Kam tečou peníze?
Německý magazín Focus citoval odborníka na průmysl Stefana Bratzela, podle nějž Německo zdaleka nedosáhne cíle spolkové vlády, kterým je 15 milionů elektromobilů do roku 2030. Reakce automobilového průmyslu následovala okamžitě: Dotace na nákup elektromobilů by se neměly snižovat, jak to v současné době v Německu probíhá, ale naopak zvyšovat.
O vlivu dotací na trh s čímkoli by se dalo dlouho diskutovat, ale v Německu, stejně jako v Česku, se mnohem víc diskutuje to, komu dotační peníze jdou. V případě dotací na elektroauta nejdou samozřejmě peníze přímo výrobci jako třeba v případě zemědělských dotací. Ale jde o formu finanční podpory prodeje konkrétních výrobků. Bez dotace by si řada zákazníků výrobek nekoupila a automobilka by na něm nerealizovala zisk.
V případě takové podpory evropského průmyslu se ještě mnoho kritiků neozývalo. Spíš naopak si spousta zákazníků, ekologů a dalších stěžovala na to, že podpora je příliš nízká a „proč u nás nejsou dotace“ apod. Jenže do toho všeho vtrhla na evropský trh auta z Číny. Podle známého odborníka na automobilový trh Ferdinanda Dudenhöffera postupují čínské automobilky velmi rychle nejen v prodeji aut, ale je pravděpodobné, že v Evropě postaví i výrobní závody: „Po čínských továrnách na baterie přijdou na řadu automobilky. Je to otázka času,“ říká Dudenhöffer.