Reklama
Testy

Land Rover Defender Outbound je parádní cestovatel s poctivým dieselem. Nadchne rodiny i dobrodruhy

Verze Outbound má být luxusním základem pro řidiče, kteří mají rádi dobrodružství
Zdroj: Lukáš Dittrich

Land Rover Defender 130 Outbound je další verze v dnes už opravdu hodně bohaté nabídce modelové řady Defender. V zásadě to je klasická stotřicítka, ovšem s jedním drobným rozdílem. Zatímco standardní Defender 130 může být ve všech výbavách osmimístný, respektive má tři řady sedadel, tohle provedení je naopak standardně pětimístné a navíc nemá ani zadní boční okna. Třetí řadu sem nedostanete a důvod je úplně jednoduchý.

Základní verze je totiž koncipovaná především jako rodinné auto pro přepravu až osmi cestujících, provedení Outbound preferuje velikost zavazadlového prostoru (v základním uspořádání 1094 l). Počítá se s tím, že si zákazníci svůj Outbound ještě pravděpodobně dovybaví nějakým dalším příslušenstvím a pak může auto sloužit jako takový spací/výletový speciál. Samozřejmě s patřičným komfortem a bohatou výbavou. Jaký je výsledek?

Výhradně s dieselovým šestiválcem

Fakticky je verze Outbound stejná jako kterákoliv stotřicítka, respektive kterýkoliv Defender. To znamená, že je to především příjemné a celkově povedené auto. Pravda, Outbound má nějaké ty drobné designové odlišnosti, ale nejde o nic zásadního. A interiér je úplně stejný. Sice trochu šedý, ale bytelný, prostorný a praktický.

Testované provedení dostalo dieselový řadový šestiválec D300 s parametry 300 koní a 650 Nm, což je pro podobný koráb skvělý motor, který se obecně k Defenderu dokonale hodí. I takhle velkému autu udílí solidní dynamiku, zároveň nemá přehnaně velkou spotřebu. Ta průměrná během našeho dvoutýdenním testu byla 10,8 l/100 km, přičemž jsme jezdili spíš po dálnici. V kombinaci s 89litrovou nádrží má tenhle cestovatel dojezd atakující 1000 km. Pro úplnost, jinak než s testovaným motorem se výbava Outbound neprodává.

Defender 130 Outbound je samozřejmě stejně komfortní jako jiné verze. Auto standardně stojí na vzduchovém podvozku a při jízdě se příjemně houpe. Je to dáno výškou, značnou délkou karoserie i těžkou rezervu usazenou na prodlouženém zadním převisu. Ale na to si člověk zvykne. V terénu zdolá i nejdelší Defender spoustu věcí, ačkoliv zlí jazykové tvrdí, že vyměkl a že je to v zásadě obyčejné SUV. Jsou to pomluvy a většinou to tvrdí lidé, kteří s Defenderem v pořádném terénu nikdy nebyli (nebo to tvrdí Jim Ratcliffe, protože si udělal svůj Ineos Grenadier a teď se snaží odlákat zákazníky koukající právě po Defenderu).

Jenže ani tady nechybí redukce, řada elektronických pomocníků, jízdní režimy pro terén, snímání brodivosti (Defender zvládne na vzduchovém podvozku až 900 mm) a tak podobně. Málo se ví, že i Defender už dříve přišel o mezinápravový diferenciál a ve jménu nižší produkce sází (jako kterýkoliv jiný dnešní Land Rover s mild-hybridními pohony) na mezinápravovou spojku. Jenže takový je současný trend. Stejné řešení najdete i u terénních pick-upů typu VW Amarok nebo Ford Ranger. Pokud vaše dobrodružné cesty neobsahují opravdu těžký terén, mezinápravové spojky si nevšimnete stejně, jako si toho do teď nevšiml v podstatě nikdo.

Kde jsou ty rozdíly?

Popravdě, žádné úplně velké rozdíly vztahující se k verzi Outbound tady nejsou, protože pětimístný interiér si můžete pořídit i u základního provedení Defenderu 130. Ten osmimístný se ovšem dodává bez příplatku. Takže hlavní odlišností asi nakonec zůstává absence zadních oken a obecně bohatá skladba výbavy. Každopádně ať už sáhnete po Defenderu 130 Outbound, nebo po klasické 130 v pětimístné variantě, o moc více prostoru v zavazadelníku vlastně nedostanete. Podlaha zůstala stejně vysoká a jen za druhou řadou sedadel přibyla jedna tak trochu skrytá přihrádka. Na uložení cenností ale bude šikovná. Prostor, kam se ukládají sedadla třetí řady, bohužel zůstal nevyužitý, protože je přes něj napevno instalovaná podlaha.

Šikovný je také odolný povrch zavazadelníku i zadní strany opěradel. Působí dojmem, že něco vydrží a rozhodně se bude dobře čistit. Ve výbavě auta ještě bylo pár dalších praktických doplňků, jako dělicí síť, kurty pro upevnění nákladu, síť pro uchycení zavazadel a gumová rohož na dno kufru, kdyby vám ten základní omyvatelný povrch přišel málo. Vysoce praktickým detailem je látka umístěná na spodní straně téhle gumové vany, kterou můžete v případě potřeby přehodit přes zadní nárazník, takže se neumažete ve chvíli, kdy se budete naklánět dovnitř. A věřte, že kufr tohoto Defenderu je fakt hodně dlouhý. V zavazadelníku pak může být také třeba 230V zásuvka (+3700 Kč).

Cestovatel za dva a půl mega

Přijít na chuť Defenderu není příliš složité a je vlastně jedno, jestli si zrovna sednete do testovaného provedení Outbound, nebo do nějaké jiné varianty. Zejména pokud máte alespoň trochu dobrodružnou povahu. Verze 130 je navíc tak velká, že dovnitř dáte všemožné sportovní náčiní, případně tam můžete celkem pohodlně přespat a když na to přijde, odstěhujete toho také dost. Pokud by vám to bylo málo, k dispozici je spousta dalšího příslušenství včetně zadních bočních nosičů nebo robustního střešního nosiče, případně si za auto můžete pořídit originální nafukovací přístřešek. Defender je ale především pohodlné a velmi univerzální auto, které samozřejmě není úplně levné.

Za verzi 130 Outbound s výkonným dieselem dáte minimálně 2,6 milionu korun. Výbava je poměrně bohatá, takže není moc za co připlácet (pokud nebudeme počítat příslušenství), ale třeba adaptivní tempomat v ní chybí. Na druhou stranu přímých konkurentů pro Defender dnes věru mnoho neexistuje, zejména v případě prodloužené verze 130. Takže jestli po nějakém civilně jezdícím a opravdu prostorném off-roadu pokukujete, Defender bude zajímavá možnost. Popravdě, po těch dvou týdnech se nám ho příliš vracet nechtělo.... 

Kompletní technické údaje a přehled cen najdete jako vždy v našem katalogu. Stačí kliknout sem
Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Land Rover svůj Defender jako kabriolet nenabízí. Přesto si ho můžete objednat, vypadá takto

Přestavba luxusního off-roadu vyjde dráž než nový vůz. Přidává ale řadu zajímavých prvků navíc
19.01.2024 10:04
|
0
Reklama

Radost ze života pořád ještě existuje. Krotili jsme Land Rover Defender V8 na silnici i v bahně

Velký off-road s benzinovým osmiválcem je ztělesněním protestu proti současné evropské atmosféře
16.09.2023 18:23
|
1
Reklama

Jmenuji se Defender V8 Bond Edition. Test ultimativního Land Roveru ve službách Jejího Veličenstva

Vyzkoušeli jsme jeden ze 300 kusů ikonického offroadu inspirovaného filmem „No Time To Die"
17.03.2022 16:48
|
1

Klasický Land Rover Defender zahodil spalovací motor. Má výkon 450 koní a dojezd 350 km

Pod kapotou jsou baterie a elektromotor od americké automobilky Tesla, 4x4 samozřejmě zůstalo
09.02.2022 09:39
|
1

Prohlédli jsme si nový VW Transporter a Caravelle. Nabízí více místa, několik dieselů i čtyřkolku

Nový Transporter vychází z Fordu, ale na pohled vypadá hodně jako Multivan
15.09.2024 19:00
|
1

Tato dodávka ukazuje Bruselu prostředníček. Řidiče přímo navádí, jak vypnout otravné pípání

Řidič má rovnou na přístrojovém štítu napsáno, jak zvuk dnes povinného asistenta vypnout
12.09.2024 08:40
|
3
Reklama

V Polsku jsme projeli nový Renault Master. Kombinuje dovednosti osobních aut s gigantickým prostorem

Nový Master je překvapivě kultivovaný a pohodlný. Nabídka verzí je tradičně velice bohatá
06.09.2024 12:21
|
1

Byznysu se meze nekladou. Užitkové Renaulty mohou mít tisíce podob, prohlédněte si je

Furgon, valník, jeřáb, chladicí vůz, ale také přestavba pro vozíčkáře nebo silničáře. Vše je možné
04.09.2024 13:32
|
0
Reklama
Autosalon TV