Reklama
Retro

První Volkswagen Golf GTI je nehynoucí legendou. Jízdními vlastnostmi ale řidiče nenadchne

Sportovní Golf brzy oslaví 50. výročí. Vyzkoušel jsem, jak pionýr ostrých hatchbacků jezdí
Zdroj: Lukáš Volšický

Už je to bezmála padesát let, co světlo světa spatřil první sportovní Volkswagen Golf GTI. Německá kapesní raketa patří mezi nejoblíbenější sportovní vozy na planetě a za celou dobu existence si GTI pořídilo přes 2,4 milionu automobilových nadšenců. Legendární hot hatch vznikl v osmi generacích, každá byla něčím unikátní, avšak ta první a průlomová byla pouze jedna. Tak si pojďme připomenout, jak ikona sedmdesátých let jezdí.

GTI byl tajný projekt pár nadšenců

Píše se rok 1974 a Volkswagen právě představil náhradu za model Beetle. Jde o praktický vůz s kompaktními rozměry, který má motor vpředu a pohání přední kola. Novinka je úspěšná, ale pár inženýrů z Volkswagenu si řeklo, že auto by mohlo být ještě lepší, rychlejší a sportovnější. Potají tak rozjíždějí projekt, který má z malého hatchbacku učinit stroj na čirou zábavu.

O počátku vývoje prvního GTI se dodnes spekuluje, nicméně nejčastěji se hovoří o roku 1974. A příběh o vzniku prvního německého hot hatche je opravdu působivý. Ostrého Golfa má na svědomí pouze hrstka lidí, kteří ho bez svolení konstruovali v malé dílně. Potřebné díly pak načerno kradli z výrobního pásu a následně je upravovali k obrazu svému. Po ukázce prvního prototypu Golfu GTI byli odvážní inženýři vedením německé značky odmítnuti. Údajně kvůli tomu, že auto bylo moc tvrdé. Proto se nadšenci vrátili k rýsovacímu prknu a udělali hot hatch víc použitelný pro denní ježdění a automobilce se výsledek líbil. Netrvalo dlouho a před zraky návštěvníků autosalonu ve Frankfurtu stál první Volkswagen Golf GTI.

Bestseller, se kterým se nepočítalo

První sériové kusy se k zákazníkům dostaly v roce 1976, přičemž původně se plánovalo, že Golfů ve sportovní variantě vznikne pouze pět tisíc kusů. Ovšem poptávka po hatchbacku byla tak obrovská, že nakonec z výrobní linky nesjelo pět tisíc, ale 461 690 aut. A proč byl ostře laděný Golf takové terno? Abych to zjistil, vydal jsem se do německého Osnabrücku, kde jsem se s předchůdcem všech moderních modelů s označením GTI na kapotě svezl.

Už na první pohled mě zaujaly na dnešní dobu nezvykle malé rozměry. První Golf je opravdu kapesní, avšak má až nečekaně prostornou a vzdušnou kabinu, včetně zavazadlového prostoru. Tehdejší prodejní prospekty tedy nelhaly, opravdu se jedná o praktický vůz na každodenní používání. Další faktor, který by mě v sedmdesátkách přesvědčil k nákupu, byla pořizovací cena. Volkswagen Golf GTI se prodával za 13 850 marek, což je v přepočtu na dnešní koruny zhruba 173 500 Kč. A co tehdejší zákazníci za tuto relativně nízkou cenovku dostali?

Verze GTI má na rozdíl od běžného modelu sportovní podvozek s upraveným zavěšením, výkonnější brzdy, výrazný body kit s červenými doplňky a rozšířenými blatníky, ikonický přední spoiler, unikátní potahy sedadel se čtvercovým vzorem, řadící páku ve tvaru golfového míčku a především výkonnější motor. Jde o atmosférickou čtyřválcovou šestnáctistovku se vstřikováním paliva, kterou si Volkswagen půjčil od Audi 80 GTE. Generuje 110 koní a 140 Nm točivého momentu. Na papíře to nejsou dechberoucí hodnoty, ale věřte, že i takovéto stádo lichokopytníků dokáže s 810kilovým Golfem pořádně zahýbat.

Zajímavost: Původně si inženýři hráli s myšlenkou, že by GTI osadili motorem s dvěma karburátory, ale toto řešení se nakonec neosvědčilo, jelikož motor byl na běžné ježdění až moc divoký.

Jede rychle, ale nechová se podle představ

Teorie už bylo dost, tak pojďme jezdit! První kilometry v padesát let starém sportovním hatchbacku byly opravdu výživné. S moderním Golfem se to vůbec nedá srovnávat, jelikož tu je vše naprosto jinak, i samotná pozice za volantem. V první generaci se sedí velmi blízko volantu a pedály spojky, brzdy a akcelerátoru jsou namačkané na sobě. Řidič tak musí zaujmout netradiční polohu, aby auto vůbec dokázal ovládat. Ovšem to jsou maličkosti, na které jsem zapomněl během prvního sešlápnutí plynu. Právě motor je u tohoto auta to hlavní, vše ostatní hraje druhé housle. Rozjíždím se, řadím dva, tři, čtyři a čtyřválec ochotně leze do otáček. Krásný mechanický zvuk vycházející z pod kapoty doplňuje obdivuhodná akcelerace. Papírově má Golf GTI z 0 na 100 vystřelit za 9 sekund, ale pocitově je to mnohem méně.

Blíží se první zatáčka na německém venkově. Snažím se podřadit, ale převodovka má poměrně velké vůle a dlouhé dráhy, takže najít ten správný rychlostní stupeň je poměrně náročné. Nakonec se mi to daří a vrážím tam dvojku s meziplynem. Jdu na prudké brzdy! Ty jsou ostré a příkladně dávkovatelné. Zatáčím, ale vrchol zatáčky míjím o dobrý půl metr. Důvodem je řízení, které je pomalé a má znatelnou vůli. Avšak stačí mi pár dalších zákrut a už nacházím návod na to, jak s pionýrem ostrých hatchbacků zacházet. Je potřeba dopředu počítat s nepřesností auta a zatáčet o pár metrů dříve. Lehounké „GTIčko“ se nakloní, decentně zapíská uzoučkými a zatáčku projede s lehkou nedotáčivostí. Přilnavost přední nápravy tedy není kdovíjaká, ale kdo by od padesát let starého veterána čekal jízdu jako po kolejích...

Není dokonalý, ale vyšlapal cestu

Plný zážitků vylézám z prvního Volkswagenu Golf GTI a nechávám si své dojmy projít hlavou. Jsem lehce zklamaný, jelikož o tomto autě se hovoří jako o naprosté legendě, která změnila pohled na tehdejší automobilový průmysl, a mě tak úplně neuchvátilo. Ano, motor má skvělý charakter, je dynamický a takřka dokonalý, ale zbytek vozu mi přišel jaksi nedotažený. Podvozek dobře filtroval nerovnosti, ale výrazně se nakláněl a chyběla mu ta dnešní tuhost. Řízení mělo dlouhý převod a vůli ve středové poloze, no a řazení spíše připomínalo labyrint.

Pokud bych se na to ale podíval z pohledu mladíka ze sedmdesátých let, který předtím jezdil pouze ve Volkswagenu Beetle nebo Opel Kadett, byl bych z prvního Volkswagenu Golf GTI naprosto odvařený. Krom toho, Volkswagen si byl vědom nedostatků první generace a ve druhém vydání Golfu GTI v roce 1984 velkou část věcí vyladil a postavil tak pevný stavební kámen pro následující modely „Gran Turismo Injection“
Reklama

Diskuze

Petr - 02.07.2024 07:27:33
Ten článek psal lobotom....proč se dnes dává prostor k psaní článků takovýmhle bezcenným dětem...to neumí na internetu najít informace o věcech o kterých píšou?
Dušan - 30.06.2024 13:23:50
Tam byla 1.6ka a ne dvoulitr.

Retro: Škoda Tudor z roku 2002 měla všechno, na sériovou výrobu to ale nestačilo. Vznikla jediná

Prvnímu novodobému Superbu s karosérií kupé wolfsburské sudičky nedopřály dospět
15.06.2024 10:07
|
3
Reklama

Přes 50 let staré MG Midget ujelo 2500 kilometrů za pět dní. Zvládlo to bez sebemenší poruchy

S britským sportovním roadsterem jsem se zúčastnil vytrvalostního závodu Oldtimer Express 2024
14.05.2024 14:03
|
0

Nový Volkswagen Golf dostal české ceny. Limitovanou edici lze pořídit už za 554 900 Kč

Kromě hatchbacku bude k dostání i plnohodnotné kombi. Cenovka u něj začíná o 25 tisíc výše
05.04.2024 09:56
|
0

Má pár dětských nemocí a stojí jako byt v Praze. Přesto je Aston Martin DB12 automobilovým skvostem

Usedli jsme za volant nového Super „GTčka“ s výkonem 680 koní. Jak jezdí na českých silnicích?
21.11.2024 08:04
|
0

Úsporná, cenově dostupná a praktická. To jsou nejlevnější full-hybridní SUV v Česku. Která to jsou?

Podívejte se na přehled lidových SUV s hybridním pohonem, která se dají koupit do 600 tisíc Kč.
20.11.2024 13:51
|
1
Reklama

Tesla představila službu pro introverty. V Česku funguje také, ale pouze na jednom místě

Chtěli jsme vyzkoušet samoobslužnou testovací jízdu s Teslou. Bohužel to úplně nevyšlo
18.11.2024 14:15
|
3

Budíček pro evropské výrobce. Čínské MG stvořilo velké SUV, které má lidovou cenu a skvěle jezdí

Otestovali jsme nové MG HS s benzinovým motorem a manuální převodovkou. Stojí od 669 900 korun
14.11.2024 15:33
|
11
Reklama
Autosalon TV