Nová doba. Auto řidiči zakáže používat tempomat
A extrémně nepřátelské mi v prvních hodinách testu připadalo i samotné auto. Měl jsem problémy se do něj dostat. Kliky zapuštěné do karoserie sice zlepšují aerodynamiku, ale ve sněhové vánici zamrzaly a neotvíraly se právě ochotně. A když už jsem na místo řidiče konečně usedl, nemohl jsem si zvyknout na chybějící páčky pod volantem. Kdo u Tesly vymyslel blinkry na volantu, ten by měl od ostatních automobilek dostávat doživotní rentu. Když uvidíte teslu, která při předjíždění, nebo při výjezdu z kruhového objezdu nebliká, tak to nebude arogancí jejího řidiče, ale prostě proto, že tento úkon při sebemenším stresu, nebo natočení volantu, prostě nemůže zvládnout ani zkušený šofér. Než bych se nechal pokusy o blikání v těchto situacích rozptylovat od provozu, raději jsem na ně v zájmu bezpečnosti rezignoval. Snad jen při příjezdu před křižovatku, dokud řidič drží volant rovně, se to ještě dá jakž takž zvládat. I když ani zde to není automatické a až do konce testu jsem si pletl pravý a levý blinkr.
Podobné je to se stěrači a ostřikovači. Jedno ostříknutí a stírnutí se dá aktivovat také tlačítkem na volantu. Klasické intervaly se musejí nastavovat na digitálním displeji uprostřed přístrojové desky. Takže jsem s tím také celý týden bojoval a nadával. Zlobil jsem se i proto, že když zezadu na volant zasvítí slunce, tak popis tlačítek zmizí a řidič ví houby, jaká funkce se na jakém tlačítku nachází.
Překvapivě lépe jsem si zvykl na další originální řešení u vozů Tesla - chybějící přístroje za volantem. Rychlost se zobrazuje v levém horním rohu digitálního displeje relativně v zorném poli a nic dalšího vlastně akutně řidič nepotřebuje. Stejně tak jsem si docela lehce zvykl na rozjíždění auta. Zcela totiž chybí jakýkoli volič. Směr jízdy šofér určí potažením prstu po displeji ve směru šipky - buď dopředu, nebo dozadu. Auto se prý umí rozjet i automaticky, protože odhadne, kterým směrem se řidič bude chtít vydat, ale na tuto funkci jsem bohužel nepřišel. Co mě ale štvalo celý týden a štvalo by mě to i při vlastnictví tohoto elektromobilu, byl fakt, že nemůžu při jízdě zařadit neutrál a plachtit, když chci. Auto sice občas plachtilo samo od sebe, ale většinou rekuperovalo v situacích, kdy bych to já rozhodně nedělal.
S tím souvisí i fakt, že si řidič vozu nemůže intenzitu rekuperace zvolit, ale musí to zcela nechat na autě. A tak se dostáváme k tomu, co mě na Tesle 3 ve finále štve asi úplně nejvíc - že to v mnoha situacích není řidičův sluha, ale řidičův pán. Úplně brutálně se to projevilo při využívání adaptivního tempomatu, jemuž Tesla honosně přezdívá autopilot. Několikrát se mi totiž stalo, že jsem volant při jeho aktivaci držel jen lehce a tesla to vyhodnotila tak, že ho nedržím vůbec. V důsledku toho tempomat deaktivovala, ale ne do další aktivace, jak to dělají ostatní auta, ale do konce celé jízdy! A ještě mi to drze a bezostyšně napsala: „Automatické řízení není pro zbytek této cesty dostupné.“ Nová doba! Auto šikanuje řidiče!