Reklama
Řidičův chleba

Elektromobily mají v zimě stejný problém jako mobily. Za rychlejším vybíjením ale není jen topení

Lithium-iontové baterie používané k pohánění vozů i elektroniky jsou v mrazech mnohem méně efektivní
Zdroj: Robin Běhal

Možná to znáte - vyjdete v zimě ven s plně nabitým telefonem a po několika chvilkách strávených v mrazivém počasí chcete mobil začít používat, jenže zjistíte, že jeho baterie má o polovinu nižší kapacitu nebo je zcela vybitá. Podobný problém mají v zimním období i elektromobily. I když jsou jejich akumulátory tisícinásobně větší a v mnoha ohledech dokonalejší, na nízké teploty jsou stejně náchylné. Jak je to možné? 

Prsty v tom nemá jen topení

Velký vliv na nižší dojezd elektrických aut má v zimě zejména topení. Jenže to není jediný důvod, proč je bateriový automobil v nízkých teplotách tak málo efektivní. Mobilní telefony taky žádné topné systémy nemají, a přesto se v mrazu vybíjí mnohonásobně rychleji. V čem tedy problém spočívá? Abychom to pochopili, musíme si nejdříve popsat, jak vlastně baterie pohánějící mobilní telefony popřípadě elektromobily fungují. 

Skoro ve všech bateriových zařízení, ať to jsou notebooky, tablety, telefony, reproduktory nebo právě auta, se nachází takzvané lithium-iontové akumulátory. Ty se skládají z anody (vyrobena z uhlíku), katody (oxid kovu) a elektrolytu (lithiová sůl v organickém rozpouštědle). 

Na jakém principu Li-ion baterie funguje?

Lithium-iontové články pracují v podstatě na stejném principu jako jakékoliv jiné akumulátory. Nejdříve nastává proces nabíjení. Zjednodušeně to funguje tak, že elektrická energie mění chemické vazby v elektrolytu (roztok mezi anodou a katodou). Opačným procesem je vybíjení. Nabitý roztok z lithia začne měnit své chemické složení, čímž se zpětně uvolňuje energie z akumulátoru a tím pohání zařízení, ať je to například mobilní telefon nebo elektromotor.

Funkce lithium-iontový článků je velmi citlivá na okolní podmínky. Pokud telefon nebo elektromobil používáme v létě, kdy jsou teploty kolem 25 až 30 stupňů Celsia, jde o ideální podmínky pro probíhající chemickou reakci vznikající při vybíjení. Budeme moci používat v podstatě veškerou kapacitu baterie. Pokud se ale Li-Ion akumulátor ocitne v teplotách atakujících bod mrazu nebo ještě nižších, jsou články mnohem méně efektivní. To proto, že chemická reakce vznikající při vybíjení probíhá pomaleji a v baterii se tak generuje vyšší odpor. Kvůli tomu nemůže baterie dosáhnout plné kapacity a mobilní telefony či elektromobily se tak vybíjí rychleji.

Jak problém vyřešit?

"Problém by se řešit dal vyřešit termomanagement baterie, který už v nových elektromobilech funguje. Ten ale primárně slouží k chlazení a ne k vytápění akumulátoru. Vyhřívání baterií by sice jejich efektivitu zlepšilo, jenže bychom při tom spotřebovali více energie, než kterou bychom následně získali. Je to tedy zatím zbytečné a neefektivní," řekl Autosalonu vývojář baterií pro elektromobily z koncernu Volkswagen. Nepřál si uvést své jméno, redakce ho ale zná.
Reklama

Diskuze

Jára - 15.01.2022 11:16:52
Nutí lidem to samé špatné řešení, která lidi neodveze kam potřebují několik dní v roce. Na takové auto není spoleh, když má někdo malé děti a nebo naopak potřebuje odvézt prarodiče k lékaři. Pak si musí pořídit druhé auto se spalovacím motorem.
Jára - 15.01.2022 11:14:16
A co teprva když bude -20 a méně. Může se stát, že se elektromobil vůbec nepohne z místa. Asi před 30 lety s velkou slávou zkoušeli elektrický autobus. V létě jezdil, ale když přišla velká zima tak kompletně selhal. Od té doby už neby používán. Nutí lidem

Data majitelů prozradila, jak moc jsou elektromobily náchylné na zimu. Dojezd jim prudce klesá

Zkušenosti řidičů ukazují, že dojezd zásadně ovlivňuje počasí. Rozdíl může být i 200 km
23.11.2021 07:47
|
19
Reklama

Tesla ucpala vjezd do obchodního centra na tři hodiny. Důvodem byla vybitá baterie

Řidič elektromobilu ignoroval stav kapacity akumulátoru. Vůz mu zastavil na tom nejhorším místě
08.11.2021 15:42
|
4

Norové měřili reálný dojezd elektromobilů v zimě i v létě. Výsledky překvapí v dobrém i zlém

Norská asistenční služba NAF prověřila dojezd dvaceti různých typů elektromobilů
27.04.2021 19:15
|
16

Volkswagen ID.7 ukazuje cestu autům do zásuvky. Jezdí zábavně i s nízkou spotřebou

Vyzkoušeli jsem elektrický protějšek modelu Passat. Na jedno nabití ujede přes 600 kilometrů
26.04.2024 14:02
|
0

Dlouhá tovární záruka je lákadlo na zákazníky. Nejvíce let nabízí automobilky z Asie a Francie

Podívejte se, jaké značky nabízejí nejdelší tovární záruky na svá auta
24.04.2024 16:05
|
0
Reklama

Simulátor za miliony korun. Tohle není hračka pro děti, ale nezbytná součást motorsportu

Vyzkoušel jsem si profesionální závodní simulátor českého týmu I.S.R. racing. Trénoval mě Salaquarda
23.04.2024 17:47
|
0

Kvíz: Poznat auta jen podle koncovek výfuků není nic snadného. Troufnete si?

Vyzkoušejte si, kolik automobilů dokážete poznat. Většinou na sebe výfuky upozorňují sportovní vozy
21.04.2024 08:52
|
0
Reklama
Autosalon TV