Reklama
Bonusy k TV pořadu

Komentář: Jestli někdy existovala šance na zrušení zákazu spalovacích motorů, tak je to teď

Největší strana Evropského parlamentu chce přezkoumat zákaz prodeje aut se spalovacími motory
Zdroj: Tiskový servis Evropského parlamentu

Pokud jste alespoň okrajově sledovali předvolební debaty kandidátů do evropského parlamentu, nemohlo vám uniknout, že otázka zákazu prodeje nových vozidel se spalovacími motory vyvolala řadu jiskrných diskuzí. Ukázalo se, že toto téma silně vnímají i tuzemští voliči, kteří svými hlasy podpořili zejména konzervativní politické strany s nadějí, že zákaz úplně zruší nebo alespoň posunou. Pro automobilové nadšence starého kontinentu může být dobrou zprávou, že podobná nálada panuje také v mnoha jiných státech evropské unie, a tak většinu „křesel“ získaly právě takové strany, které se budou nucenému odchodu spalovacích motorů snažit zabránit. Pokud někdy existovala šance na změnu, je to právě teď.

Největší evropská strana obhájila svou dominanci

Největší úspěch zaznamenala Evropská lidová strana (EPP), která dosud obsadila 188 mandátů z celkových 720. Koalice se skládá ze středo-pravicových stran, přičemž v minulém volebním období bylo její součástí třeba KDU-ČSL, TOP 09 nebo STAN. Aktuálně se žádná z českých stran k EPP zatím nepřihlásila.

Současní členové přitom neztráceli čas a na zasedání v Portugalsku tento týden diskutovali o politických prioritách pro příští pětileté funkční období v parlamentu. Návrh těchto priorit podle informací agentury Reuters zahrnoval cíl: „Revidovat pravidla pro snižování emisí CO2 u nových osobních automobilů a dodávek, aby bylo možné používat alternativní paliva s nulovými emisemi i po roce 2035“.

To by výrobcům automobilů umožnilo vyvíjet a nadále prodávat novou generaci automobilů se spalovacími motory, které jezdí pouze na certifikovaná paliva s neutrálními emisemi CO2. Vozy by zároveň musely být vybaveny technologií, která zabrání nastartování při naplnění nádrže klasickým benzinem nebo naftou.

Je důležité zmínit, že k podobnému kroku se zavázala i Evropská komise poté, co Německo vyžadovalo výjimku pro tento typ pohonu. Nelze tedy s přesností určit, co přesně bude EPP projednávat, a jaké změny oproti plánované výjimce chce prosadit.

Napříč dokumentem, který shrnuje rámcový program strany, se vyskytuje myšlenka technologické neutrality, která je téměř v přímém odporu s nynějším prosazováním zákazu prodeje spalovacích motorů v roce 2035. Tento princip by se dal shrnout slovy: „Nezavazujme se definitivně k jediné technologii, aniž bychom znali její budoucí potenciál a omezení." Tím bychom se mohli snadno dostat do slepé uličky, kde se sami připravíme o alternativní řešení, která se mohou na cestě objevit. Ačkoliv nařízení jako takové je sice možné kdykoliv změnit nebo zrušit, zdroje na vývoj jedné specifické technologie budou nenávratně ztraceny, což značně komplikuje možnost změny kurzu v budoucnosti. Omezuje se tím flexibilita reakce na nové technologické trendy a objevy, které se mohou ukázat jako perspektivnější řešení.

Právě proto je v dokumentu EPP popsáno hned několik návrhů na podporu dalších alternativ. Řeč je například o mezinárodním zvýšení výroby vodíku; vytvoření průmyslové aliance pro malé modulární jaderné reaktory nebo podpoře vývoje technologií k zachycování, ukládání a dalším využívání uhlíku spolu s vytvořením tržních pravidel pro obchodování s ním. Jinými slovy, je velmi pravděpodobné, že finální prosazení výjimky pro spalovací motory určené pro bezemisní paliva bude pouze prvním krokem ke kompletní revizi zákazu a zahájení vážné diskuze o dalších možných alternativách k plně elektrickému pohonu.
Reklama

Diskuze

Jenda - 10.07.2024 17:30:06
Zákaz spalováků nebude,ale stejně nás přinutí si koupit elektroauta.Od roku 2027 je zavedena uhlíková daň na benzín a naftu,bude každoročně navyšována,kolem roku 2030 bude benzín a nafta stát kolem 100 kč/litr.Ani já nepočítám po roce 2028 se spalovákem.
M H - 10.07.2024 16:50:07
K čertu s touto EU

Tito čeští europoslanci hlasovali pro zákaz spalovacích motorů. Všichni kandidují znovu

Luděk Niedermayer hlasoval pro, přitom je na kandidátce s odpůrcem zákazu Alexandrem Vondrou
05.06.2024 07:53
|
44
Reklama

Zákaz předjíždění pro kamiony na dálnici D1 platí od dnešního dne. Je to hloupost, říká Amazonka

Na trase mezi Prahou a Brnem byly nainstalovány dopravní značky, které frustrují řidiče kamionů
29.05.2024 17:08
|
71

Ekologem na zakázku. Aktivisté žádali 50 milionů korun za boj proti dieselovým motorům

Organizace Deutsche Umwelthilfe v době skandálu Volkswagenu nabízela propagaci plynu
15.02.2024 08:14
|
7

Podrobný přehled cen ukazuje, kolik zaplatíte za parkování u letiště. Jde to i zdarma

Zanechání auta na oficiálním parkovišti může vyjít poměrně draze, existují ale alternativy
15.07.2024 08:03
|
2

Tato zajímavá auta teď končí. Podlehla přísným regulacím EU, protože nejsou dostatečně zelená

Podívejte se na nejzajímavější vozy, jejichž odchod z evropského trhu nás bude mrzet
04.07.2024 08:40
|
0
Reklama
Autosalon TV