Reklama
Nová auta

Tesla Model 3 Highland dorazila na český trh. Facelift zlepšil dojezd a sebral páčky pod volantem

Přepracovaná Tesla Model 3 se prodává od září. Příští týden dorazí do ČR první hotová auta
Zdroj: Lukáš Dittrich

Tesla Model 3 je prodejně mimořádně úspěšný elektromobil. I když se to ale nezdá, jde už vlastně o poměrně staré auto. Americká automobilka ho představila v roce 2016, následně několikrát odložila start plné sériové výroby a až v roce 2018 se tento vůz oficiálně ukázal evropským zákazníkům. Jakkoliv je Model 3 po stránce dojezdu nebo rychlosti nabíjení i dnes pořád naprosto konkurenceschopný, léta na trhu už trochu začínala být vidět, takže nastal nejvyšší čas na modernizaci. Ta dostala označení Project Highland a oficiálně byla představena začátkem září. Aktuálně už dorazil první předváděcí vůz do ČR, první zákaznické exempláře si tuzemští zájemci převezmou příští týden. 

Nová tvář = lepší dojezd

Tesla Model 3 ve své upravené verzi dostala především novou přední část. Zmizela mlhová světla, která jsou teď integrovaná do hlavních světel, změnily se disky tvarované s ohledem na aerodynamiku a jiná je i zadní část. Tam se objevila nová koncová světla integrovaná do přepracovaného víka zavazadelníku (dříve byla část světel přímo na karoserii). Výsledkem úprav zaměřených na aerodynamiku je vylepšený dojezd u verze Long Range až na 678 km i skutečnost, že Model 3 je teď nejvíce aerodynamická Tesla. Součinitel odporu vzduchu je 0,219. V nabídce zůstává pět barev, dvě jsou ale nové (tmavá červená a šedá). 

Interiér dostal nové materiály a ještě větší porci minimalismu než dříve. Pod volantem už řidič žádné páčky nenajde. Blinkr se ovládá pomocí tlačítka na volantu a směr jízdy se bude snažit auto odhadovat samo podle toho, na jaké straně vidí překážku. Případně lze „řadit“ manuálně posouváním prstu po středovém dotykovém displeji nebo nouzovými tlačítky na stropě. Jak tohle bude fungovat v praxi, to se teď neodvažujeme odhadovat a raději si počkáme na test. 

Jedna výbava, dvě verze

Tesla Model 3 má být rovněž pohodlnější a opět toho bylo dosaženo několika menšími opatřeními. Nové jsou například tlumiče, vylepšeno bylo rovněž odhlučnění. Americký elektromobil má teď všude dvojitá skla. Součástí standardní výbavy je i rozměrné střešní okno, které trochu vylepšuje nabídku prostoru pro hlavu zadních cestujících, kterého zde není na rozdávání. 

Zadní cestující pak mají nově k dispozici středový dotykový displej, přes který lze ovládat různé funkce auta a případně také sledovat Netflix, koukat na videa na Youtube a využívat další funkce, na kterých si Tesla zakládá a které nejsou u aut v ceně 1 až 1,2 milionu úplně běžné. Z důležitějších změn pak stojí za pozornost upravené dveře s ohledem na vylepšení ochrany posádky při bočním nárazu. Zavazadelník se pak zvětšil zhruba o 10 %.

Techniky jako takové se modernizace nedotkla. Elektromotory i baterie zůstaly stejné. Tesla se nijak nechlubí kapacitou a neuvádí například ani výkon. K dispozici každopádně jsou dvě varianty. Základní zadokolka má baterii o celkové kapacitě 62 kWh a udávaný dojezd 513 km. Alternativou je čtyřkolka v provedení Long Range s celkovou kapacitou 82 kW,h, dojezdem až 629 km a schopností akcelerovat na stovku za 4,4 s. Je trochu škoda, že v rámci změn nepřibyla také možnost napájet z baterií Tesly jiná zařízení, jak to umí třeba Ioniq 5. Systém by to údajně zvládl, ale „z řady důvodů“ to Tesla prostě neumožňuje. 

Auto u vás za dva až šest týdnů

Tesla Model 3 je zejména kvůli dojezdu, dynamice a možnosti využívat vlastní „tesláckou“ síť nabíječek, kterou v Evropě s jinými elektromobily používat nemůžete, hodně zajímavou nabídkou. K tomu pak přidává ještě bohatou výbavu a především zajímavou cenu, kdy zadokolka stojí na českém trhu 1 053 990 Kč a čtyřkolka 1 253 990 Kč. Zákazník ale musí akceptovat fakt, že Tesla není tradiční automobilkou a hodně věcí je jinak. Nejde přitom pouze o ovládání auta, ale také o další aspekty. K dispozici je například jen jedna výbava a na našem trhu v podstatě chybí servisy. Partnerů schopných opravovat Tesly by v ČR ovšem mělo přibývat, aktuálně vám ale v případě nehody odtahovka odveze auto buď do Prahy, nebo do Vídně. 

Kromě nehod Tesla víceméně servis nepotřebuje, protože nic jako roční servisní prohlídky neexistuje. Existuje pouze doporučení, ale pokud se tím majitel nebude řídit, o záruku nepřijde. A dokonce nepřijde o záruku ani tehdy, když auto bude opravovat nějaký neautorizovaný servis nebo přímo majitel svépomocí. Samozřejmě nesmí zasahovat do základních prvků vozu, jako jsou třeba baterie. Úspora na servisních nákladech by měla být jedním z dalších argumentů, proč zvolit právě Teslu a i proto by mohl nový Model 3 zaujmout fleetové zákazníky. 

Tesla Model 3 je dovážena do ČR ze Šanghaje, dodací lhůty jsou ale poměrně krátké. Na vůz se aktuálně čeká dva až šest týdnů. 
Reklama
Reklama

Diskuze

Jirka - 30.10.2023 11:07:10
Disktující Adame, koukal jsem na Vámi doporučené video. Tahle Tesla to sice zvládla, bylo by ale dobré vědět, jak dlouho trvalo než přišly následky tohoto průjezdu. Tesla se hold nerovná kvalita a ještě nějakou dobu určitě nebude.
PanPipinka - 27.10.2023 00:05:49
Jako ten, co si vyzvedne vuz mezi prvnimi pristi tyden, musim naopak vyzdvihnout neexistenci smluvnich servisnich parneru. Nebo snad chtete, aby to dopadlo jako u skodovky? Vtipne je, jak to tolika lidem lezi v zaludku.

Tesla a Porsche mají konkurenci. Lotus ukázal elektrický sedan, který umí stovku za 2,8 sekundy

Auto jako základ využívá elektrickou platformu automobilky Geely. Ta britskou značku vlastní
08.09.2023 09:33
|
0
Reklama

Tesla obrací a zdražuje až o 59 tisíc. Změny pocítil i nejprodávanější model

Ceny vozů Elona Muska lítají nahoru a dolu. Pouze jediný elektromobil zůstal na stejných částkách
11.08.2023 15:38
|
4
Reklama

Tesla Model 3 bude mít konkurenta z Číny. Luxeed EV dostane software od Huawei a dojezd až 700 km

Elektromobil poběží na bázi HarmonyOS 4, disponovat bude i dalšími vyspělými technologiemi
09.08.2023 11:08
|
1

Tesla předehnala Škodovku nejen cenou. Na její vozy se po objednávce nečeká ani měsíc

Vozy Model 3 a Model Y jsou levnější než Škoda Enyaq. Při objednání dorazí třeba i do prázdnin
05.06.2023 09:47
|
15

Land Rover v Goodwoodu ukázal Defender OCTA a Jaguar věštil budoucnost z kostky

Defender OCTA si odbyl dynamickou premiéru, zájemci si ho už mohou objednat
14.07.2024 13:16
|
0

Volkswagen ID. Buzz je teď ještě delší, praktičtější a výkonnější. Vyzkoušeli jsme GTX i verzi LWB

Podstatně více výkonu nenabídne pouze GTX, ale i standardní ID. Buzz. Dorazily také další změny
05.07.2024 08:52
|
0
Reklama

Třást strachy by se brzy mohla i Škoda Fabia. Vyzkoušeli jsme MG3, které má hodně co nabídnout

Poprvé jsme se svezli s malým čínským hatchbackem. A zaujal nás
20.06.2024 14:05
|
4

Vyzkoušeli jsme Subaru Forester. Žhavá novinka to není, ale některé věci mu nová SUV mohou závidět

Forester by si zasloužil výkonnější motor, ale jinak je to parádní SUV s vynikajícím podvozkem
16.06.2024 18:56
|
2
Reklama
Autosalon TV