Reklama
Řidičův chleba

Komentář: Cla na čínské elektromobily evropské značky nevítají. Odhalují jejich závislost na Říši středu

Vypadá to, že EU schválila uvalení cel na čínské elektromobily evropským značkám navzdory. Nebo ne?
Zdroj: Tiskový servis BYD

Cla, která uvalila EU na importované čínské elektromobily, názorně ukazují, jak komplikovaný je dnešní globální trh a jak nesrozumitelné jsou procesy, jež na úrovni Evropské komise vedou k tak významným legislativním úpravám, že mají potenciál změnit celý evropský automobilový trh. Když člověk nyní poslouchá oficiální odmítavá vyjádření některých evropských značek, které uvalení cel kritizují, nevěřícně se ptá, proč jim tedy ta zlá EU tímto krokem dále komplikuje život. Jenže on celý příběh může být ve skutečnosti úplně jiný.

My nic, my muzikanti

Člověk nemusí být kdovíjaký odborník, aby si položil základní otázku – proč se EU před zhruba devíti měsíci vůbec pustila do investigativního zkoumání nekalých výhod importované čínské elektromobilní produkce s cílem uvalit na ni cla tak, aby narovnala tržní prostředí na evropském trhu, když po tom ze strany našich automobilek údajně nebyla vůbec poptávka? A týž člověk s prostým selským rozumem si hned dokáže i odpovědět – ona po tom totiž ze strany automobilek poptávka byla, protože výhody, kterými čínská komunistická vláda své výrobce zvýhodňuje (viz. samostatný box), opravdu deformují evropské tržní prostředí a mají poměrně vysoký potenciál si dlouhodobě ukrojit solidní koláč tržního podílu.

Nikdo nemůže být tak naivní, aby si myslel, že takhle významný zásah do obchodních vztahů mezi Evropou a Čínou vznikl jen tak někde u stolu v Bruselu, aniž by k němu měly co říct hlavní aktéři, tedy automobilky. Nikdo přece nemůže věřit tomu, že to onehdá jen tak napadlo nějakého úředníka, který si vycucal z prstu nějaké sazby, ty byly schváleny, zatímco automobilky celou tu dobu jednohlasně křičely: „nechceme to, hlavně nás nechraňte, my máme z levných elektromobilů z Číny radost…“. Nic takového. Ostatně, tento způsob ochrany trhu je vzhledem k okolnostem a nefér výhodám čínských značek, asi opravdu nutný a v pořádku, jen se teď přesouváme k připravenému druhému stupni komunikace, kdy se evropské značky od schváleného opatření veřejně distancují. Proč? Protože Čínu existenčně potřebují.

Bez Číny si dnes nikdo ani...

Vzniklá situace v celé nahotě ukazuje, jak moc jsou evropští výrobci v oblasti elektromobility závislí na Číně. Ta drží zhruba 80% světový podíl na výrobě baterií a přibližně 90 % elektromobilního know-how pochází z asijského regionu. Spousta evropských výrobců v Číně své elektromobily i vyrábí a navzdory masivním poklesům prodejů na tamním trhu se stále snaží vycházet s Číňany dobře, protože je životně potřebuje pro splnění svých elektromobilních cílů především v Evropě.

V návaznosti na uvalená cla lze zcela logicky očekávat nějaká odvetná opatření ze strany Číny, která má opravdu obrovské možnosti, jak nechat evropský automotive pořádně vycukat. Koneckonců, právě odevzdání se do náruče Říše středu v oblasti mobility je z geopolitického hlediska i do budoucna vysoce rizikové. Vždyť úplně stačí, aby Čína na nějakou dobu stopla (nebo výrazně zdražila) dodávky akumulátorů, a je vymalováno. Evropské automobilky pak nevyrobí víceméně ani jedno elektrické auto.

Reklama

Jak Čína podporuje svůj elektromobilní průmysl?

V komunisticko-socialistické Číně s centrálně plánovaným hospodářstvím hrají stále hlavní roli státem vlastněné podniky a vláda. Ta nyní s cílem dobýt evropský trh, který se do budoucna profiluje čistě elektricky, masivně pomáhá svým vybraným značkám. Podpora zahrnuje například fleetové státní zakázky, půjčky s nulovým či velmi nízkým úrokem od státem vlastněných bank, velmi levné pozemky pro výstavbu továren s naprosto nekomplikovaným stavebním řízením (nezřídka s nuceným vysídlením vesnic či bez ohledu na životní prostředí), daňové prázdniny, dotované surové materiály nebo díly ze spřízněných státem ovládaných oblastí průmyslu, dotovaná lodní přeprava vozů do EU, významná finanční podpora pro export vozu do Evropy atd.

Mezi mlýnskými kameny

Evropští výrobci jsou v nezáviděníhodné situaci připomínající mlýnské kameny. Na jednu stranu jim díky nefér výhodám cenově konkurují čínské vozy, na straně druhé jsou však ve velké většině i jednoznační vazalové Číny. Pokud si pak na misku vah dáte v souvislosti s cly jejich výhody či nevýhody, není se čemu divit, že automobilky teď veřejně hlásí, jak se cly nesouhlasí, jak čínskou konkurenci vlastně vítají a jak by rády co možná nejvolnější trh bez bariér a regulací. Vzniklá situace nemá žádné dobré řešení – i kdyby se v Evropě dařilo stavět továrny na výrobu baterií (což stejně není a nebude tak snadné – viz. například výsledek referenda v Dolní Lutyni), stejně budou potřeba suroviny a další komponenty, kterými vládne Čína. Cla kromě toho mnohem viditelněji odkryjí veřejné tajemství, které u řady značek prozradí, že jejich auto je ve skutečnosti Made in China. A nepůjde o úplně zanedbatelné značky a modely – Tesla, Volkswagen, BMW, Mini, Volvo, MG, Lotus…

Systém, který by měl začít platit už od 4. července, je nastaven následovně: EU si vzala do hledáčku zejména tři největší hráče, které podrobila vlastnímu vyšetřování z hlediska podpor se strany čínské vlády. Výsledkem je, že BYD bude zdaněn ve výši 17,4 %, Geely 20 % a SAIC 38,1 %. Ostatní čínští EV výrobci budou mít zdanění 21 %. Vše nad rámec již současného 10% zdanění importu. Už nyní ale prosakují informace, že evropští výrobci, a to včetně Tesly, která má továrnu v Berlíně, kterých by se opatření negativně dotklo, možná dosáhnou jisté „individuální kalkulace“. Takže nakonec můžeme, stejně jako u spousty jiných EU nařízení, očekávat řadu různých výjimek, které tento celní guláš ještě pořádně promíchají.

Co zaznělo od automobilek v souvislosti s cly?

Volkswagen: „Negativní efekt tohoto rozhodnutí převažuje nad případnými benefity pro evropský a zejména německý automobilový průmysl.“

Mercedes-Benz: „Jako země, která exportuje, opravdu nepotřebujeme další nárůst obchodních bariér.“

Stellantis: „Nepodporujeme opatření, která vedou k další fragmentaci světového trhu.“

Volvo: „Situaci analyzujeme“

Reklama

Diskuze

Alicja Skowrońska - 16.06.2024 13:53:59
Nabídka půjčky @ 2% sazba!!! Naše společnost je právní organizace, která byla vytvořena za účelem pomoci lidem, kteří potřebují pomoc, například finanční pomoc. jsme finanční společnost se sídlem v Polsku. Takže pokud máte finanční potíže ve finančním ne
Docktor - 14.06.2024 09:53:08
Začína sa napĺňať predpoveď vlastníka Toyoty: viac ako 30% BEV na svete nebude.

Pepa Vrtal v čínském Dongfengu U-Tour objevil záhadnou schránku. Bojuje proti smradu

Čínské automobilky umí být velmi podivné. Podívejte se, co Pepa našel v levném sedmimístném MPV
12.06.2024 17:08
|
4
Reklama

Pepovi dali čínské auto, aby se v něm projel. Stalo se nemožné, pochválil ho

Dongfeng U Tour je rodinný křižník se sedmi místy k sezení a velmi zajímavou cenovkou
11.06.2024 12:00
|
1

Jak jezdí čínský luxus pro rodinu nebo ojetá Tesla Model 3? Nový Autosalon bude hodně nabitý

Čeká vás také test ostrého motocyklu Ducati Hypermotard i rady na cestu za Eurem 2024
10.06.2024 12:00
|
0

Tohle se nečekalo. Téměř polovina majitelů elektromobilů se chce vrátit ke spalovacím motorům

Výsledky průzkumu renomované společnosti McKinsey & Co. překvapily i samotnou firmu
19.06.2024 08:17
|
25

Kdy je tankování během dne nejlevnější? Autoklub zanalyzoval 14 tisíc pump a má jasné doporučení

Ceny paliv se na čerpacích stanicích mohou během dne docela dost měnit. Kdo to ví, ušetří
14.06.2024 13:39
|
3
Reklama

Komplikace pro auta do zásuvky. Na trajekty v Řecku nepustí plně nabité elektromobily ani plug-iny

Podle nového nařízení řeckého ministerstva je maximální povolená úroveň nabití baterie 40 procent
30.05.2024 17:28
|
3

Škodovka výrazně zlevnila Enyaq. Verze s označením Tour stojí pod 900 tisíc Kč a má solidní výbavu

Elektromobil je vybaven baterií s kapacitou 55 kWh a slibuje dojezd 375 km
21.05.2024 10:02
|
3
Reklama
Autosalon TV