Bestseller, se kterým se nepočítalo
První sériové kusy se k zákazníkům dostaly v roce 1976, přičemž původně se plánovalo, že Golfů ve sportovní variantě vznikne pouze pět tisíc kusů. Ovšem poptávka po hatchbacku byla tak obrovská, že nakonec z výrobní linky nesjelo pět tisíc, ale 461 690 aut. A proč byl ostře laděný Golf takové terno? Abych to zjistil, vydal jsem se do německého Osnabrücku, kde jsem se s předchůdcem všech moderních modelů s označením GTI na kapotě svezl.
Už na první pohled mě zaujaly na dnešní dobu nezvykle malé rozměry. První Golf je opravdu kapesní, avšak má až nečekaně prostornou a vzdušnou kabinu, včetně zavazadlového prostoru. Tehdejší prodejní prospekty tedy nelhaly, opravdu se jedná o praktický vůz na každodenní používání. Další faktor, který by mě v sedmdesátkách přesvědčil k nákupu, byla pořizovací cena. Volkswagen Golf GTI se prodával za 13 850 marek, což je v přepočtu na dnešní koruny zhruba 173 500 Kč. A co tehdejší zákazníci za tuto relativně nízkou cenovku dostali?
Verze GTI má na rozdíl od běžného modelu sportovní podvozek s upraveným zavěšením, výkonnější brzdy, výrazný body kit s červenými doplňky a rozšířenými blatníky, ikonický přední spoiler, unikátní potahy sedadel se čtvercovým vzorem, řadící páku ve tvaru golfového míčku a především výkonnější motor. Jde o atmosférickou čtyřválcovou šestnáctistovku se vstřikováním paliva, kterou si Volkswagen půjčil od Audi 80 GTE. Generuje 110 koní a 140 Nm točivého momentu. Na papíře to nejsou dechberoucí hodnoty, ale věřte, že i takovéto stádo lichokopytníků dokáže s 810kilovým Golfem pořádně zahýbat.
Zajímavost: Původně si inženýři hráli s myšlenkou, že by GTI osadili motorem s dvěma karburátory, ale toto řešení se nakonec neosvědčilo, jelikož motor byl na běžné ježdění až moc divoký.