Reklama
Nová auta

Testovali jsme šest golfů po faceliftu od nejslabšího po nejsilnější. A našli překvapivého vítěze

Volkswagen Golf slaví 50 let. Jeho budoucnost ale není zřejmá
Zdroj: Ondřej Běhal - Autosalon.tv

Volkswagen Golf letos slaví 50 let a při té příležitosti jsme dostali šanci otestovat jak v Německu, tak v Česku spoustu variant nejprodávanějšího evropského auta historie. Autor tohoto článku se svezl hned v šesti různých verzích kompaktního hatchbacku a kombíku a seřadil je podle toho, jak se mu líbily.

Největší chyby opraveny

Volkswagen Golf má v nejnovější osmé generaci trochu smůlu. Její uvedení na trh v roce 2020 hodně zkomplikoval covid, navíc přišlo velké mrzení v podobě problémů s infotainmentem. Premiéra faceliftu se pro změnu odehrává trochu ve stínu zpráv o chystaném omezování výroby a zavírání některých továren značky Volkswagen. Přesto zůstává Golf jedním ze základních pilířů současných prodejů německé značky a bez debat jde o zajímavé auto, jak jsme se mohli v posledních týdnech přesvědčit na vlastní kůži.

V rámci dvou akcí v Německu a v Česku jsem otestoval hned šest různých variant modernizovaného Volkswagenu Golf. A seřadím je pro vás podle toho, jak se mě osobně zamlouvaly a proč.

Ještě předtím si ale pojďme krátce shrnout největší změny, které facelift přinesl. Podrobně jsme se o modernizaci Golfu rozepsali v článku na našem webu ZDE, vypíchnu proto jen to nejzajímavější. Nejviditelnější a nejefektnější změnu znatelnou na první pohled představuje podsvícení loga a lišt vedoucích mezi ním a nově střiženými LED světlomety. Jde však o prvek standardně dodávaný pouze v nejdražších specifikacích, například ve sportovních verzích GTI, GTI Clubsport a R.

V nejlevnější akční edici Limited jej dostat nelze, v lépe vybavené speciální linii People pouze za příplatek. Viditelných změn doznaly i nejlepší verze světlometů IQ.LIGHT LED Matrix, které ale také najdete pouze v nejdražších golfech. Základní varianta auta je v porovnání s předchůdcem téměř k nerozeznání.

Mnohem důležitější změny se odehrály uvnitř. Na místě řidiče je to zejména nahrazení dotykových tlačítek na volantu klasickými mačkacími, a také nový displej multimediálního systému, který konečně funguje bez jakýchkoli problémů. Tím se vyřešily dvě věci, které byly snad nejvíce kritizovány. A tou třetí, ze které bude mít většina Čechů také radost, je konec litrových tříválců, které nahradily podobně výkonné, ale uživatelsky příjemnější čtyřválce s objemem 1,5 litru.

Golf Variant 1.5 eTSI 110 kW - 3. místo

Jako první se mi ale v Německu v okolí Wolfsburgu dostal na půl hodiny do ruky kombík s motorem 1.5 eTSI 110 kW, který se nabízí výhradně s automatickou převodovkou. Jde o auto s benzinovým turbomotorem a mild-hybridní technologií.

Původně mám v plánu, že si spojím telefon s infotainmentem a pak budu půl hodiny vyřizovat hovory. Telefon se mi podaří připojit na novém infotainmentu bleskově a intuitivně. Android Auto funguje přívětivě, aniž by mi rušilo další funkce na telefonu (třeba záznamník), což je příjemná změna proti verzím před faceliftem. Auto je ale i na poměrně nezáživném okruhu tak přátelské a řidičsky atraktivní, že se nakonec na telefonování vykašlu a užívám si jízdu.

Řízení je tradičně mikroskopicky přesné, chování v zatáčkách při průjezdech pod plynem předvídatelné a podvozek dokonale kompromisní mezi požadavky na pohodlí a na jízdní vlastnosti při sportovní jízdě. Elektřina vykrývá při rozjezdech prodlevy automatické převodovky DSG a umožňuje například plachtění s vypnutým motorem po uvolnění plynového pedálu a následné nepostřehnutelné nastartování, jinak o ni řidič neví.

Jediným velkým problémem tohoto auta je cena. V akční velmi dobře vybavené verzi People se na českém trhu prodává za 820 900 korun. A to je za rodinný kombík prostě raketa. Vidět je to třeba při srovnání s podobně motorizovaným Hyundaiem i30 1.5 T-GDI mHEV DCT v o něco chudší akční výbavě Family. Volkswagen je o dvě stě tisíc korun, tedy o čtvrtinu, dražší.

Jinak se mi ale tato verze moc líbila a mezi šesti testovanými varianty modernizovaného Golfu bych ji přidělil bronzovou medaili. Umím si představit, že by mi díky ní v nabídce nechyběl naftový motor 2.0 TDI, protože jsem na testovacím okruhu zaznamenal při svižné jízdě spotřebu rovných šest litrů. O naftě by podle mne měli uvažovat pouze ti, kdo najezdí velké porce kilometrech na dálnici.

Golf GTI - 5. místo

Přesednutí z částečně elektrifikovaného kombíku do krátkého Golfu GTI je trochu rozpačité. Auto má o poznání hlučnější projev a nabízí mnohem méně pohodlí na nerovnostech. Jeho chování působí proti dokonale odhlučněné první verzi hodně naturalisticky. To ale samozřejmě konstruktéři u sportovně laděné verze chtěli, takže by bylo nefér jim to vyčítat.

Mnohem víc zamrzí konec manuálního řazení u Golfu GTI. Převodovka DSG bez elektrické dopomoci tam sice sází pod plynem kvalty, jako když bičem mrská, ale při popojíždění nebo parkování plynulost a vytříbené chování chybí. Nelze ji ale ve spolupráci s dvoulitrovým motorem TSI o výkonu až 265 koní upřít mnohem rychlejší odezvu na pokyn plynu než u patnáctistovky eTSI.

Golf GTI projíždí zatáčky výrazně vyšší rychlostí, aniž by musel zasahovat stabilizační systém, do serpentin se skládá výrazně ochotněji. To se ještě více projeví o několik týdnů později na Červenohorském sedle, kde rovněž nové GTI testuji.

Samozřejmě má ale Golf GTI vyšší spotřebu než motor 1.5 eTSI. Na tom samém okruhu, který jsem s Golfem Variant 1.5 eTSI zvládl za šest litrů, tentokrát palubní počítač ukazuje 8,5. A když už jsme u těch údajů na displejích před řidičem, tak ty jsou u GTI specifické. Nechybí například informace o teplotě provozních kapalin nebo o přetížení v zatáčkách.

Volkswagen Golf GTI si určitě najde své řidiče, u mě ale po skončení manuálního řazení výrazně ztratil na atraktivitě. Navíc cena 1 077 900 korun (v našem případě téměř 1,2 milionu korun s příplatky) za kompaktní hatchback také není právě motivační. Proto se dostal v mém osobním žebříčku pěti zkoušených verzí až na páté místo.

Golf GTI Clubsport + paket Performance = 6. místo

I když tato verze skončila v mém osobním žebříčku šesti testovaných variant modernizovaného golfu úplně poslední, neznamená to, že bych si jízdu s ní neužil. Naopak, už dlouho jsem si tak hezky nezařídil a nebavil se. Jenže moc nechápu, kdo by si chtěl golfa s pohonem předních kol a výkonem 300 koní za milión a čtvrt (testoval jsem verzi s paketem Performance s koncovkami výfuku od Akrapoviče a maximální rychlostí až 270 km/h) kupovat. To už bych raději přihodil dalších necelých sto tisíc a pořídil si technicky ještě vyspělejší a silnější Golf R s pohonem všech kol.

Golf GTI Clubsport Performance se mi totiž zvlášť na mokré silnici jevil jako překoňované auto, u něhož motor převyšoval kvality podvozku. Ani pneumatiky s rozměrem 235/35 R19 (standard paketu Performance, jinak 225/40 R18) totiž nedokázaly na mokru sílu od předních kol rozumně přenášet. Neustále měly tendenci se protáčet, s čímž bojoval stabilizační systém, takže jízda působila hodně neuspořádaně a divoce. Ne, že bych se cítil nebezpečně, Golf GTI Clubsport se chová velmi předvídatelně, ale neustále jsem musel pracovat s plynem a ulevovat.

Překvapil mě velký rozdíl mezi standardním módem a těmi sportovními. Ty dokázaly reakce automatické převodovky DSG zostřit tak, že být hluchý, tak jsem si připadal po sešlápnutí plynu jako v elektromobilu. 

Příjemně mne překvapila spotřeba auta. Na trase z Prahy do Litomyšle, kde jsem vystřídal všechny typy provozu a občas zkoušel i maximální výkon auta, jsem dosáhl nečekaně příznivého výsledku 9,1 l na 100 km.

Golf Variant 1.5 TSI 85 kW Limited - 2. místo

Po ďábelské jízdě s GTI Clubsport Performance jsme přesedli do kombíku se základním motorem 1.5 TSI 85 kW, který v nabídce nahradil litrový tříválec. Čekal jsem nudu, ale byl jsem překvapen, jak pěkně a příjemně se mi v kombíku s cenou od 579 900 korun jezdilo. Námi testovaná verze přišla na 637 tisíc, protože měla například příplatková litá šestnáctipalcová kola místo ocelových patnáctek s poklicemi, které jsou ve standardu, nebo zatmavená zadní skla.

Je sice fakt, že pneumatiky s rozměrem 205/55 R16 na mokré silnici moc nedržely, a základní 195/65 by asi držely ještě méně, ale na druhou stranu nejslabší motor není zvlášť ve vyšších otáčkách žádný sportovec, takže se maximálních 115 koní dá v pohodě uřídit. Neznamená to ale, že by byl základní golf úplný lenoch. Benzinová patnáctistovka s turbem má v nižších otáčkách pěkný zátah, působí krásně plynule, až sametově. Předjíždění s ní většinou není o strach.

Ještě větším zážitkem ale pro mě bylo manuální řazení, které se dnes v nových autech vídá čím dál tím méně. Šestistupňová manuállní převodovka funguje dokonale přesně a hladce. Celkově byla jízda s nejlevnějším Golfem Variant dokonale antistresová, charakterizoval bych ji adjektivem „hebká“. Jde o pohodové auto na každodenní ježdění s nízkou spotřebou - mezi Litomyšlí a Šumperkem jsme naměřili 5,6 l/100 km. Pro někoho, kdo nejezdí dlouhé dálniční štreky vysokými rychlostmi, nemá vůbec cenu uvažovat o dieselu.

Připravili jsme porovnání nejlevnějšího Golfu Variant s nejlevnější Škodou Octavia Combi a nejlevnějším Hyundaiem i30 kombi se základním i srovnatelným motorem. Vyplývá z něj, že golf vychází poměrem ceny a výbavy lépe než škodovka a není o moc dražší než motoricky srovnatelná nošovická i30. I proto si ode mne tato verze vysloužila stříbrnou medaili. 

Golf 1.5 TSI 85 kW People - 1. místo

Ve vítězné verzi mi stačilo jet třicet kilometrů ze Šumperka na Červenohorské sedlo a naprosto mě nadchla. Šlo opět o golf se základním motorem 1.5 TSI 85 kW a manuálním řazením, ale s karoserií hatchback a v akční výbavě People. Zatímco základní verze Limited se orientuje na co nejnižší cenu, People reprezentuje verzi, v níž by nemělo chybět nic, co běžný zákazník golfu vyžaduje. Počínaje litými sedmnáctipalcovými koly na pneumatikách s rozměrem 225/45 R17 přes adaptivní tempomat až po ambientní osvětlení v interiéru.

Tak nádherně vyvážené a řidičsky přívětivé auto už jsem dlouho neřídil. Stoupal jsem v zatáčkách na Červenohorské sedlo za kolegou s Golfem GTI, a dokud mezi serpentinami nebyly delší rovinky, měl co dělat, aby mi ujel. I základní motor totiž opravdu moc pěkně táhne odspodu a dobře odstupňované manuální řazení dělá divy.

Cena samozřejmě už není tak příznivá jako u výbavy Limited, začíná na 663 900 korun (naše verze nestála ani o korunu víc, neměla žádnou příplatkovou výbavu). A to není na kompaktní hatchback vůbec málo. Ale pokud bychom konkurenty dovybavili na stejný standard jako Golf People, nebudou výrazně levnější. Navíc přímí konkurenti snad až na modernizovaný Seat Leon se stejnou technikou (a nižší cenou) téměř neexistují. Hyundai i30 a Kia Ceed mají benzinový čtyřválcový turbomotor pouze s mild-hybridní technologií, Toyota Corolla hybrid s automatem, Ford Focus a Peugeot 308 jen tříválce.

Golf R Black Edition - 4. místo

Tím to ale nekončí. Na závěr si bereme nejnadupanější verzi modernizovaného golfu - hatchback s označením R Black Edition. Pohon všech kol, výkon 333 koní, vektorování točivého momentu na zadní nápravě. Cesta zpět v hustém dešti se změní v rychlostní zkoušky na okreskách přerušované klidnými průjezdy obcemi a městy. S tímhle autem by se dalo závodit na rallye s minimálními úpravami.

Na rozdíl od GTI díky sofistikovanému pohonu všech kol neskutečně drží i na kluzkém povrchu. Chová se přitom naprosto čitelně, hranice ztráty adheze se dá celkem lehce odhadnout, což bych u většiny současných těžkých aut s pohonem všech kol nenapsal. Parádní zážitek! Golf R Black Edition je přitom celkem použitelný i na každodenní ježdění.

Cena námi testované verze překonala 1,6 milionu, což bude pro drtivou většinu fanoušků hot hatchů těžko překonatelná překážka. Pro koho ale nejsou peníze problém a potrpí si na zábavná kompaktní auta, měl by mít Golf R rozhodně v hledáčku.

Otazníky kolem další generace

Modernizovaný Volkswagen Golf v šesti různých provedeních ukázal, že jde auto za padesát let vypiplané v mnoha ohledech téměř k dokonalosti. Se širokou paletou verzí pro nejrůznější typy řidičů - od začátečníků, co hledají antistresové auto, přes rodiny a firemní řidiče až po vyježděné sportovní nadšence. A to jsme ještě netestovali naftové varianty, nebo provedení GTE, tedy plug-in hybrid.

Lidi, kteří mě znají, asi překvapí, že jsem ve svém žebříčku před sportovními verzemi upřednostnil ty slabší. Jenže právě na nich je aktuálně nejvíce znát ta „golfovost“, tedy přátelské, pohodové a pohodlné každodenní ježdění. V tom Volkswagen Golf zůstává těžko překonatelný. A navíc jsou k dostání za ceny, které si velká část populace může dovolit za nové auto zaplatit, což se o předražených sportovních verzích rozhodně nedá napsat.

Budoucnost modelu Golf je aktuálně ve hvězdách. Bylo by nepochopitelné, kdyby Volkswagen nepřišel s nástupcem, ale zatím není jasné, zda půjde o čistý elektromobil, nebo jestli ještě zůstanou pod kapotou alespoň některé spalovací motory. „Na informace k nové generaci je ještě brzy. Jediné, co mohu potvrdit, je, že se s Golfem v nové generaci výhledově počítá,“ uvedla k tomu PR manažerka českého importéra Lenka Vaňková.

Reklama

Diskuze

Baltic - 13.11.2024 21:30:53
Golf? To se ještě vyrábí?
Autosalon.tv - 13.11.2024 15:14:46
Golf před faceliftem měl tlačítka doteková, po faceliftu se vrátil (s výjimkou verze R) k fazickým, mačkacím.

Značky koncernu VW dovezly na e-Salon šest výstavních premiér a poctivou slevu na hybridní Tayron

Ukazuje se například rychlý ID.Buzz, Cupra Terramar, VW Tayron nebo i nová California
07.11.2024 07:27
|
0
Reklama

Velké srovnání SUV: Škoda Karoq kontra Hyundai Tucson, Kia Sportage, Dacia Duster a VW Tiguan

Trh SUV je natřískaný k prasknutí. Obstojí oblíbené škodovácké SUV proti čtveřici konkurentům?
02.10.2024 13:44
|
8

Nový VW Tiguan při prvních jízdách přesvědčil motoricky, adaptivní podvozek se ale ještě bude ladit

U třetí generace kompaktního SUV jsme vyzkoušeli dva motory ve verzích R-Line a Elegance
22.02.2024 08:08
|
1

TSI, nebo TDI? Dříve nebylo u VW Caddy co řešit, po testu se diesel jeví jako skoro zbytečný luxus

Porovnávali jsme v reálném provozu oblíbené MPV z malé dodávky s motory 1,5 TSI a 2.0 TDI
11.12.2024 18:00
|
0

Stesk po dieselu mizí. Hybridní Hyundai Santa Fe ve spoustě ohledů naftového předchůdce překonal

Lehkou nohou jsme jezdili v pohodě pod sedm litrů na sto v kombinovaném provozu
11.12.2024 10:01
|
1
Reklama

Připravili jsme nové Toyotě Land Cruiser peklo na zemi. Je to ohrožený druh blížící se dokonalosti

Tři stovky testovacích kilometrů v Maroku vedly i místy, na něž bychom se neodvážili pěšky
10.12.2024 11:58
|
1

Facelift přiblížil benzinový SsangYong Torres elektrickému. Má to své výhody i důvod k smutku

Testovali jsme Torres před faceliftem i po něm. A také elektrickou verzi EVX. Srovnáváme je
04.12.2024 19:59
|
3
Reklama
Autosalon TV