Nový Peugeot e-3008 je prvním krokem do nové éry. Slibovaná revoluce se však nekoná

Z naprosto průměrného, byť slušně prodávaného crossoveru nižší střední třídy se během noci stala hvězda, která měla francouzskou automobilku vést vstříc nové éře. Třetí generaci Peugeotu 3008 se totiž dostalo pocty tím, že jako první model celého koncernu dostala novou platformu STLA Medium, která dokáže díky své flexibilitě plnohodnotně hostit elektrický, hybridní i spalovací pohon. Výrazně modernizovaný model v současnosti nabízí všechny tři zmíněné verze, ale významnost lokálně bezemisního pohonu výrobce zdůraznil tím, že jej do prodeje vyslal jako první.
Kdybych dostal na týdenní test jakoukoliv jinou motorizaci, článek bych uzavřel konstatováním, že navzdory drobným nedostatkům nabízí nová „třitisíceosmička“ prémiový vzhled i interiér za cenu střední třídy. S elektrickou verzí to holt bude o něco komplikovanější.
Svůj původ nezapře
Před deseti lety by to znělo absurdně, ale dnes je design pro Peugeot jedním z nejdůležitějších prodejních argumentů. A tady se výrobce opravdu vytáhl - koneckonců, zástupci automobilky opakovaně označovali novou 3008 za nejdůležitější model posledních let, čemuž musela odpovídat i její prezentace. Zcela svébytný vzhled si propůjčuje některé prvky od svých sourozenců, ale působí oproti nim více minimalisticky. Například ikonické „tygří drápy“, charakteristický designový prvek všech modelů značky, jsou v tomto případě subtilnější a nachází se netradičně přímo pod hlavními světlomety, na jejichž grafiku plynule navazují.
Obzvlášť povedená je zadní část, které lichotí karoserie typu kupé. Ostré křivky, střešní spoiler se dvěma postranními ostny, výrazný zadní nárazník a spojené světlomety dodávají vozu dynamický a agresivní charakter, který kontrastuje s elegantní přídí.
Novinka oproti předchůdci výrazně narostla téměř do všech stran. Na délku přidala 95 milimetrů (celkem 4542 mm), na šířku 54 milimetrů, na výšku 17 milimetrů a rozvor se protáhl o 64 milimetrů. Velikostně tak konkuruje modelům jako Volkswagen ID.4, Škoda Enyaq, Nissan Ariya či ze spalovacího světa Kia Sportage nebo Hyundai Tucson.
Peugeot e-3008: Technické údaje
Motor: el. motor
Převodovka: 1st
Max. výkon: 170 kW
Zrychlení 0-100 km/h: 8,7 s
Spotřeba: 17,2 kWh/100 km
Délka: 4542 mm
Objem kufru: 520 l
Základní cena: 1 100 000 Kč
Podrobnější údaje ZDE
Nepříliš vzdušný interiér
Výčet konkurentů není náhodný - všechny zmíněné modely totiž elektrický Peugeot výrazně převyšují v prostornosti kabiny. Především druhá řada sedadel je překvapivě stísněná. Zatímco místo nad hlavou je dostatečné, cestující s výškou nad 180 centimetrů budou mít problém s prostorem pro kolena, pokud před nimi nesedí někdo výrazně menšího vzrůstu. Převoz pěti dospělých lidí se tak stává buď velmi intimním, nebo zcela neuskutečnitelným zážitkem.
Ani vpředu, zejména na pozici řidiče, nebudete mít pocit, že by kabina byla zvlášť vzdušná. V tomto případě jde ovšem o zamýšlený prvek - stejně jako u většiny sourozenců vás má interiér obklopit a vytvořit dojem, že sedíte v kokpitu letadla. To se třetí generaci 3008 daří nad míru dobře díky zcela novému konceptu kabiny.
Do této chvíle byl Peugeot znám pro netradiční umístění digitálního přístrojového štítu, označovaného jako i-cockpit, na který řidič koukal přes volant, nikoliv skrze něj. To s sebou přinášelo jisté výhody i nevýhody v závislosti na vzrůstu a stavbě těla konkrétní osoby. Tuto myšlenku nyní automobilka posunula na novou úroveň a na vyvýšenou palubní desku umístila rovnou dvojici displejů spojených pod jedním prohnutým sklem. Před převzetím vozu jsem měl po zhlédnutí fotografií obavy ze zhoršeného výhledu z vozu, ale během testování jsem na tuto potenciální nevýhodu ani nepomyslel, takže to zřejmě dopadlo dobře.
Kvalita zpracování na úrovni prémiových značek
Pochopitelně je trochu nepohodlné natahovat se k ovládání dotykového displeje až na palubní desku, ale alespoň část práce vám ušetří v pořadí třetí displej, který výrobce označuje jako „i-toggles". Ten slouží k pohodlnému navigování skrze jednotlivé funkce hlavní obrazovky, přičemž uživatel si jej může rovněž bohatě přizpůsobit a nastavit nejrůznější zkratky. Je to o zvyku, ale nemohu říct, že by se mi s infotainmentem žilo špatně. Zbytek ovládacích prvků zahrnuje několik fyzických tlačítek na středovém tunelu a dotykové plošky na volantu.
Nechápu, proč Peugeot ponechal spínač start-stop i v modelu, který je díky nové platformě koncipován primárně jako elektromobil, neboli „electric-first“. Stačilo by se inspirovat u elektromobilů německého koncernu Volkswagen nebo Tesly, kde řidič pouze nasedne, zapne bezpečnostní pás, zvolí směr jízdy a může vyrazit. Zdá se to jako maličkost, ale věřte mi, že to celý proces výrazně urychlí a zpříjemní.
Design i zpracování interiéru je na danou kategorii skutečně fantastické. Zajímavě zvolené materiály a elegantní křivky vytvářejí ve večerních hodinách pocit, jako byste se ocitli v budoucnosti. Myslím takové té minimalistické a moderně uhlazené, nikoliv dystopický cyberpunk.
Praktická stránka vozu nabízí světlé i stinné stránky. Odkládacích prostor je v kabině dostatek - potěší zejména objemné kapsy ve dveřích a velkorysá schránka pod loketní opěrkou. Trochu však postrádám snadno přístupné otevřené přihrádky, například ve středovém tunelu, kam by bylo možné rychle odložit drobnosti - tato úloha zůstává na dvojici držáků na nápoje. Zavazadlový prostor se svými 520 litry patří v dané kategorii spíše k podprůměru.
Za volantem se neodvážete
Z aktuální nabídky si vybere téměř každý. Stylové SUV je k dispozici ve dvou elektrických verzích, které se liší velikostí baterie i celkovým výkonem. Levnější provedení disponuje akumulátorem o využitelné kapacitě 73 kWh a jedním elektromotorem, který na přední kola přenáší 157 kW. Alternativou může být verze s prodlouženým dojezdem - ta nabízí baterii s kapacitou 96,9 kWh a výkonem zvýšeným na 170 kW. Do ceníku se v průběhu času dostala také plug-in hybridní a hybridní varianta.
Na silnici vás elektrická 3008 ničím nepřekvapí. Jízda s ní není vyloženě zábavná, ale to s největší pravděpodobností ani nebyla ambice inženýrů. Je potřeba počítat s extrémně vysokou váhou, která značně znepříjemňuje svižnější průjezdy okresními silnicemi, a řízení postrádá jakoukoliv odezvu. Ani papírové zrychlení z nuly na sto za 8,8 nepůsobí zvlášť úchvatně, přestože v reálném provozu není auto vyloženě líné. Pro klidnou jízdu však vůz nabízí vše potřebné - působí stabilně, kabina je skvěle odhlučněná a měkký podvozek filtruje nerovnosti s překvapivou grácií.
Spotřeba elektrické energie více méně odpovídala očekávání. V kombinovaném režimu se pohybuje mezi 18 a 19 kWh na 100 kilometrů, což není zase tak špatná hodnota. Dálniční test na trase Praha-Plzeň a zpět ukázal očekávaný nárůst na 21,4 kWh/100 km. Ve městě lze s trochou trpělivosti dosáhnout i na hodnotu kolem 16 kWh/100 km, ale musíte se vzdát agresivního stylu jízdy a správně pracovat s rekuperací. A když už je řeč o rekuperaci, trochu mě mrzí nemožnost úplného vypnutí regenerační brzdy aby vůz mohl plachtit a absence automatického režimu, který by její intenzitu upravoval podle okolní situace. Dojezd na jedno nabití by tak v našem případě činil mezi 350 a 450 kilometry. Jakmile začne akumulátoru docházet šťáva, lze jej dobíjet maximálním výkonem až 170 kW, takže z 20 na 80 % se dostane už za půl hodiny.
Průměr v extrémně nabitém segmentu
Peugeot s příchodem nové platformy sliboval výraznou evoluci, ne-li přímo revoluci. Architektura s označením STLA Medium měla poskytnout zcela novou úroveň výkonu, dojezdu a efektivity, ale to se jaksi nestalo. Po technické a jízdní stránce je bateriové SUV-kupé poměrně tuctový elektromobil, jehož nejsilnější stránkou je design exteriéru i interiéru.
Testovaná verze e-3008 ve výbavě Allure začíná podle aktuálního ceníku na 1 140 000 korunách, avšak Peugeot momentálně nabízí slevu na skladové vozy, díky které lze vůz pořídit již od 990 000 korun. To je mimochodem méně, než dáte ve stejné výbavě za plug-in hybrid, který po slevě vyjde o 9 000 korun dráž. Za největší nevýhodu základní výbavy však považuji horší verzi i-cockpitu, jehož obrazovky (digitální přístrojový štít a infotainment) jsou o poznání menší, nenavazují na sebe a obklopují je velké rámečky.
Zároveň v tomto provedení chybí stylové ambientní osvětlení a 3008 tak výrazně ztrácí na výjimečnosti, kvůli které byste mohli nad jejím pořízením uvažovat navzdory silné konkurenci. Výbava "GT" je před slevou i po slevě přesně o 100 tisíc korun dražší a dovoluji si odhadnout, že půjde o populárnější volbu. Podrobnosti naleznete v našem katalogu.