Reklama
Testy

Na oko decentní změny, pod povrchem jiné auto. Audi S3 patří mezi nejzábavnější hatchbacky

Během týdenního testu jsme vyzkoušeli facelift hot-hatche, který původní verzi překonává ve všem
Zdroj: Matyáš Kunst, Autosalon.tv

Zatímco klasické sedany už na evropských trzích v podstatě ztratily místo, pomalou smrt zažívá také segment hatchbacků, jejichž prodeje celosvětově klesají ve prospěch větších modelů. Naštěstí stále existuje poměrně široký výběr z portfolia tradičních značek starého kontinentu, ale i stále sílící konkurence z Asie. Dnes už je téměř jisté, že i kdyby tento typ karoserie zažil náhlé vzkříšení, bude to především zásluhou elektrického pohonu, protože spalovací motory - zejména ty, které produkují nadprůměrný počet koňských sil - se pomalu stávají minulostí. Pokud se situace výrazně nezmění, je velmi pravděpodobné, že aktuální generace „hot-hatchů“ je tou poslední, která dokáže nabídnout čistě spalovací ústrojí pod kapotou, takže pojďme vybírat.

Nabízí se všemi opěvovaná Toyota GR Yaris nebo končící Hyundai i20 N, ale předpokládejme, že se poohlížíme po něčem trochu více praktickém. Třeba Mercedes-AMG A35 je bezesporu velmi lákavou volbou, ale při jízdě nenabídne tolik emocí, zatímco VW Golf R nebo Hyundai I30 N mají adrenalinu na rozdávání, ovšem zpracování kabiny by si zasloužilo větší péči.

Chcete ušetřit? Kupte si „esko”!

No a co takové Audi S3? Už při oznámení kontroverzního faceliftu v minulém roce mě zaujal propastný rozdíl v počtu změn mezi „obyčejnou“ verzí A3 a ostrým „eskem“. Pro porovnání jsem vytáhl ceník z roku 2020 - zatímco cena základního provedení sportovního derivátu se zvýšila o necelých 80 tisíc, klasické „áčko“ podražilo téměř o 120 tisíc korun.

Nejprve si pojďme projít změny, které si z modernizace odnesly všechny verze „trojky“. Vpředu dostal vůz nový nárazník a upravenou masku chladiče. Mřížka působí propracovaněji, zejména díky výraznějšímu žebrování, a logo čtyř kruhů se nyní nachází výše, přímo v linii s kapotou. Tento detail zajišťuje, že logo na přídi lépe vynikne. Další změnou je nový přední spoiler v barvě karoserie, který vizuálně snižuje siluetu vozu. To ovšem znamená, že černá mřížka chladiče je nyní menší a méně dominantní. Příjemnou novinkou je možnost výběru ze čtyř různých konfigurací grafiky předních světlometů. Zadní část prošla modernizací spíše kosmetického rázu. Nárazník má lehce pozměněný tvar a difuzor je nyní výraznější.

Uvnitř vozu se změny na první pohled hledají těžko. Mezi ty nejviditelnější patří například nové čalounění některých interiérových částí nebo vylepšené ambientní osvětlení, které nyní kabinu výrazněji prosvětluje. Zřejmě největší novinkou v interiéru je však možnost volby příplatkového audiosystému od značky Sonos s prostorovým zvukem, který nahradil dosavadní Bang & Olufsen.

Rozpoznatelný rukopis v kabině

Z toho, že se kabina modernizované verze téměř nezměnila, jsem měl radost. Částečně starosvětský interiér po vzoru Audi působí vesměs velmi solidně. Na volantu zůstalo jednoduché ovládání mechanickými tlačítky a tepelný komfort nastavíte na samostatném panelu pod decentně zapracovaným displejem infotainmentu. Pořád se jedná o model nižší střední třídy, takže je potřeba počítat s větším množstvím tvrdých plastů – zejména ve spodní polovině – ale z koncernových sourozenců se mi v něm žilo zdaleka nejlépe.

Na zadních sedadlech bych se svými 185 centimetry zvládl i středně dlouhou cestu a nezměněný objem zavazadlového prostoru (tedy 325 litrů a 1145 litrů se sklopenými sedadly) postačí i na víkendový výlet s rodinou. 

Změna charakteristiky řízení v jednom kroku

Sportovnímu derivátu S3 nadělili inženýři také Torque Splitter, který sesterský Golf R nabízel pod označením Torque Vectoring již od představení současné generace v roce 2021, stejně jako výkonnější sourozenec RS3. Jedná se o pokročilý diferenciál s vektorováním točivého momentu, jenž dokáže variabilně rozdělovat hnací sílu až v poměru 100:0.
Nastavení diferenciálu se mění podle aktuálního jízdního režimu – těch je nyní celkem šest, protože přibyl takzvaný režim „Dynamic Plus“, který z nového systému vytěží nejvíce. Tento režim se snaží přenést co nejvíce síly na zadní nápravu (až 50 % z celkového točivého momentu), přičemž v zatáčkách prioritizuje vnější kolo, což může vůz přivést až do přetáčivosti.

Ačkoliv smyk tak vyvoláte poměrně jednoduše, je cítit, že v něm Audi netouží pokračovat dlouho a postupně točivý moment vnitřnímu kolu ubírá, čímž se odlišuje od zmíněného „erka“, které by se s vámi v režimu Drift Mode točilo dokola nejraději celý den. Celý proces navíc nepůsobí vůbec uměle, jako to u některých modelů s aktivním vektorováním točivého momentu bývá.

Chystáte-li se schopnosti „es-trojky“ ověřovat na okruhu, potěší také skutečnost, že automatická převodovka v dynamickém režimu sama nepřeřazuje na vyšší kvalt ani v omezovači.

Utržený ze řetězu

Významných zlepšení se dočkalo také pohonné ústrojí – benzinový dvoulitr byl po vzoru sourozenců posílen na celkových 333 koní při 5600 až 6500 ot./min a 420 Nm, které jsou k dispozici mezi 2100 a 5500 otáčkami. Sedmistupňová převodovka S tronic nyní umožňuje spontánnější rozjezd díky vyššímu rozjezdovému točivému momentu a výrobce zároveň deklaruje, že se doba řazení při plném zatížení zkrátila na polovinu.

Z nuly na stovku se tak dostanete za pouhých 4,7 sekundy, přičemž mně se tento čas podařilo několikrát stáhnout o jednu desetinu. Jakmile je auto v rychlosti, budí dojem, že těch koní má pod kapotou minimálně o čtvrtinu více, což lze přisuzovat mimo jiné novému anti-lag systému turbodmychadla, který jej drží v otáčkách i v nižším zatížení, takže reakce na plynový pedál jsou znatelně rychlejší.

Co se spotřeby týče, po týdenním testu mi na palubním počítači svítil údaj 10,1 l/100 km, ale nepochybuji, že v klidnějším režimu bude možné v kombinovaném provozu atakovat hranici 8 až 9 litrů.

Zpomaluje stejně dobře jako zrychluje

Aby si S3 udrželo stabilitu i s nově nabytou sílou, dostalo větší brzdové kotouče o průměru 357 mm a šířce 34 mm a nové dvoupístkové třmeny vpředu. I když se jedná o jedinou dostupnou brzdovou soustavu, výkonově bohatě postačuje. Ani při téměř hodinové ostré jízdě jsem brzdy neutahal a oceňuji i sportovní naladění pedálu, který však umožňuje přesné dávkování v běžném provozu. Novinkou jsou také ramenní klouby s tužšími ložisky a nový design čepů, které umožňují větší záporný odklon kol.

Potěší i největší automobilové pesimisty

Tato modernizace přináší tak zásadní zlepšení, že původní verze čtvrté generace ostrého derivátu bude v autobazarech pravděpodobně zůstávat „na ocet“. Tak výrazné posunutí jízdních vlastností napříč všemi aspekty, navíc v podstatě bez navýšení ceny, jsem v tomto segmentu snad ještě nezažil. Díky všem zmíněným novinkám působí Audi S3 se svými 1610 kilogramy provozní hmotnosti neuvěřitelně lehkonoze – během několika prvních zatáček nabydete dojmu, že nad ním snad není možné ztratit kontrolu. Jako by se vůz stal vaší prodlouženou součástí a přesně věděl, co máte v plánu. V kategorii středně velkých hot-hatchů je tak pro mě v ohledu zábavnosti nová „es-trojka“ jednoznačně na stupni vítězů.

Cena za testovaný sportback začíná na našem trhu od 1 346 900 korun, zatímco za „limuzínu“ zaplatíte minimálně 1 383 900 korun. Myslete však na to, že částky za příplatkovou výbavu jsou u modelů Audi poměrně neúprosné a pokud byste si mysleli na konfiguraci podobnou té naší, musíte si připravit přes dva miliony. Ceny všech verzí a technické údaje nové „trojky“ naleznete v našem katalogu.

Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Stačí zaplatit 89 tisíc korun a dostanete takřka dokonalý hot hatch. Kouzlo je ve speciální výbavě

Otestovali jsme modernizovaný Volkswagen Golf GTI Clubsport. Vypadá a jezdí skvěle, ale není levný
13.01.2025 16:06
|
0
Reklama

Nejlepším autem pro rok 2025 je podle evropských odborníků Renault 5. Porazil lidovky i spalováky

Prestižní anketa Car of the Year zná svého vítěze pro rok 2025. Stal se jím Renault 5
10.01.2025 12:05
|
5
Reklama

Audi představilo novou verzi Q5 Sportback. Má dravější vzhled a na šestiválec nezapomněla

Novinka dostala střechu svažující se od B sloupku. Má tak i lepší aerodynamiku než základ
29.11.2024 09:59
|
0

Nové Audi A5 proplouvá zatáčkami jako nůž máslem. Je to dokonalý neelektrický univerzál

Audi A4 přenechalo své místo elektromobilu a stal se z něj model A5. Novinku jsme vyzkoušeli
12.11.2024 12:15
|
0

Luxusní dobyvatel nejzazších koutů offroadových parků prošel modernizací, kterou okem nepoznáte

Otestovali jsme Land Rover Defender ve středním provedení „110“ a s šestiválcem pod kapotou.
14.01.2025 12:15
|
0

Nízkotučný Explorer pro Evropany. Otestovali jsme elektrického objevitele z německých součástek

Pozoruhodná spolupráce dvou automobilových gigantů přinesla v pořadí třetí model
02.12.2024 16:30
|
0
Reklama

Nové Audi A5 proplouvá zatáčkami jako nůž máslem. Je to dokonalý neelektrický univerzál

Audi A4 přenechalo své místo elektromobilu a stal se z něj model A5. Novinku jsme vyzkoušeli
12.11.2024 12:15
|
0

Nový crossover Škoda Kylaq za 220 tisíc by u nás mohl být hitem. V cestě mu však stojí překážka

Celosvětově nejlevnější model značky Škoda přijde na začátku příštího roku. Očekává se velký úspěch
08.11.2024 09:11
|
2
Reklama
Autosalon TV