Reklama
Řidičův chleba

Komentář: Základem čínské elektromobilní dominance je Afrika vydrancovaná na politickou objednávku

Žádná tradiční automobilka nebude mít nikdy takové podmínky, jaké tvoří Čína pro své značky
Zdroj: BYD

Stále častěji jsou čínské elektromobily předhazovány tradičním automobilovým výrobcům jako příklad toho, že by přece pro ně neměl být problém vyrobit technologicky vyspělý a přitom relativně levný vůz na baterky. Zaznívají výkřiky o „automobilových dinosaurech“, kteří zaslouží krach, protože zaspali a nevrhli se s dostatečnou vervou na elektromobilní cestu. Důvodů, proč mi takové „kecy“ vadí a proč je považuji ve velké míře za vrcholně pokrytecké, je fakt hodně. Tentokrát se ale chci zaměřit na úplný prvopočátek elektromobilní odysey a vnést trochu světla do toho, proč tradiční automobilky nikdy nemohly, nemohou a nebudou moci plnohodnotně konkurovat produkci Made in China. Nevydáme se však do Říše středu, ale přesuneme se do Afriky…

Nová zlatá horečka se jmenuje africké lithium

Nechci v žádném případě argumentačně sklouznout k fotkám zubožených afrických dětí brodících se v bahně někde v Kongu při těžbě lithia a psát k tomu srdceryvné texty typu „podívejte, jak vzniká vaše baterie do telefonu či elektromobilu“, ale na druhou stranu nelze tuto surovinovou prvotní fázi výroby akumulátorů ignorovat a tvářit se, že se drahé kovy objevují jen tak z ničeho nic. Lidskoprávní rozměr jde tak v tomto případě skutečně ruku v ruce s ryze pragmatickou byznysovou částí elektromobilního boomu a ukazuje se, jakým způsobem Čína získala navrch oproti zbytku světa.

Čína si totiž cestu ke zdrojům umožňujícím výrobu akumulátorů dobře umetla už dávno v době, kdy se z ní stala velmoc produkce mobilních telefonů. Příchod bateriových elektromobilů jen znásobil poptávku a Čína tak mohla od počátku těžit z výjimečné konkurenční výhody. Tak výjimečné, že už o ni asi v mírových časech nikdy nepřijde. Naivka může na tomto místě říkat něco o vizionářství či pokroku, realista naopak chápe, že soudruzi si při opanování afrických dolů a přístavů vůbec nebrali servítky a jen následovali vládní pokyny z roku 2015, kdy si Říše středu předsevzala, že se musí během dekády stát ve strategických oblastech nezávislou, a to za každou cenu.

Drahé kovy jako prokletí

V souvislosti s těžbou nerostných surovin se nejvíce mluví o Kongu, ale čínské těžební společnosti operují třeba i ve Středoafrické republice či Namibii. Tyto státy, kterým se „poštěstilo“ mít na svém území nerostné bohatství, mají několik společných charakteristik – jedná se o země politicky nestabilní, kde se rozhoduje silou zbraní, korupcí a machinacemi v nejvyšších společenských patrech. Jinými slovy, jsou to státy, s nimiž civilizovaný svět se svou představou, jak se má dělat obchod, ani nemůže navázat smysluplný vztah. Je skutečně vrcholně naivní si myslet, že třeba Toyota či koncern Volkswagen zaspali tím, že si nepořídili vlastní důl v Africe a nepřikoupili si k tomu i vlastní přístav.

Africký svět totiž funguje úplně jinak - vyhovuje geopoliticky silným vlivovým hráčům, kteří nejsou svázáni pravidly a už vůbec ne morálkou. Čína se možná navenek tváří kapitalisticky, ale v jádru je to stále tvrdý komunistický režim plný regulací a omezování, v němž jednotlivec nic neznamená. Proto se v Africe cítí jako doma. A není sama. Významně totiž na tomto kontinentu operuje třeba i neblaze proslulá ruská žoldnéřská skupina Wagnerovců. Pomáhá se státními převraty, upevňuje vliv podivných skupin lidí, na nic a nikoho nebere ohled…

Takovému přístupu ale podle našeho hodnotového žebříčku nejde „konkurovat“, tomu může západní svět a společnosti včetně automobilek jen tiše přihlížet. Můžeme o tom nemluvit, můžeme se utěšovat naší schopností efektivní recyklace, zaklínat se certifikáty o „čistém“ původu používaných surovin a případně pustit chlup na nějaký bohulibý projekt, ale víceméně podle všech organizací, které v Africe působí, dojdeme dříve či později stejně k jedinému – Afrika je drancovaná, místní obyvatelstvo vykořisťováno a míra korupce a machinací je zde extrémní. Případy, kdy se příliš zvídaví novináři či pracovníci neziskových organizací v Africe prostě a jednoduše ztratí, najdeme i dnes. Nikdo nic nevyšetřuje, domoci se práva je utopie a lidský život je tam vlastně bezcenný…

Reklama

Osadníci z CATLu

Ten, kdo má pod kontrolou suroviny a přístavy, vyhrává. To ví každý, kdo si alespoň párkrát zkusil zahrát společenskou hru Osadníci z Katanu. Současný příměr s Afrikou je až mrazivně podobný. Příkladem může být snaha o ovládnutí těžišť lithia poblíž města Manono v Kongu. Už od roku 2018 se o těžební práva snaží australská společnost AVZ Minerals, jenže licenci ne a ne dostat, takže ani jí nakonec nezbylo nic jiného než se začít paktovat s čínským výrobcem baterií CATL, který má díky pekingské vládě výrazně lepší vyjednávací pozici (mimochodem, CATL by bez požehnání, peněz, záruk a dotací čínské vlády ani nevznikl – jeho příběh a zejména počátky jsou také zajímavé). Čínský prezident Si Ťin-pching dokonce vydal nařízení, které čínským firmám nakazuje, aby získaly v Africe všechno, co je z hlediska nerostného bohatství alespoň trochu lukrativní. K získání potřebného vlivu a dosažení dohod s reprezentací daných afrických států při těžbě nerostů tak pomáhá třeba i čínský postoj na půdě OSN při jednáních o zásobování obilí, odpuštění státních dluhů, zajištění výhodných půjček a spousty dalších věcí, které „tradiční“ automobiloví výrobci nikdy nemohli a nemohou zařídit a jejich domovské státy jakbysmet.

Automobilový svět tedy akceptoval stav věcí a hraje s kartami, které jsou rozdány. Pokud chce (popř. musí) běžný výrobce vyrábět elektromobily, musí se smířit s tím, že akumulátor jako zásadní a nejdražší výrobní komponenta, bude přinášet profit Číňanům a může do budoucna jen doufat, že současné obchodní vztahy a dohody vydrží. Na druhé koleji pak musí tradiční výrobci zároveň čelit i přílivu kompletních čínských elektromobilů, jejichž cenotvorba si samozřejmě může dovolit odrážet i výše popsaný „konkurenční“ benefit. Jenže vlastnictví dolů a přístavů není ani zdaleka jedinou nekalou výhodou, kterou Čína při výrobě elektromobilů má, ať už jde o globální politicko-strategické cíle Pekingu, vágní patentové právo, levnou pracovní sílu či štědré dotace. Ale to si zanalyzujeme až někdy příště.

Reklama

Diskuze

JareK - 11.06.2024 18:52:50
Nebylo by pro autora jednodušší napsat, že nemá rád Čínu, než napsat článek plný nesmyslů a demagogie?
Pavel - 04.02.2024 11:54:40
Že se ty africké země neobrátí o pomoc na Evropu a Ameriku, s těmi mají dlouhodobé zkušenosti.

Mezi finalisty evropského Auta roku 2024 je poprvé čínský vůz. Rusové se volby nezúčastnili

V sedmičce finalistů má Evropa jen o jedno auto víc než Asie
27.11.2023 12:00
|
0
Reklama

Evropské značky ztratily zájem o auta na LPG. Díru na českém trhu tak vyplnila Čína

GWM na tuzemský trh přivezla dva pick-upy, které lze mít už z výroby na propan-butan
06.11.2023 10:10
|
7
Reklama

Martin Jahn: Škoda není schopná vyrábět laciná auta. Už je na úrovni VW, ne pod ním

Jediný Čech v představenstvu automobilky prozradil, co mu vadí na prodeji čínských aut
06.09.2023 07:42
|
19

Český trh s pracovními čtyřkolkami ovládají Číňané. Americké značky s nimi nedokáží držet krok

Podívejte se na přehled nejprodávanějším čtyřkolek typu ATV v České republice
19.07.2023 18:13
|
1

Se stavem tachometru lze snadno manipulovat i u moderních aut. Podvodníci mají staronový trik

Podle policie má každý třetí vůz přetočený tachometr. Německý autoklub ukázal, jak je to snadné
21.11.2024 14:15
|
0

Road trip: S prezidentským Renaultem Rafale na francouzskou riviéru i do automobilových muzeí

Vůz, který vozí Emmanuela Macrona, jsme důkladně prověřili ve všech jízdních režimech
17.11.2024 18:28
|
0
Reklama

Toto jsou nejspolehlivější a nejporuchovější auta vyrobená v Česku v letech 2020-2021

Německý autoklub dělá žebříček spolehlivosti na základě dat o technických kontrolách
13.11.2024 12:04
|
0

Komentář: Po zvolení Donalda Trumpa to mají evropské automobilky nahnuté. Neví se, co myslel vážně

Co byly jen předvolební řečí a jaká bude realita? Trump vzbuzuje nejistotu i mezi automobilkami
08.11.2024 13:33
|
4
Reklama
Autosalon TV