidí říká, že svůj postoj k zákazu prodeje spalovacích motorů budou muset změnit.“ Společnost uvedla, že by mohla v Evropě nabízet elektromobily s prodlouženým dojezdem od svého čínského partnera, společnosti Leapmotor. Ta na domácím trhu v současnosti nabízí EREV verzi středně velkého SUV s označením C10.
Připomeňme, že Evropská unie zahrnula i tento druh motorizace do balíčku sankcí vůči čínským elektromobilům, protože pohon zajišťuje výhradně elektromotor. I na ně se tedy vztahuje dovozní clo, které může dosáhnout výše až 38 procent.