Reklama
Nová auta

Česká zimní kalamita vs. elektromobil: Spotřeba roste, dojezd se krátí a nabíjení trvá déle

Najdou se ale i výhody. Možnost vytopit auto přes aplikaci je teď k nezaplacení
Zdroj: Lukáš Dittrich, Autosalon.tv

Jestli něco vážně nehraje do karet elektromobilům, pak je to zimní provoz. Spotřeba elektrické energie z mnoha důvodů raketově roste, spolu s tím se zkracuje dojezd a aby toho nebylo málo, nízké teploty zpomalují dobíjení. I s takovou nepřízní počasí, jaká panovala před časem v Česku, se moderní elektromobil typu Hyundai Kona EV nové generace vypořádat dokážou, přesto se ale člověk musí smířit s určitými kompromisy, které za příznivějšího počasí není potřeba řešit. 

Každý spotřebič snižuje dojezd

Je to paradox, ale v zimě je obecným problémem každého jednoho auta poháněného elektromotorem jeho hlavní výhoda, a sice vysoká účinnost motoru. U spalovacích vozů jsme zvyklí na ztrátové teplo, které běžně míří přes chladič do ovzduší. Pokud je chladno, míří do kabiny. Až na jiný směr odvodu tepla z chladicího okruhu se nic zásadního nemění. Spotřeba víceméně zůstává stejná a dojezd tím pádem také. Možná se svým dieselem po cestě na hory nedáte 1000 km na nádrž, ale jen 850 km, rozdíl je to zanedbatelný. 

U elektromobilu je tomu úplně jinak. Ztrátové teplo z pohonu je podstatně menší (pokud vůbec nějaké je) a tudíž veškeré teplo potřebné pro ohřev kabiny se musí vyrábět z energie uložené v trakčním akumulátoru. Čím víc topíte, tím víc energie berete a tím menší je dojezd. Navíc je u elektromobilů nutné udržovat při určité teplotě i akumulátor samotný, jinak by nebyl dostupný plný výkon. A baterie je uložená na podvozku. Veškerý odletující led, sníh nebo břečka končí na kovovém obalu baterie a tím ji ochlazují. Ohřívání článků obstarává termomanagement, může pomoci také tepelné čerpadlo (Kona ho má od druhé úrovně výbavy standardně), nicméně základní zdroj energie je pořád ten stejný - trakční akumulátor. 

Přesně tohle jsou důvody, proč spotřeba u elektromobilů v zimním počasí tak moc roste. Některá auta to i přímo ukazují ve svém infotainmentu. Nová Kona je jedním z nich. Vlastně je to celkem vtipné. Vidíte, jak klimatizace odebírá zhruba 2 kW, zapnete stěrače nebo vyhřívání volantu a hned se tohle číslo o pár desetin kW zvýší. Ve finále není nouze o situace, kdy dojedete do cíle a palubní počítač ukazuje, že jste během své jízdy spotřebovali 70 procent energie na tepelný komfort a jiné spotřebiče a jen 30 procent šlo na jízdu samotnou. Tohle přesně se stalo po cestě z Říčan na pražské Nové Butovice, když venku bylo -13 °C a většina trasy vedla v pondělní koloně. 

Někdy 19 kWh, jindy 25 až 30 kWh/100 km

Trasa dlouhá zhruba 30 km v ranní špičce ale není úplně vypovídající. Proto jsme podnikli trochu lepší pokus. Za dobrého počasí jsme zajeli trasu dlouhou 150 km, kdy polovina vedla po dálnici a druhá polovina po okreskách a přes vesnice. Tohle jsme podnikli ve chvíli, kdy bylo sucho, ale poměrně chladno (1 °C). Jeli jsme předpisově a celé nám to trvalo hodinu a 49 minut. Výsledek byl 19,3 kWh/100 km. Pro kontext, Hyundai uvádí pro novou Konu EV 64 kWh kombinovanou spotřebu 14,7 až 16,6 kWh/100 km podle toho, na jakých pneumatikách vůz stojí. Ten náš měl sedmnáctky, takže se ho týká ta nižší hodnota. 

V sobotu za neustálého sněžení jsme se rozhodli pro zajímavost zajet tu stejnou trasu znovu. Podmínky se ale změnily. Teplota byla -4 °C, zejména na první třetině trasy byla silnice kompletně pokrytá sněhem a na dálnicích byly vyjeté koleje mezi rozježděnou břečkou. A pořád sněžilo, což znamenalo nutnost zapnout nejen stěrače, ale také časté zapínání ofuku oken, protože ta se docela hodně mlžila. Kona EV není první elektromobil, u kterého jsme se s tím setkali. Ve finále jsme celou trasu ujeli za dvě hodiny a 16 minut, rychleji to nešlo. Na dálnici jsme jeli maximálně 120 km/h, celkově ale bylo tempo pochopitelně pomalejší. Výsledná spotřeba byla 24,8 kWh/100 km. Téměř dvojnásobek oficiálního čísla.  

Na 30 kWh/100 km jsme se mimochodem dostali v pátek později večer na trase dlouhé zhruba 40 km, která sice vedla po dálnici, ale ta byla kompletně pokrytá čerstvým sněhem. Elektromobil v takových podmínkách hůř rekuperuje a tím pádem nedokáže spotřebu snižovat. Jsou to ale podmínky, se kterými se v našich končinách zas tak často nesetkáte.

Naše relativně vysoká spotřeba byla daná tím, že jsme v autě chtěli cestovat tak, jak jsme zvyklí. To znamená, že jsme nechtěli mrznout. Celou cestu bylo zapnuté vyhřívání volantu, klimatizace byla nastavená na 23 °C. Kona topí hezky. Pokud byste chtěli vidět, jak cestují nadšenci do elektrické mobility, můžete se podívat třeba na jízdu Konou minulé generace prezentovanou na Youtube kanálu Tygři na cestě. Kolega uvádí jako výsledek své cesty do Lince bez přehánění fantastickou spotřebu 15 kWh/100 km, ale zároveň na záběrech vypadá, že má dost zamlžená okna a po cestě zpět zmiňuje, že „zvednul teplotu na 19 °C“. Takový srdcař já osobně nejsem a moje manželka už vůbec ne. V podobném stylu jsem cestoval jako student Zastavou 101 z roku 1979 a zcela upřímně si myslím, že něco takového do 21. století vážně nepatří. Ale proti gustu...

Nabíjet budete spíš pomaleji

Druhým zásadním problémem elektromobilů je po raketově se zvyšující spotřebě pomalé nabíjení. Vyplývá to z konstrukce současných článků a je to obecná vlastnost úplně všech dnešních elektromobilů. Dá se s tím bojovat formou předehřevu akumulátorů. Některá auta předehřev aktivují poté, co zadáte stanici do navigace, zkušenosti ale ukázaly, že to není úplně praktické. Tím, jak stanice rychle rostou, se snadno můžete dostat do situace, kdy narazíte na takovou, která v mapě není a pak byste měli smůlu. Proto automobilky začaly v rámci modernizací a aktualizací přidávat do svých systémů možnost manuálně aktivovat předehřev přes dotykový displej. Takovou možnost má třeba právě nová Kona, nedávno s ní přišla i Škoda u modelů Enyaq. 

Jenže i to má své meze. Aktivací předehřevu baterie opět zvýšíte spotřebu, protože se energie na ohřev akumulátoru samozřejmě znovu bere z baterie. Ostatně tohle Škoda při prvních jízdách s modelem Enyaq iV udávala jako důvod, proč tehdy mladoboleslavský elektromobil tuto funkci neměl. Jak ukázaly naše nedávné zkušenosti, manuálně aktivovat předehřev ve chvíli, kdy je auto už příliš vybité, nejde. Při nabití na 15 procent nám Kona hlásila, že předehřev neaktivuje, protože je dojezd příliš malý. 

V takové chvíli pak přijedete k nabíječce a místo maximálního výkonu 102 kW sledujete, jak se auto dobíjí výkonem 47 kW. Na zhruba 100 kW se Kona dostala až po čtvrt hodině. Pokud budete chtít sedět v autě a topit si, samozřejmě to jde, ale odebíráte elektřinu a tím dobíjení zpomalujete. Jistě, nejde o žádnou tragédii, tak si holt počkáte o pár desítek minut navíc, z toho se asi nestřílí, nicméně člověka to dokáže pěkně otrávit. Zejména při delších cestách na hory. Vyšší spotřeba v zimním provozu znamená častější dobíjení a nízké teploty znamenají pomalejší dobíjení. Tohle vážně není ideální kombinace. 

Pokud chcete nějaké konkrétní číslo, tak my jsme dobíjeli elektrickou Konu z deseti na 46 procent 20 minut. Jinak řečeno, za dvacet minut jsme si navýšili dojezd z 24 na 120 km. 

Pokrok je znát, ne že ne

Je to pár let, co jsem ještě v jiné redakci dělal srovnávací test elektromobilů. Tenkrát jsme tam měli Nissan Leaf, BMW i3 a starý elektrický Ioniq. Při teplotě pět stupňů Leaf tehdy ujel sotva 120 km a nakonec se nám neplánovaně vybil asi kilometr před nabíječkou a museli jsme ho odtáhnout Mazdou na laně. I zbylé dva jmenované elektromobily měly s trasou měření spotřeby co dělat. Zkušenost s novou Konou EV ukázala, že navzdory sněhu i menšímu mrazu tenhle elektromobil s přehledem zvládne víc než 200 km. Nebo jinak, těch 200 km ujede v podstatě za jakýchkoliv podmínek. Pokrok je prostě znát, byť stojí za připomenutí, že ten nešťastný Leaf stál v roce 2017 necelých 800 tisíc a naše nová Kona s větší baterií dnes vyjde v rámci akce na 1 040 000 Kč. Na zlevňování elektromobilů tak pořád čekáme. Téměř dvousetkoňová spalovací Kona totiž stojí něco přes 700 tisíc i s automatem a jako bonus dostanete pohon 4x4. Problémy s dobíjením a razantně se zvyšující spotřebou vás nezajímají, i když zrovna padají trakaře. To je zkrátka holý fakt. 

Elektromobily ale mají v zimě i své výhody. Protože si vozí velkou baterii, každý má fakticky nezávislé topení. Sednete, „nastartujete“ a během minuty už na vás fouká teplý vzduch. Díky moderním technologiím navíc můžete topení aktivovat na dálku. Aplikace Bluelink sice trochu zlobila, protože se občas napoprvé s Konou nespojila, ale to možná byl problém našeho telefonu. Vždy se ovšem po pár pokusech topení aktivovat podařilo. Navíc lze zvolit konkrétní teplotu, možné je aktivovat i vyhřívání volantu nebo nechat odmrazit zpětná zrcátka a zadní okno a s tím je mimochodem spojené také vyhřívání víčka dobíjecího konektoru. Člověk pak přijde do vyhřátého auta, které navíc do okolí nevypouští žádný kouř a smrad jako klasické nezávislé topení. 

Já osobně tvrdím, že oficiálně udávaný dojezd 500 km je u elektromobilů málo. Důvodem je právě velká závislost spotřeby na vnějších vlivech. Stačí jet za chladného počasí po dálnici rychlostí 130 km/h a jste rádi, když ujedete půlku. Zda a jak moc vám to bude vadit, to záleží na každém jednom uživateli. Je dobré ale o těchto vlastnostech vědět a počítat s nimi. 
Reklama

Diskuze

Petr - 09.06.2024 09:16:22
Elektroauto stejně jako elektrokolo není do zimního období vhodné.Obrovská spotřeba,nízký dojezd,velká váha baterie dělá problém u auta v kopcích.Baterková vozítka jsou vhodná do Afriky.
Míra - 28.01.2024 19:56:20
Měli jsme Konu půjčenou na víkend. Pěkně se v ní jelo, ale ta spotřeba. Já 20,5st, manželka 23st plus si topila sedačkou, většinou dálnice 130-145km/h a po ujetí 984km spotřeba 24,6kW/100km Za 350t CZK bych ji bral hned jako druhé auto do rodiny.

V Hyundai Kona do Albánie, spolehlivost MINI, minisukně v kabrioletu. Nový Autosalon už ve středu

V premiérovém dílu na otestujeme Mercedes-AMG GLC, Hyundai Kona Electric, MINI Clubman, MG Cyberster
13.11.2023 11:30
|
0
Reklama

Naložili jsme Kiu EV6 a vyrazili na Sardinii. Nabíjení tolik nezdržuje, ale přijde pěkně draho

Rychlost dobíjení je u EV6 výborná. Celková cena téměř 4 Kč za kilometr ale naopak nepotěší
29.10.2023 19:13
|
15
Reklama

Tereza dokázala odemknout i nastartovat nový Hyundai Kona. A nepotřebovala k tomu klíče

Nová generace korejského crossoveru je první auto této značky pro Evropu, které to umí
11.10.2023 15:51
|
1

Slepé místo silničního zákona. S autem bez dveří si dlouho nevěděla rady ani policie

U Fordu Bronco je možné od výroby sundat dveře i střechu. Může ale odstrojený do běžného provozu?
20.09.2023 07:28
|
17

Zelená značka s rychlostním limitem je naschvál, který uvádí řidiče do nejistoty. V praxi to funguje

Řidiči si často nejsou úplně jistí, co vlastně takový limit znamená, takže raději zpomalí
23.10.2024 07:45
|
5

Nový Nissan Qashqai je tak povedený hybrid, že teď už ta nafta snad opravdu patří jen do historie

Svezli jsme se japonským crossoverem a bylo z toho jedno velké překvapení. Hodně povedené auto!
22.10.2024 14:00
|
6
Reklama

Hezčí, ale pořád v první řadě šikovný. Peugeot Expert Furgon je i po faceliftu schopný pracant

Modernizace změnila přední část a pár dalších detailů. Diesel pořád tvoří základ nabídky. Naštěstí!
18.10.2024 17:10
|
0

Zajímavá alternativa to je, náhrada za diesel tak úplně ne. Otestovali jsme hybridní Dacii Jogger

Jako každý hybrid i ten v Dacii Jogger funguje nejlépe ve městě a nejhůře na dálnicích
03.10.2024 12:27
|
1
Reklama
Autosalon TV