Lahůdkové svezení
Mačkáme tlačítko a po krátkém zabzučení startéru naskočí s vyštěknutím benzinový osmiválec. Kompresorem plněný na délku uložený motor V8 má objem rovných pět litrů a na volnoběh si vesele přede, jako by se nechumelilo. I tak už je ale zřejmé, že se pod přední kapotou skrývá opravdu solidní stádo. To čítá 525 koní, což je 386 kW. Točivý moment má hodnotu 625 Nm a právě díky kompresoru by mělo být jeho dávkování lineárnější než u turbodmychadla. Na přidání plynu reaguje auto velmi ostře, je opravdu potřeba ho jemně dávkovat. Za chvíli si zvyknete, ale když si pak přesednete třeba do naftové verze (byť nejsilnější), bude vám připadat, že pravou nohou spíš šlapete do bláta. Je to opravdu citelný rozdíl.
Přišpendlit pedál plynu na podlahu si tady na rakouských okreskách jen tak člověk dovolit nemůže. Jednak je tu provoz, jednak jsou tu všudypřítomné kamery, na které naštěstí navigace Defenderu schopně upozorňuje. Nakonec se ale objevuje okno: Defender nezaváhá ani mikrosekundu a už se řítí střemhlav kupředu. Stovku pokoří za 5,4 sekundy, což sice není teritorium luxusních sporťáků, ale na palubě 2,6 tuny těžkého vozu, kde se sedí vysoko jako na mysliveckém posedu, jde rozhodně o impozantní projev. Ručička tachometru nás může podle tabulky dovést až k 240 km/h, za to je ale v Rakousku doživotí bez možnosti předčasného propuštění a tak se snažíme spíš tu a tam po očku přidat plyn, ale nebýt nápadní.
Jezdit s osmiválcem je lahůdka, třeba i díky tomu, že si páčkami pod volantem můžete řadit rychlosti zcela libovolně. Ono je s takovým motorem vlastně jedno, jaká z osmi rychlostí je právě zařazená, ale jde o to, že je příjemné hrát si s otáčkami třeba při předjíždění nebo výjezdu z obce. Podřadit o dva stupně a pak nechat motor vyletět ve vysokých otáčkách a za pěkného hudebního doprovodu, je bezpochyby návykové. Jen se samozřejmě nesmí řešit spotřeba. Nějakých 160 kilometrů testovací trasy po dálnici, okreskách a silnicích přes kopce končíme se 14,9 litry benzinu na 100 km. Naštěstí je tu 90litrová nádrž.
Není se ale potřeba bát řízení, které sice není nejostřejší, ale rozhodně není nastaveno na tak dlouhý převod jako v případě klasických off-roadů. Ostatně, Defender umí převod pro terén prodloužit a tím zabezpečit přesnější ovládání auta při pomalé jízdě v náročných podmínkách. Posilovač je docela aktivní, až si člověk říká, že 2,6 tuny by mohlo v rukách vyznít s trochu větší tíhou.