Reklama
Testy

Uvnitř vás přivítá mluvící hlava. Vyzkoušeli jsme čínský kombík, pohodlím strčí Teslu do kapsy

Nio ET5 Touring zapadá někam mezi MG5 Electric a Volkswagen ID.7 Tourer, a to rozměrově i cenou
Zdroj: Robin Běhal pro Autosalon.tv

Děje se to, čeho se všichni báli. Čínská auta začínají ve velkém zaplavovat evropský trh a v mnohém překonávat zavedenou konkurenci. Za méně peněz jsou často schopna nabídnout víc výbavy i lepší motorizace a v případě elektromobilů modernější technologie, delší dojezd, rychlejší nabíjení a mnohdy také atraktivnější design. Příkladem toho je i čistě elektrické kombi Nio ET5 Touring, které nejenže v některých ohledech dalece překonává evropské elektromobily, ale také americkou Teslu. Koupit si ho můžete i v Česku.

V Česku jako zjevení

Číňané jsou v rámci elektromobility o krok napřed. Vize bezemisní autodopravy tu totiž byla ještě mnohem dříve než na starém kontinentě, a když se k tomu připočte množství pracovní síly, nemůže se jim nikdo rovnat. Pokud se tedy dnes budete pídit po jednotlivých komponentech i evropských elektromobilů, dost často na nich bude stát právě „Made in China“. Vedle dílů se už však do Evropy dostávají také celá auta, která se tu snaží uchytit a je jen otázkou času, než se jim opravdu podaří přerůst zdejší zavedenou konkurenci.

Čínské elektromobily totiž už zdaleka nejsou jen imitacemi těch evropských. Mají svůj jedinečný design, prakticky bezchybné zpracování a výrazně vyspělejší technologie, ke kterým si evropští zákazníci do té doby nemohli ani přičichnout. A důkazem toho je i elektrický kombík Nio ET5 Touring, s nímž jsme mohli strávit několik dní na českých silnicích, kde působil doslova jako zjevení.

Už jeho samotný vzhled je totiž na poměry elektromobilů neobvykle atraktivní. V mnohém si je například podobný s Porsche Taycan, zejména pak při pohledu na zadní část vozu. Té totiž obdobně jako u stuttgartského elektromobilu dominuje světelný pás, mohutný difuzor i drobný vrchní spoiler. Na bocích si pak můžeme všimnout zapuštěných klik a vpředu úzkých LED světlometů či zvláštních výběžků nad předním sklem. V tomto případě však nejde o nic designového, jedná se totiž o LiDAR (laserový radar) a kamery, které neustále monitorují okolí auta. Na celém Niu je pak ještě dvanáct ultrazvukových senzorů a pět dalších kamer s ultra vysokým rozlišením.

Rozměry zapadá ET5 Touring někam mezi MG5 ElectricVolkswagen ID.7 Tourer. Na délku měří 4790 milimetrů, na šířku 1960 milimetrů a na výšku 1499 milimetrů. Rozvor náprav pak činí 2888 milimetrů. Na poměry kombíků má však docela malý kufr. Rovných 450 litrů je o 29 méně než má MG a dokonce o 475 méně než v případě Volkswagenu. Nio totiž dává přednost spíš vnitřnímu prostoru pro cestující, který je opravdu štědrý. Za sebe si bez otlačených kolen pohodlně sednou i lidé nad 185 centimetrů, přičemž jediným omezením bude výška nad hlavou v druhé řadě sedadel. Ta je v případě potřeby sklopná a dělená v poměru 40:20:40.

Jednoduchost i luxus

Největší obavy jsme pochopitelně měli ze zpracování interiéru, které je Achillovou patou čínských aut. U Nia ET5 Touring jsme však rychle zjistili, že to neplatí. Hned po usednutí do měkkých kožených sedadel vás zahrne jednoduchostí a luxusem. Všude jsou prémiové materiály, zajímavé detaily i hromada ambientního osvětlení. Vše zároveň lícuje, nic nevrže a nic se neviklá, což se u takové Tesly Modelu Y rozhodně říct nedá. Snad jediné, co se nám nelíbilo, byl volant. Dvoubarevné provedení à la Bentley působí lacině stejně jako plastová tlačítka.

Dominantou interiéru je velký multimediální displej, který podobně jako u Tesly řídí většinu dostupných funkcí. Od klimatizace, přes nabíjení a volbu jízdních režimů, až třeba po intenzitu rekuperace. Na rozdíl od Tesly má však řidič k dispozici také palubní přístroj za volantem, na němž může sledovat rychlost i další údaje o jízdě. Velmi specifický je pak volič automatické převodovky, v podobě jakéhosi válečku. Potažením směrem dopředu, řadíte zpátečku, potažením dozadu se rozjedete vpřed. Parkovací brzdu mačkáte na boku tohoto ovladače. Žádné výhrady k němu ale vlastně nemáme.

Asi nejzajímavější věcí v celém interiéru je hlasový asistent Nomi, který měl v našem případě podobu animované a pohyblivé hlavy. Pokud jsme řekli „Hi, Nomi!", otočil se na nás a začal mluvit. Stačí však ráno přijít do auta, sednout si a Nomi vás pozdraví a řekne, jaké dnes bude venku počasí. Dokonalé! Když si pak někdo vedle vás přisedne, otočí se na něj a pozdraví ho. Pokud pro změnu hraje hudba, umí tancovat nebo třeba hrát na hudební nástroje. Je to vlastně blbost, ale člověka to baví. Otázkou je, zda dává smysl za podobnou věc připlatit zhruba 19 tisíc korun, nebo si vystačíte jen s panelem na středu palubní desky?

Po městě i 500 kilometrů

V rámci pohonů je výběr dosti omezen, Nio ET5 Touring totiž zpravidla pohání dvojice elektromotorů s celkovým výkonem 490 koní a točivým momentem 700 Nm. Vybírat si tak můžete pouze mezi bateriemi. Buď základní s LFP chemií (lithium-železo-fosfátovou) o kapacitě 75 kWh (využitelná 70,5 kWh) umožňující dojezd na jedno nabití 435 kilometrů, nebo za příplatek zhruba 220 tisíc korun větší 100kWh (využitelná 90 kWh) baterii s NMC chemií (lithium-nikl-kobalt-manganovou) a dojezdem až 560 kilometrů. Tu menší je pak možné dobíjet výkonem 140 kW, zatímco tu větší až 180 kW.

My jsme díky firmě Teslička.cz měli možnost vyzkoušet verzi s větší baterií, která slibuje dojezd až 560 kilometrů. A jak se ukázalo, tato hodnota není vůbec daleko od reality. S našim jízdním stylem jsme byli schopni po městě najezdit okolo 500 kilometrů. Výhodou samozřejmě bylo v tu dobu velmi příznivé počasí s teplotami okolo 25 stupňů Celsia, takže jsme nemuseli topit ani klimatizovat. Díky tomu se nám pak dokonce povedlo na dálnici při 120 km/h jet se spotřebou 14,6 kWh na 100 km, což by stačilo na neuvěřitelných 615 kilometrů dojezdu! Tu stejnou trasu jsme absolvovali také s Teslou Modelem Y v provedení Long Range s pohonem všech kol a dostali jsme se na 16 kWh.

Potěší také rychlost nabíjení, která je velmi podobná jako u zmíněné Tesly. Na rozdíl od ní má však Nio lepší nabíjecí křivku, kdy se vysoký nabíjecí výkon okolo 175 KW drží až do 70 procent kapacity baterie. Pod 100 kW se podívá až při 85 procentech nabití. U Modelu Y přitom začíná razantně padat někde okolo 60 procent. Po Evropě pak dokonce funguje revoluční síť výměnných stanic, kde vám za pár minut vymění prázdnou baterii za plně nabitou, takže se nabíjením nemusíte zdržovat. V současné době jich je však pouze okolo třiceti, z čehož žádná není na území Česka.

Komfortní a sebejistý

Jízdně se ET5 Touring nedá s Modelem Y vůbec srovnávat. Jak už jsme psali, Tesla na nerovnostech vrže, vibruje a různě popraskává. Jednoduše řečeno z ní máme pocit, jakoby by ji někdo celou rozložil a pak znovu složil. To se u Nia rozhodně říci nedá, na nerovnostech se jen ladně pohupuje a dokud nepřijde větší díra, prakticky nevíte, že jedete po rozbitém povrchu. A to nemá ani adaptivní tlumiče. Stejně vyspěle a sebejistě pak působí při vysokých rychlostech na dálnici, kde díky skvělému odhlučnění a aerodynamice neslyšíte hluk od kol ani protékající vzduch kolem karoserie.

Hůř funguje snad jen při rychlém průjezdu zatáčkou, kde je nečitelné a rychle jde do nedotáčivosti. Jako možnou příčinu vidíme ve špatně naladěném řízení, které je na náš vkus až příliš přeposilované a necitlivé. Naopak skvěle fungují brzdy, a je jedno, jestli právě jedete „kudlu“ po okreskách, nebo se proplétáte městskou džunglí. Fantastická je pochopitelně i samotná dynamika elektromotorů, která vás doslova zamáčkne do sedačky. Výhodou však je, že akcelerace je plynulá, takže se nemusíte bát drastického kopance. Auto navíc zrychluje podobně jako benzinové atmosféry. Výkon tedy postupně graduje.

Nio ET5 Touring je každopádně tím elektromobilem, kterého by se ostatní automobilky měly bát. Je designově povedené, technologicky vyspělé, dobře zpracované a skvěle jezdící. S dlouhým dojezdem a rychlým nabíjením pak odpadá i většina kompromisů spojených s koupí elektromobilu. I proto se dá očekávat, že se zájem o čínský elektrický kombík bude v Evropě rychle zvedat, byť jeho cena není nejnižší. ET5 Touring totiž v Česku pořídíte okolo 1,7 milionu korun. S koupí se zatím není možné obrátit na české zastoupení značky, a tak musíte využít jednoho z tuzemských prodejců. Prodej zajišťuje například i firma Teslička.cz, která vám ho dokonce půjčí na vyzkoušení. A pokud se rozhodnete pro koupi, zápůjčka bude zdarma. Jen musíte počítat stejně jako u Tesly s příplatkem 25 tisíc k pořizovací ceně za administrativní a transportní služby.
Reklama

Diskuze

martin - 13.05.2024 15:20:37
je trapny porovnavat ET5 za 1M7 vs TY za 1M3. to, ze 1. m vysoka ET5 ma o 1.5kWh nizsi spotrebu na dalnici nez 1.62m vysoka TY je fyzika. porovnavat tyhle auta a delat z toho zavery je blbost nelezte chinskejm komousum do zadele tak okate behale
Robert - 13.05.2024 05:33:02
Ano. NiO děla opravdu hezká a příjemná auta. V Česku si ho člověk musí koupit i s baterii, ale například v Německu lze baterii platit měsíčně formou pronajmu. Takže za tu vetsi nějakých 300euro měsíčně. A nebo 20tisic hned pri koupi.

Benzinové OPC by bylo lepší, přesto bereme plug-in hybridní Astru GSe na milost. Podvozek má skvělý

Sportovní plug-in hybrid potěší výkonem, výbornými jízdními vlastnostmi i spotřebou
21.04.2024 18:39
|
0
Reklama

Elektrické BMW iX2 umí na silnici bavit. Kvůli pomalému nabíjení je ale jen pro trpělivé řidiče

Luxusní materiály dělají skvělou atmosféru, překvapí velký kufr. Už chybí jen lepší nabíječka
19.04.2024 08:10
|
1
Reklama

Land Rover Defender Outbound je parádní cestovatel s poctivým dieselem. Nadchne rodiny i dobrodruhy

Verze Outbound má být luxusním základem pro řidiče, kteří mají rádi dobrodružství
29.03.2024 08:49
|
0

Japonský Enyaq má parádní design a cool kabinu, v zásadních ohledech ale Nissan Ariya ztrácí

Nissan Ariya přišel na trh relativně nedávno, už by ale potřeboval facelift
26.02.2024 18:37
|
0

Městská policie má větší pravomoce, než se řidiči domnívají. Víme, jak je to s měřením rychlosti

V některých případech může strážník městské policie připravit řidiče dokonce i o řidičský průkaz
05.11.2024 07:50
|
2

Žádné úplatky ani podvody. Expert prozradil, jak se legálně vyhnout odebrání řidičáku

Vybodování dnes kvůli reformě silničního zákona hrozí i jinak slušným řidičům. Lze tomu ale předejít
01.11.2024 07:45
|
15
Reklama

Levná, stylová a s vyšší světlou výškou. Malá SUV dominují českému trhu, vejdou se i pod 400 tisíc

Vytvořili jsme přehled deseti nejdostupnějších malých SUV. Nechybí mezi nimi ani oblíbená škodovka
30.10.2024 18:47
|
0

Nejexkluzivnější BMW poslední doby zavítalo do Prahy. Cena vystaveného auta se nedá ani vyčíslit

V Národním muzeu jsme si mohli detailně prohlédnout koncept dvoumístného roadsteru BMW Skytop
30.10.2024 14:20
|
1
Reklama
Autosalon TV