USA na prahu obchodní války, Evropa přemýšlí
Příznivci elektromobilů často při komentování vzniklé situace operují s tím, že Evropa, popř. tradiční značky, zaspaly a tudíž dobře jim tak, že je teď Čína takhle vyškolí. Není to ale tak černobílé - evropské automobilky už z podstaty nikdy nemohly mít stejné vstupní podmínky, jako čínští výrobci, kde o všem rozhoduje centrální plánování komunistické strany. Ani obrovský automobilový koncern nemůže získat africký důl na nerostné bohatství, neboť cesta k němu vede přes celou řadu ne úplně etických kroků - a to je tato věta formulována až příliš opatrně, neboť ve skutečnosti se bavíme třeba i o dodávkách zbraní, pomoci při státním převratu či finanční podpoře určitě skupiny, která v daném regionu tahá za nitky. My vám dáme AK-47, vy nám dejte díru v zemi...
Ať už čínská klikatá cesta vedla nejrůznějšími temnými zákoutími, pokrytecky nad nimi přivíráme oči a orientujeme se jen na výsledek - technologicky vyspělé, dobře zpracované elektrické auto za cenu nižší než od tradiční značky. Jenže každý rozumný člověk chápe, že z pouhého importu aut z Číny domácí ekonomika žít nemůže. Naopak.
Na čínskou státní podporu tak musí trhy reagovat vlastní ochranářskou politikou, a ta se nejúčinněji dělá prostřednictvím cel. Jak ukazuje USA se svým 100% clem na čínské elektromobily, je skutečně nutné tnout do živého a moc se s tím nepatlal. Pokud tedy chcete zachovat svůj vlastní průmysl, ekonomiku či zaměstnanost a třeba i omezit závislost na Číně. Je ale jasné, že akce vyvolává reakci, a tak se dají očekávat čínská odvetná opatření.
Evropa je (opět) v roli váhavého střelce, kterému strašně dlouho trvá, než se na něčem shodne a ještě déle, než to uvede do praxe. Zatím je ve hře clo na čínské elektromobily ve výši 10 procent. Ve srovnání s USA je to komické číslo, evropští experti hovoří o minimálně 60procentním celním zatížení, které už by mohlo přinést kýžený efekt. Jenže na stole samozřejmě neleží jen otázka, zdali je to zásah do volného trhu, ale především, zdali globálně vůbec nějaký volný trh ještě existuje.